Psychiatrické poruchy

Veľká depresívna porucha (unipolárna depresia)

Kategória

Poruchy nálady

Etiológia

Výskum ukázal, že depresia je ovplyvnená biologickými al aj environmentálnymi faktormi. Štúdie ukazujú, že prvý stupeň príbuzných ľudí s depresiou majú vyšší výskyt tohto ochorenia, či už sú vo zvýšenej miere s nimi v osobnom kontakte, alebo nie sú; toto podporuje teóriu vplyvu biologických faktorov. Situačné faktory, keď už nič iné, môžu zhoršiť depresívnu poruchu významným spôsobom. Príklady týchto faktorov by mohli zahŕňať nedostatok podporného systému, stres, ochorenie seba alebo ochorenie blízkej osoby, ale aj vážne právne problémy, finančné boje a tiež problémy v práci. Tieto faktory môžu byť cyklické, a môžu podstatne zhoršiť príznaky a spôsobiť symptómy.

Príznaky

Aj keď depresiu môžete dostať trebárs, len raz v priebehu celého svojho života, zvyčajne ľudia zažijú viac epizód depresie počas svojho života. Počas týchto epizód, sa príznaky objavujú po väčšinu dňa, alebo sa objavujú takmer každý deň a môžu zahŕňať tieto veci:
  • Pocity smútku, prázdnoty a nespokojnosti.
  • Nahnevanosť výbuchy, podráždenosť alebo frustrácie, a to aj za drobné záležitosti.
  • Strata záujmu alebo potešenia z bežných činností.
  • Poruchy spánku, vrátane nespavosti, alebo jedinec spí až príliš veľa.
  • Únava a nedostatok energie, takže aj malé úlohy vyžadujú zvýšené osobné úsilie.
  • Zmeny chuti - často znížená chuť do jedla a následný úbytok na váhe, alebo aj zvýšená chuť do jedla a priberanie na váhe, v prípade niektorých ľudí.
  • Úzkosť, nepokoj - napríklad nadmerné znepokojenie, zalamovanie rukami alebo neschopnosť pokojne obsedieť.
  • Spomalené myslenie, hovorenie a telesné pohyby pri komunikácii bývajú tiež spomalené.
  • Pocity bezcennosti alebo viny, fixácia na minulosť, výčitky zo zlyhaní alebo obviňovania sa za veci, ktoré nie sú pacientovou zodpovednosťou.
  • Problémy myslenia, sústredenia, rozhodovania a zapamätania si vecí.
  • Časté myšlienky na smrť, samovražedné myšlienky, samovražedné pokusy.
  • Nevysvetliteľné fyzické problémy, ako je bolesť chrbta alebo stále bolenie hlavy.

    Niektorí ľudia zažijú tak závažné depresívne príznaky, že je to ihneď na pohľad jasné, že niečo nie je s nimi v poriadku. Iní ľudia sa cítia celkovo nešťastní, bez toho, aby vedeli prečo sa takto cítia.

    Bežné príznaky depresie u detí a dospievajúcich, sú podobné ako u dospelých, ale môže byť v prejavoch určité rozdiely.

    U mladších detí príznaky depresie môžu zahŕňať smútok, podráždenosť, chcenie sa pomaznať, akoby návrat k "materinckým rituálom". strach, bolesť, odmietanie chodiť do školy, chudnutie.

    V mladistvom veku, symptómy môžu zahŕňať smútok, podráždenosť, negatívne pocity, a pocity osobnej bezcennosti, hnev, zlý výkon, alebo zlá dochádzka v škole, pocity nepochopenia a zvýšená citlivosť na podnety, ale aj užívanie drog alebo alkoholu, Jedenie alebo spanie vo veľmi zvýšenej miere, sebapoškodzovanie, strata záujmu o normálnej činnosti a obmedzenie sociálnej interakcie.

    Depresia sa môže objaviť aj u iných duševných chorôb, ako je úzkosť, poruchy príjmu potravy, zneužívanie návykových látok, alebo aj pri deficite pozornosti / hyperaktivity (ADHD).

    Príznaky depresie u seniorov

    Depresia nie je normálnou súčasťou starnutia, a nikdy by nemala byť depresia braná na ľahkú váhu u starších ľudí. Bohužiaľ, depresia sa často aj u starších ľudí diagnostikuje, ale nelieči sa, alebo sa ani nediagnostikuje. Starší ľudia sa zdráhajú vyhľadať lekársku pomoc. Príznaky depresie môžu byť rôzne, možno sú menej nápadne u starších osôb, vrátane:

    Problémy s pamäťou alebo zmeny osobnosti. Únava, strata chuti do jedla, poruchy spánku, bolesti, alebo strata záujmu o sex, ktorý nie je spôsobený zdravotným stavom alebo niektorými liekmi, ktoré jedinec užíva.

    Často chcú senióry zostať doma, než ísť von sa socializovať alebo robiť nové veci.

    Samovražedné myšlienky, alebo temné a zúfalé pocity a to najmä u starších mužov.

    Kedy navštíviť lekára

    Ak máte pocity, ktoré by mohli byť depresiou, dohodnite si stretnutie so svojim lekárom a to čo najskôr, ak je to možné. Depresia sa často zhorší, ak sa nelieči. Neliečená depresia môže viesť k ďalším duševným a fyzickým zdravotným ťažkostiam alebo problémom v iných oblastiach života. Pocity depresie môžu viesť až k samovražde.

    Ak sa ešte nechcete obracať na lekára, poraďte sa o vašich pocitoch so svojim priateľom alebo milovaným človekom, kňazom, proste sa poraďte s kýmkoľvek kto vás vypočuje a usmerní.

    Ak máte samovražedné myšlienky

    Ak viete, že vy alebo niekto iný má samovražedné myšlienky, získajte pre neho okamžitú pomoc. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť:

    Oslovte blízkeho priateľa alebo milovaného človeka.

    Volajte na pohotovostné číslo záchrannej služby 155 (volať sa dá z celého územia SR a dokonca nemusíte mať ani kredit na telefóne alebo nemusíte mať dokonca ani SIM kartu) a tam zdeľte operátorovi svoje pocity.

    Dohodnite si stretnutie s lekárom; poskytovateľom duševného zdravia alebo iným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

    Kedy volať naliehavú zdravotnú službu

    Ak si myslíte, že sa môžete zraniť, alebo si siahnuť na život, okamžite volajte na telefónne číslo 155 (na Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky, aj v noci).

    Ak máte niekoho blízkeho, kto je v nebezpečenstve, že by mohol spáchať samovraždu alebo to už spravil, uistite sa, že niekto zostane s touto osobou a vy ihneď volajte záchranku. Alebo, ak si myslíte, že je to v danej chvíli bezpečné, okamžite takéhoto človeka odvezte do nemocnice.

    Liečba

    Liečba môže byť kombinovaná, farmakoterapiou a psychoterapiou; alebo sa dá využiť každý postup zvlášť a samostatne. Lieky používané na liečbu tohto ochorenia sú Prozac, Paxil, Wellbutrin a Zoloft. Psychoterapia je užitočná pri pomoci pacientovi pochopiť faktory podieľajúce sa na vyvolaní alebo zhoršovaní depresie. Osobné faktory môžu zahŕňať históriu zneužitia (fyzického, emocionálneho, a/alebo sexuálneho zneužitia).

    Prognóza

    Veľká depresívna porucha má lepšiu prognózu ako iné poruchy nálady. Lieková terapia a iné terapie boli veľmi úspešné pri zmierňovaní symptomotológie. Avšak, mnoho ľudí s touto poruchou ju prejavujú i naďalej, i po úspešnej liečbe. Depresie sa epizodicky vracajú. Pravidelné stresory môžu priviesť príznaky späť. Preto je potrebné neustále aj počas remisii, navštevovať svojho psychiatra a byť s ním v stálom styku, najčastejšie raz do mesiaca, tak ako je to v prípade, že by ste mali ochorenie typu, cukrovka, či vysoký krvný tlak.
  • © 2004 - DIS+ a Michal Herman