0%

Bolesti brucha

Bolesť v bruchu, môžu vyplývať z podmienok, ktoré majú vplyv na celý rad orgánov. Brucho je anatomická oblasť, ktorá je ohraničená dolným okrajom rebier v jeho hornej časti, panvovou kosťou (lonová kosť) v nižšej časti brucha, kraje brucha sú lemované bokmi. Aj keď bolesť brucha môže vzniknúť v tkanivách vo vnútri brucha, ktoré obklopujú brušnú dutinu (napr. koža a svaly brušnej steny), pojem bolesť brucha sa všeobecne používa hlavne na opis bolesti pochádzajúcej z orgánov v brušnej dutine (napr. pod kožou a pod svalmi). Tieto orgány sú žalúdok, tenké črevo, hrubé črevo, pečeň, žlčník a slinivka. Občas môže byť bolesť pociťovaná v bruchu, aj keď táto bolesť vyplýva z orgánov, ktoré sú v blízkosti, ale nie sú priamo v brušnej dutine, napríklad spodná časť pľúc, obličky a maternica alebo vaječníky. Bolesť brucha môže byť akútna a náhla na začiatku, alebo bolesť môže byť chronická a dlhodobá. Bolesť brucha môže byť menšia a niekedy bezvýznamná, alebo môže odrážať veľký problém ktorého súčasťou je jeden z dôležitých orgánov v bruchu. Charakteristika bolesti - umiestnenie, načasovanie, trvanie atď. sú dôležité pri diagnostike príčiny bolesti brucha. Pretrvávajúca bolesť brucha by mala byť vyhodnotená lekárom.

Možné príznaky bolesti brucha

Brušné zrasty pruhy jaziev tkaniva, ktoré sa tvoria na brušných orgánoch a tkanivách.

Aneuryzma abdominálnej aorty je vypuklá alebo rozšírená hlavná tepna (aorta), nafúkne sa ako balón, stav je potrebné okamžite liečiť.

Bolesť brucha môžu mať mnoho príčin. Niektoré z menej závažných príčin: nadúvanie, plynatosť, kolitída, endometrióza, zjedenie nie kvalitného jedla a pod.

Aortálna disekcia disekcia je malá trhlina vo veľkej cieve, ktorá vedie zo srdca a dodáva krv do tela.

Zápal slepého čreva Apendicitida často spôsobí horúčku, stratu chuti do jedla, a pravý dolný kvadrant brucha bolí.

Chagasova choroba je infekčné ochorenie spôsobené Trypanosoma cruzi, parazitom. Príznaky Chagasového ochorenia sú vyrážka, opuchy lymfatických uzlín, horúčka, bolesti hlavy a tela, únavy, nevoľnosť, zvracanie a/alebo hnačka, zápal pečene a/alebo zväčšenie sleziny.

Bolesť na hrudníku je častým problémom u pacienta dožadujúceho sa rýchleho zdravotného zásahu. Príčiny bolesti na hrudníku sú zlomené alebo pomliaždené rebrá, zápal pohrudnice ale aj problémy so srdcom.

Koliky u detí sa prejavujú plačom dieťaťa, začínajú náhle; ak trvajú dlhšie ako 3 hodiny, mal by záležitosť vyhodnotiť lekár.

Rakovina hrubého čreva je zhubný nádor, ktorý vzniká na vnútornej výstelke hrubého čreva.

Zápcha je medicínsky definovaná ako menej ako tri stolice týždenne, za závažnú zápchu sa považuje stolica menej ako jedna stolica za týždeň.

Vírus Coxsackie Medzi najčastejšie príznaky infekcie Coxsackie vírusových začať s horúčkou, zapálené hrdlo, nepohodlie (pocit únavy), a znížená chuť do jedla. Inkubačná doba trvá asi jeden až dva dni.

Crohnova choroba je chronické zápalové ochorenie, najmä zahŕňajúce tenké a hrubé črevo.

Cystická fibróza je autozomálne recesívne dedičné ochorenie, ktoré vzniká mutáciou génu pre CFTR na dlhom ramienku 7. chromozómu. Výsledkom je chronické poškodenie pľúc, pankreasu a ďalších orgánov. Na Slovensku sa ročne narodí asi 15 – 20 detí s týmto nevyliečiteľným ochorením.

Divertikulitída (Divertikulóza, Divertikulárná choroba) divertikulitída je stav, v ktorom diverticuli hrubého čreva prasknú.

Ebola hemoragická horúčka je často smrteľné ochorenie, ktoré spôsobuje horúčky, bolesti hlavy, zvracanie, hnačku, bolesť v krku, a problémy so žalúdkom.

Mimomaternicové tehotenstvo je tehotenstvo, kedy sa plod nachádza mimo vnútornej výstelky maternice.

Encopresis enkopréza, mimovoľné vyprázdňovanie stolice

Endometrióza chorobný stav zapríčinený roztrúsenými čiastočkami maternice

Bolesť žlčníka bolesti žlčníka sa obvykle prejavuje následkom: biliárnej koliky, zápalu žlčníka, žlčových kameňov, a pankreatitídy.

Žlčové kamene Prítomnosť kamienkov v žlčníku (cholecystolitiáza) alebo v žlčových cestách.

Gastroenteritída žalúdočná chrípka, je termín ktorý sa používa na opis rôznych gastrointestinálnych problémov.

Refluxná choroba (GERD) je stav, v ktorom sa kyslý tekutý obsah žalúdka navracia do pažeráka.

Giardia lamblia je parazit, zodpovedný za formu infekčnej hnačky. Choroba, ktorú vyvolá sa menuje: Giardióza.

Hantavírus pľúcny syndróm (HPS) je ochorenie prenášané hlodavcami. Medzi príznaky patrí horúčka a bolesť svalov.

Infarkt sa stane, keď krvná zrazenina úplne upchá koronárnu tepnu, ktorá zásobuje krvou srdcový sval.

Henochova – Schönleinova purpura (HSP) je zápal malých krvných ciev (kapilár). Takýto druh zápalu sa nazýva vaskulitída a zvyčajne postihuje cievy v koži, čreve a v obličkách. Postihnuté kožné cievy môžu krvácať, čo spôsobí objavenie sa tmavočerveného výsevu (purpury) na koži.

Prietrž nastane, keď orgán alebo kúsok tkaniva (črevo) vyčnieva z priestoru, v ktorom sa obvykle nachádza.

Hirschsprungová choroba (Hirschsprung), je ochorenie nervových buniek hrubého čreva.

Zápalové črevné ochorenia (IBD) sú napr. Crohnova choroba (CD) a ulcerózna kolitída (UC).

Črevné plyny (grganie, nadúvanie, plynatosť), plyny sú rôzne prejavy. Každý máva plyny a odstraňuje ich grganím alebo uvoľňovaním vetrov zospodu, teda ritným otvorom.

Intususcepcia je teleskopické vyskočenie časti čreva do iného bezprostredného okolia susediacej časti.

Syndróm drážd. čreva (IBS) je gastrointestinálna porucha s príznakmi bolesti brucha a nadúvaním, ale i zvýšeným dychom.

Obličkové kamene sú pevné masy kryštalického materiálu, ktorý sa tvorí v obličkách.

Neznášanlivosť laktózy neschopnosť tráviaceho systému tráviť laktózu (hlavne v mlieku).

Leptospiróza je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje príznaky ako je horúčka, bolesti hlavy a zimnicu.

Pečeň je najväčšia žľaza v ľudskom organizme, váži cca 1,5 kg

Rakovina pečene je piatou najčastejšou rakovinou na svete. Väčšina pacientov s rakovinou pečene zomrie do jedného roka.

Marfanov syndróm je dedičné ochorenie, ktoré postihuje spojivové tkanivo.

Mikroskopická kolitída (lymfocytická kolitída a Kolagénna kolitída) je ochorenie, zápalu hrubého čreva.

Mucormykóza (zygomycosis) mukormykóza, mykóza spôsobená hubami čeľade Mucoraceae Symptómy a príznaky sú bolesti hlavy a bolesti dutín. Infekcia pľúc s plesňou môže spôsobiť horúčku a kašeľ

Non-Hodgkinov lymfóm je nádorové ochorenie lymfatického systému.

Norovirus infekcia spôsobuje črevnú chrípku alebo gastroenteritídu. Je to veľmi nákazlivé ochorenie.

Ovariálny karcinóm Ovariálny karcinóm je karcinóm, ktorý vzniká v bunkách vaječníkov vrátane povrchových epiteliálnych buniek, zárodočných buniek a pohlavných chordostromálnych buniek. Za ovariálny karcinóm sa nepovažujú rakovinové bunky, ktoré vzniknú v iných orgánoch a putujú (metastázujú) do vaječníka, epiteliálny karcinóm je najčastejší.

Ovariálne cysty (cysty na vaječníkoch) to sú cysty naplnené tekutinou, vakovité štruktúry vnútri vaječníka. Príčiny cýst na vaječníkoch môžu byť viaceré.

Zhubný nádor pankreasu rakovina pankreasu, je to zhubný nádor slinivky brušnej. Karcinóm pankreasu sa niekedy nazýva aj ako "tichá" choroba, pretože udiera takmer bezpríznakovo.

Zápal pankreasu pankreatitída je ochorenie, pri ktorom sa pankreas zapáli, Ide o vážne život ohrozujúce ochorenie. Príznaky: silné bolesti brucha, vracanie a nevoľnosť.

Pánvové zápalové ochorenie (PID) je najčastejšou a závažnou komplikáciou pohlavne prenosných chorôb

Peptický vred je vred v sliznici žalúdka, dvanástnika alebo pažeráka. Tvorba vredov súvisí s Helicobacter pylori infekciou

Porphyria je skupina porúch, ktoré postihujú nervový systém, kožu, alebo oboje. Porphyria je často dedičné ochorenie.

Príznaky tehotenstva Tehotenské príznaky sa môžu líšiť od ženy k žene, ale medzi niektoré spoločné symptómy patria zmeny nálady, bolesti hlavy, bolesti spodnej časti chrbta a pod.

Primárna sklerotizujúca cholangitída (PSC) PSC je ochorenie pečene. Príčinou PSC nie je známa.

Horúčka Skalistých hôr, americká kliešťová horúčka (RMSF) je ochorenie, ktoré je prenášané kliešťami, ktoré spôsobujú symptómy a príznaky ako je horúčka, vyrážka, bolesti hlavy a svalov.

Rotavírus je najčastejšou príčinou ťažkej hnačky u dojčiat a detí po celom svete.

Šarlach, bakteriálne infekcia spôsobená Streptococcus skupinou baktérií, spôsobuje symptómy a príznaky ako je horúčka, vyrážka.

Pohlavne prenosné ochorenia (STD - Sexually transmitted diseases) sú choroby, ktoré majú významnú pravdepodobnosť prenosu medzi ľuďmi prostredníctvom sexuálneho správania, vrátane vaginálneho styku, análneho sexu a orálneho sexu. Problém sa týka mužov, žien, ale ide aj o bezpečie tehotných žien.

Rakovina žalúdka Hoci príčina rakoviny žalúdka je neznáma, rizikové faktory pre vznik rakoviny žalúdka sú strava, H. pylori infekcie, fajčenie a pod.

Streptokokové infekcie sú spôsobené streptokokom, baktériou, ktorá spôsobuje množstvo zdravotných problémov.

Typhus týfus je ochorenie spôsobené baktériou Rickettsia. Symptómy a príznaky sú horúčka, bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, hnačka, a iné.

Ulcerózna kolitída je chronický zápal hrubého čreva. Medzi príznaky patria bolesti brucha, hnačka a krvácanie z konečníka.

Žltá zimnica je infekčné ochorenie prenášané infikovanými komármi. Nežiaduce účinky sú zriedkavé s aplikovanou vakcínou proti žltej zimnici.