0%

Návaly horúčavy, návaly tepla

Náhla horúčava, nával horúčavy, horúčosti je pocit tepla šíriaci sa po celom tele, ktorá je najviac pociťovaný v regiónoch hlavy a krku. Návaly horúčavy môžu byť sprevádzané potením a zvyčajne trvajú od 30 sekúnd až po niekoľko minút. Návaly horúčavy sú charakteristickým príznakom perimenopauzy, vzácnych nádorov, a iných zdravotných problémov. Užívanie niektorých liekov, jedenie korenených jedál a konzumácia alkoholu, boli tiež spojené s výskytom návalov horúčavy.

Hoci presná príčina návalov nie je úplne známa, návaly horúčavy, ktoré sa vyskytujú pri perimenopauze môžu byť kvôli kombinácii hormonálnych a biochemických výkyvov spôsobených klesajúcou hladinou estrogénov. Návaly horúčavy môžu často spúšťať, predznamenávať, menštruačné nepravidelnosti. Až 40% pravidelne menštrujúcich žien po štyridsiatke uvádzajú ťažkosti s náhlymi horúčavami. Asi 80% žien ukončí spontánne príznaky náhlych horúčav do piatich rokov od ich prvého výskytu, ale niekedy môžu pretrvávať po dlhšie časové obdobie. Návaly tepla môžu byť niekedy sprevádzané nočným potením (epizódy prudkého potenia sa vyskytujú hlavne v noci).

K návalom tepla môže dôjsť aj u mužov. Najčastejšie vznikajú v dôsledku dramatického poklesu hladiny testosterónu, stáva sa tak u tých mužov, ktorí mali semenníky chirurgicky odstránené (ako súčasť liečby karcinómu prostaty) alebo ktorí užívajú lieky, ktoré pôsobia proti účinkom testosterónu.

Návaly horúčavy a tepla môžu súvisieť:

Alkoholizmus je návyková choroba, pri ktorej dochádza ku zneužívaniu alkoholu.

Karcinoidný syndróm je nádor, ktorý sa vyvíja z enterochromaffinových buniek.

Hypertyreóza je nadbytok hormónov štítnej žľazy v dôsledku hyperaktívnej štítnej žľazy.

Menopauza je čas v živote ženy, kedy trvalo stratí menštruáciu. Tiež sa stav označuje za prechod.

Feochromocytóm je nádor nadobličiek. Feochromocytómy sú pomerne vzácne.

Predčasná menopauza je keď nastane menopauza u žien vo veku do 40.

Stres nastáva, keď sily okolitého sveta dopadajú na jednotlivca neúmerne.

Pálivé a korenisté jedlá

Teplé počasie alebo prehriate prostredie

Infekcie (tuberkulóza)

Lieky (napríklad antiestrogén a niektoré antihypertenzívne lieky)

Glutaman sodný (MSG)

Okultné malignity

Perimenopauza