Nohy sú pružné štruktúry kostí, kĺbov, svalov a mäkkých tkanív, ktoré nám umožňujú stáť vzpriamene a vykonávať činnosti, ako je chôdza, beh a skákanie a behanie. Noha je rozdelená do troch sekcií: Predná časť obsahuje päť prstov (falanxov) a päť dlhších kosti (Nadprstie končatiny). Midfoot je pyramídálna zbierka kostí, ktoré tvoria oblúky klenby nôh. Patria medzi ne tri kosti: cuneiform kosť, cuboid kosť, a navicular. Zadná časti nohy tvorí pätu a členok. Talus kosť podporuje kosti (tibia a fibula), ktoré spoločne tvoria členok. Pätná kosť je najväčšia kosť v nohe. Svaly, šľachy, väzy bežia pozdĺž povrchu nohy, čo umožňuje komplexné pohyby potrebné pre pohyb a rovnováhu. Achillova šľacha spája pätu s lýtkovým svalom a je nevyhnutná pre beh, skákanie, a státie na nohách.
Ochorenia nôh
Plantárna fasciitis: Zápal v plantárnej fascii väzu pozdĺž spodnej časti nohy. Bolesť v oblasti päty a klenby, najhoršie v dopoludňajších hodinách, to sú symptómy.Artróza nôh: Vek a opotrebenie spôsobuje, že chrupavky v nohách, sa opotrebovávajú. Bolesť, opuchy a deformity na nohách sú príznaky osteoartrózy.
Dna: Zápalové ochorenie, pri ktorom sa kryštály pravidelne ukladajú v kĺboch, čo spôsobuje silné bolesti a opuch.
Mykóza nôh: Mykotická infekcia nôh, čo spôsobuje suchosť, vysúšanie, odlupovanie pokožky, červenanie a podráždenie pokožky. Denné umývanie a udržanie nôh v suchu môže zabrániť stavu.
Reumatoidná artritída: Autoimunitná forma artritídy, ktorá spôsobuje zápal a poškodenie kĺbov.
Hallux valgus: vbočený palec, kostný výčnelok základu palca, Vychýlenie palca z osy smerom ku druhému prstu; vzniká v dôsledku ochabnutia väzivového a svalového aparátu. Stav sa môžu objaviť u každého, ale sú často spôsobené dedičnosťou, alebo zle padnúcou obuvou.
Zranenia Achillovej šľachy: Bolesť v zadnej časti päty môže naznačovať problém s Achillovou šľachou. Zranenie môže byť náhle, alebo prejavujúce sa nepríjemnou každodennou bolesťou (zápal šliach).
Diabetická infekcia: Ľudia s cukrovkou sú náchylnejší k infekciám nôh, ktoré môžu byť vážnejšie, než sa zdá. Ľudia s diabetom by mali pozorovať svoje nohy každý deň, kvôli prípadným zraneniam, alebo známkam vzniku infekcie, ako je sčervenanie, teplota, opuch a bolesť.
Opuchnuté nohy (edém): Malé opuchy nôh môžu byť normálne po dlhšom státí a tiež u ľudí s kŕčovými žilami. Opuchy nôh môžu byť tiež príznakom srdcových, obličkových alebo pečeňových problémov.
Mozole: Nahromadenie tvrdej kože na spodnej ploche nohy. Mozole sa zvyčajne rozvíjajú na bruškách chodidiel, alebo päte a môžu byť nepríjemné a bolestivé.
Kurie oká: Rovnako, ako mozole, kurie oká sa skladajú z nadmerne tvrdej kože, nahromadenej v oblasti nadmerného tlaku na nohách. Oká zvyčajne majú tvar kužeľa s bodom, a môžu byť bolestivé.
Kostná ostroha, ostroha pästnej kosti, kohútia ostroha, calcar calcanei abnormálny rast kosti na päte, ktorá môže spôsobiť ťažkú bolesť pri chôdzi, alebo státí. Ľudia s plantárnou fasciitis, a s plochou nohou, sú najpravdepodobnejší, že dostanú ostrohy.
Zarastajúce nechty: Jedna, alebo obe strany nechtu môžu vrásť do kože. Zarastajúce nechty môžu byť bolestivé a viesť k infekciám.
Ploché nohy (klenby nôh): spôsobujú problémy pri chôdzi, alebo pri státí, čo by mohlo spôsobiť ďalšie problémy s nohou. Ploché nohy môžu byť opravené pomocou protetiky, ak je to nutné.
Nechtové plesňové infekcie (onychomykózy): Huba vytvára zafarbenie, alebo rozpadávanie sa štruktúr nechtu. Infekcie nechtov môžu byť ťažko liečiteľné.
Kladivkovité prsty: Kĺb uprostred prsta sa môže stať nepohyblivý, pacient nie je schopný prst narovnať. Podráždenie a ďalšie problémy nôh sa môžu vyvinúť bez správnej obuvi.
Metatarsalgia: Bolesť na priehlavku nohy. Namáhavé činnosti, alebo zle padnúce topánky sú obvyklé príčiny.
Pazúrie prsty: Abnormálne kontrakcie špičiek kĺbov, čo spôsobuje pazúry vzhľad. Pazúry prst môže byť bolestivý a zvyčajne vyžaduje zmenu obuvi.
Fraktúra: Metatarzálne zlomeniny sú zlomeniny najčastejšie, ide o zlomeniny nôh, a to buď zo poranenia, alebo opakovaného zaťažovania, napr. pri oslabení, starobe a pod. Bolesť, opuch, začervenanie a modriny môžu byť príznaky zlomeniny.
Plantárne bradavice: Vírusové infekcie na chodidle nohy, ktoré môžu tvoriť kalus s centrálnou tmavou škvrnou. Plantárna bradavica môžu byť bolestivá a ťažko liečiteľná.
Mortona neurom: Sa skladá z nervového tkaniva, často medzi tretím a štvrtým prstom. Neurom môže spôsobiť bolesť, znecitlivenie, a pálenie a často sa zlepšuje so zmenou obuvi.
Vyšetrenia nôh
Fyzikálne vyšetrenie: lekár môže nájsť opuchy, deformity, bolesť, zmenu farby nôh, alebo kožné zmeny na nohách, ktoré pomôžu diagnostikovať problém nôh.Röntgen nôh: Jednoduchý röntgen nôh môže objaviť zlomeniny alebo poškodenie artritídou.
Magnetická rezonancia (MRI): MRI skener používa vysoko výkonný magnet a počítač, ktorý prezentuje detailné snímky nohy a členku.
Počítačová tomografia (CT): CT skener dokáže zhotoviť viacero snímkov, a počítač ukáže detailné 3D snímky nohy a členku.
Liečba nôh
Protetika: Nosenie vložiek do topánok môže zlepšiť veľa problémov s nohou. Ortézy môžu byť na zákazku, alebo štandardnej veľkosti.Fyzikálna terapia: rôzne cvičenia môžu zlepšiť pružnosť, silu a podporu nôh a členku.
Chirurgia nohy: V niektorých prípadoch, zlomeniny alebo iné problémy s nohou vyžadujú chirurgickú opravu.
Lieky proti bolesti: Lieky proti bolesti ako je acetaminophen (Tylenol), ibuprofén (Motrin), a naproxén (alevo) môže liečiť väčšinu bolesti nôh.
Antibiotiká: bakteriálne infekcie nôh môžu vyžadovať antibakteriálne lieky podávané orálne alebo intravenózne.
Antimykotiká: Mykóza nôh a iné plesňové infekcie nôh možno liečiť aktuálnymi perorálnymi antimykotikami.
Kortizónové injekcie: injekcie steroidov môžu byť užitočné pri znižovaní bolesti a opuchov u niektorých problémov s nohou.