Achillova šľacha

Achillova šľacha je tvrdá obruč z väzivového tkaniva, ktorá pripája lýtkové svaly k pätnej kosti (calcaneus). Achillova šľacha je tiež nazývaná pätová šľacha.

Gastroknemius a soleus svaly (lýtkové svaly) sa spoja do jednej obruče tkaniva, ktorá sa stáva Achillovou šľachou, na spodnom konci lýtka. Achillova šľacha potom vstúpi do pätnej kosti.

Achillova šľacha je najväčšia a najsilnejšia šľacha v tele. Keď sa lýtkové svaly napnú, Achillová šľacha tiahne na päte. Tento pohyb nám umožňuje stáť na nohách, chodiť, pomáha nám behať, alebo skákať. Aj cez svoju silu, Achillova šľacha je pomerne citlivá na poškodenie, vzhľadom k jej obmedzenej dodávke krvi a vysokého napätia, ktoré je na ňu kladené.

Ochorenia Achillovej šľachy

Bolesť Achillovej šľachy: Bolesť Achillovej šľachy môže byť malá (microtears), alebo veľká. Prítomná je bolesť, opuch a pohybové postihnutia. Môžu sa objaviť náhle v priebehu činnosti, alebo postupne v priebehu času.

Roztrhnutie Achillovej šľachy: Kompletná ruptúra Achillovej šľachy môže urobiť "pop" zvuk, nasleduje bolesť a opuchy dolných končatín. Liečba vyžaduje chirurgický zákrok alebo dlhodobú imobilizáciu členku.

Zápal Achillovej šľachy: časté aktivity (beh alebo chôdza) môže postupne spôsobiť zápal Achillovej šľachy, čo spôsobuje bolesť a stuhnutosť v zadnej časti päty. Odpočinok, ľad, a strečing môže urýchliť hojenie, ktoré môže trvať aj týždne.

Achillova peritendonitída: Je to podobné ako zápal Achillovej šľachy, ale zápal a bolesť sa vyskytujú v tkanive okolo šliach, často dva alebo viac centimetrov nad pätou.

Achillova tendinosis: Postupné zosilnenie Achillovej šľachy bez zjavného zápalu, v dôsledku starnutia alebo nadužívania.

Achillova tendinopathia: všeobecný termín pre zápal šliach alebo tendinosis.

Achillova burzitída, (alebo päta): Tesné topánky môžu dráždiť a komplikovať odpruženie Achillovej šľachy na päte. Bolesť v zadnej časti päty je častým príznakom.

Vyšetrenia a testy Achillovej šľachy

Fyzikálne vyšetrenie: Ak chcete vyšetrovať Achillovú šľachu, posudzuje sa prípadná bolesť, opuch, teplo miesta, sfarbenie okolo päty a nohy. Uzol na zadnej časti nohy nad pätou by mohol signalizovať natrhnutú Achillovú šľachu. Väčšina prípadov tendinopatie bez počuteľného, pacientom vnímaného prasknutia, môže byť diagnostikovaná fyzickou hmatovou skúškou (palpačne lekárom), a často nepotrebujeme ani ďalšie testovanie.

Thompsonov test: Pacient leží na bruchu, časť nôh mu spočívajú mimo stola. Môže tiež kľačať na stoličke s tým, že i tento krát mu nohy vyčuhujú mimo stoličky, mimo opery. Hmatneme mu na lýtka, zadnú časť lýtok, opakovane. Koniec nohy by sa mal pohybovať v reakcii; ak tomu tak nie je, môže byť Achillova šľacha rupnutá.

Matlesov test: človek leží tvárou nadol a ohýba koleno pomaly do pravého uhla. Počas tohto pohybu, koniec špičky nohy musí smerovať od prirodzeného smeru nohy a to mierne von, ak tomu tak nie je, môže byť prítomná ruptúra Achillovej šľachy.

Magnetická rezonancia (MRI): MRI skener používa vysoko výkonný magnet a počítače vytvárajú vysoko detailné zábery členku a nohy. Skenovanie MRI je najlepší test k diagnostike prasknutia Achillovej šľachy, ale aj iných problémov, ale toto zariadenie nemusí vždy odhaliť tendinopatiu.

Ultrazvuk Achillovej šľachy: sonda na koži odráža vysokofrekvenčné zvukové vlny cez členok, produkujú sa tak snímky Achillovej šľachy. Ultrazvukom možno často diagnostikovať prasknutie Achillovej šľachy.

Počítačová tomografia (CT): CT skener fotí viacej snímkov za sebou, a počítač vytvára detailné zábery členku a nohy. Skenovanie MRI je lepšie ako skenovanie CT v diagnostike Achillovej šľachy.

Obyčajný röntgen Achillovej šľachy: Prostý X-ray film môže identifikovať problémy s kosťami a členkovým kĺbom, ale nemôže diagnostikovať problémy Achillovej šľachy.

Liečba Achillovej šľachy

RICE : Ide o mnemotechnickú pomôcku v angličtine, ale má platnosť aj u nás na Slovensku. R elax (Odpočinok), I ce (Ľad), C ompression, (Kompresia - zvyčajne nie je nutná), a E levation (Vyvýšenie, v zmysle nadvihnutia). RICE môže zlepšiť bolesť a opuch mnohých zranení, navyše studené obklady môžu zabrániť drobným vnútorným krvácaniam nohy.

Lieky prosti bolesti: Lieky ako paracetamol, ibuprofén, a naproxén môžu zmierniť bolesť väčšiny problémov Achillovej šľachy. Pre viac silné bolesti, môžu byť potrebné lieky na predpis, analgetiká.

Teplo a chlad : Striedanie ľadu a tepla, táto terapia môže zlepšiť bolesť burzitídy Achillovej šľachy.

Obuv : Noste topánky s dobrou podporou, ktoré sú práve tie najlepšie pre vaše nohy, môžu vám pomôcť vyhnúť sa ďalším zraneniam Achillovej šľachy. Zákazková protetika, prispôsobenie päty, niektoré dlahy a ortézy sú niekedy užitočné.

Fyzikálna terapia: Hoci úprava alebo zníženie aktivity je dôležité, niektoré konkrétne cvičenia odporučené lekárom môžu byť užitočné pre rehabilitáciu šliach, najmä ak sú tieto cvičenia perzistentné.

Imobilizácia : Mnohé stredne ťažké až ťažké stavy poškodenia Achillovej šľachy vyžadujú fixáciu členku. To môže vyžadovať špeciálne topánky.

Chirurgia Achillovej šľachy: Chirurgia môže často znovu obnoviť prasknutú Achillovú šľachu. Po operácii, imobilizácia členka je nutná po dobu niekoľkých týždňov.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman