Eozinofília predstavuje vyššiu ako normálnu hladina eozinofilov. Eozinofily sú typom bielych krviniek, ktoré bojujú proti chorobám. Tento stav najčastejšie indikuje parazitickú infekciu, alergickú reakciu alebo rakovinu.
V mieste infekcie alebo zápalu (tkanivová eozinofília) môžete mať vysokú hladinu eozinofilov v krvi (krvná eozinofília) alebo v tkanivách.
Tkanivová eozinofília sa môže nájsť vo vzorkách odobratých počas prieskumného postupu alebo vo vzorkách určitých tekutín, ako je napríklad hlien uvoľňovaný z nazálnych tkanív. Ak máte tkanivovú eozinofíliu, hladina eozinofilov v krvi je pravdepodobne normálna.
Krvná eozinofília sa môže zistiť krvným testom, zvyčajne ako súčasť kompletného krvného obrazu. Za viac ako 500 eozinofilov na mikroliter krvi sa všeobecne považuje eozinofília u dospelých. Počet viac ako 1 500 eozinofilov na mikroliter krvi, ktorý trvá niekoľko mesiacov, sa nazýva hypereozinofília.
Príčiny
Eozinofily hrajú vo vašom imunitnom systéme dve úlohy:Ničenie cudzích látok. Eozinofily môžu konzumovať cudzie látky. Napríklad bojujú proti látkam súvisiacim s parazitárnymi infekciami, ktoré boli nahlásené za účelom zničenia imunitným systémom.
Regulácia zápalu. Eozinofily pomáhajú podporovať zápal, ktorý hrá priaznivú úlohu pri izolácii a kontrole miesta ochorenia. Zápal však niekedy môže byť väčší, ako je potrebné, čo môže viesť k nepríjemným symptómom alebo dokonca k poškodeniu tkaniva. Napríklad eozinofily zohrávajú kľúčovú úlohu pri symptómoch astmy a alergií, ako je napríklad senná nádcha. K ďalším (chronickým) zápalom môžu tiež prispieť ďalšie poruchy imunitného systému.
Eozinofília sa vyskytuje, keď sa na konkrétne miesto v tele prijíma veľký počet eozinofilov alebo keď kostná dreň produkuje príliš veľa eozinofilov. Môže to byť spôsobené rôznymi faktormi vrátane:
Medzi konkrétne choroby a stavy, ktoré môžu mať za následok eozinofíliu v krvi alebo tkanivách, patria:
Kedy navštíviť lekára
Eozinofília sa zvyčajne objaví náhodou.Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, čo tieto výsledky znamenajú. Dôkaz eozinofílie v krvi alebo tkanive a výsledky z iných testov môžu naznačovať príčinu vašej choroby. Váš lekár vám môže odporučiť ďalšie testy na kontrolu vášho stavu.
Je dôležité určiť, aké ďalšie stavy alebo poruchy môžete mať.
Ak máte hypereozinofilný syndróm, lekár vám môže predpísať lieky, ako sú kortikosteroidy. A bude chcieť sledovať vaše zdravie, pretože tento stav môže v priebehu času spôsobiť značné komplikácie.