Hemeroidy

Hemoroidy sú opuchnuté a zapálené žily v konečníku a nižšej časti konečníka. Hemoroidy sa môžu vyvinúť dôsledkom namáhania pri stolici alebo zvýšenia tlaku na tieto žily v priebehu tehotenstva, aj okrem iných príčin. Hemoroidy môžu byť umiestnené vo vnútri konečníka (vnútorné hemoroidy), alebo sa môžu vyvinúť pod kožou okolo ritného otvoru (vonkajšie hemoroidy).

Hemoroidy sú bežné ochorenie. Vo veku 50 rokov a viac, asi polovica dospelých sa museli vysporiadať so svrbením, nepohodlím ale aj krvácaním, ktoré môže signalizovať prítomnosť hemoroidov.

Našťastie je k dispozícii na liečbu hemoroidov veľa účinných možností. Väčšina ľudí môže získať úľavu od príznakov pomocou domácej liečby a vykonania určitých zmien životného štýlu.

Príčiny

Žily okolo konečníka majú tendenciu natiahnuť sa pod tlakom a spôsobiť vydutie alebo napučiavanie. Opuchnuté žily (hemoroidy) sa môžu vytvoriť z dôvodu narastajúceho tlaku v spodnej časti konečníka. Faktory, ktoré by mohli spôsobiť zvýšenie tlaku sú:

Príznaky hemoroidov

Bezbolestné krvácanie pri vyprázdňovaní - môžete si všimnúť malé množstvo jasne červenej krvi na svojom toaletný papieri alebo v záchodovej mise

Svrbenie alebo podráždenie v análnej oblasti

Bolesť alebo nepohodlie

Opuchy okolo ritného otvoru

Paušálna bolesť a citlivosť konečníka

Únik výkalov

Hemoroidové príznaky zvyčajne závisia od umiestnenia hemeroidov.

Vnútorné hemoroidy ležia vo vnútri konečníka. Zvyčajne ich nie je vidieť ani cítiť na pohmat a obyčajne nespôsobia žiadne problémy. Ale namáhanie alebo podráždenie pri prechode stolice ich môže poškodiť, sú na povrchu dosť krehké a to spôsobí že začnú krvácať. Občas, napínanie pri stolici spôsobí, že vnútorné hemeroidy vytŕčajú cez análny otvor von. Toto je známe ako vyčnievajúce alebo vyskočené hemoroidy a môže to spôsobiť bolesť a podráždenie.

Vonkajšie hemoroidy sú tesne pod kožou okolo konečníka. Ľahko sa podráždia, pretože sú na povrchu, azda i svrbia alebo krvácajú. Niekedy sa krv môže združovať v externých hemeroidoch a tvoria sa tu zrazeniny (tromby), čo vedie k silnej bolesti, opuchu a zápalu.

Kedy navštíviť lekára

Krvácanie pri vyprázdňovaní je vari najčastejším príznakom hemoroidov. Krvácanie z konečníka môže nastať aj u iných ochorení, vrátane rakoviny hrubého čreva a rakoviny konečníka. Nepredpokladajte automaticky, že krvácanie pochádza z hemoroidov bez konzultácie s lekárom.

Váš lekár môže vykonať fyzické, palpačné vyšetrenie a vykoná aj ďalšie testy, aby diagnostikoval hemoroidy a vylúčil množstvo iných, trebárs i závažných stavov alebo ochorení. Tiež zvážte vyhľadanie lekárskej pomoci, ak vám hemoroidy spôsobujú bolesť, krvácanie je časté alebo silné alebo sa nezlepšujúce a nepomáhajú ani žiadne domáce prostriedky.

Ak sa príznaky začali spolu s výraznou zmenou v činnosti čriev alebo ak sa objavila čierna alebo tmavohnedá stolica alebo sa objavila (priamo) červená krv v stolici, obráťte sa ihneď na svojho lekára. Tieto typy stolice môžu signalizovať rozsiahlejšie vnútorné krvácanie.

Vyhľadajte pohotovostnú službu, ak zaznamenáte veľké množstvo krvácania z konečníka, točenie hlavy spojené s tým, závrate alebo i mdloby.

Namáhanie pri stolici

  • Sedenie dlhú dobu na WC
  • Chronická hnačka alebo zápcha
  • Obezita
  • Tehotenstvo
  • Análny sexuálny styk
  • Strava s nízkym obsahom vlákniny

    Hemoroidy sa objavujú častejšie, ako človek postupne starne, pretože tkanívá, ktoré podporujú žily v konečníku a análnom otvore môžu zoslabnúť a starnutím stratia elasticitu.

    Komplikácie pri hemoroidoch sú zriedkavé - zahŕňajú:

    Chudokrvnosť, chronická strata krvi pri nich môže spôsobiť anémiu, pri ktorej nemáte dostatok zdravých červených krviniek, ktoré by prenášali kyslík do buniek. To môže viesť k únave a slabosti.

    Ak sa prietok krvi do vnútorných hemoroidov zamedzí, hemoroidy môže byť takto "priškrtené" (ide o samo-proces), čo môže spôsobiť extrémnu bolesť a viesť ku smrti tkaniva (gangréna).

  • © 2004 - DIS+ a Michal Herman