0%

Vypadávanie vlasov, alopécia

Existuje mnoho typov alopécie (plešivosť, plešatosť alebo strata vlasov), z ktorých každá má inú príčinu. Alopécia môže byť lokalizovaná na prednej a hornej časti hlavy, ako v prípade bežnej mužskej plešatosti. Plešatosť môže byť nerovnomerný stav. Tento stav sa volá alopecia areata. Alebo stav môže zahŕňať aj celú hlavu (alopécia totalis), ale môže zahŕňať stratu vlasov i chlpov celého tela, ako je to v prípade alopecia universalis. Alopécia môže byť spôsobená liekmi, ako napríklad liekmi chemoterapeutickými na liečbu rakoviny. Plešatosť môže byť tiež výsledkom ochorenia, ako je napríklad znížená činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza) ale aj v prípade systémového lupusu erythematosus. Alopécia môže mať aj iné príznaky, alebo môže byť spojená so svrbením a/alebo vyrážkou na pokožke hlavy.

Vypadávanie vlasov, alopécia môže súvisieť s týmito stavmi

Alopecia areata je ochorenie, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov na pokožke hlavy a niekedy aj iných častiach tela.

Rakovina kostí je vzácny typ rakoviny, ktorý sa vyskytuje v bunkách, ktoré tvoria kosti.

Lupus systémový lupus erythematosus je stav vyznačujúci sa chronickým zápalom telesných tkanív v dôsledku autoimunitného ochorenia.

Periférne cievne ochorenie (PVD) odkazuje na ochorenia ciev (tepny a žily), ktoré sa nachádzajú mimo srdca.

Psoriáza vlasovej časti hlavy, lupienka spôsobuje červené, vyvýšené, šupinaté škvrny, ktoré sa môžu rozšíriť z ​​pokožky hlavy na čelo alebo na zadnú časť krku.

Zneužívanie steroidov Anabolické steroidy sú syntetické látky, ktoré sa vzťahujú k testosterónu a podporujú rast kostrového svalstva.

Rakovina štítnej žľazy Existujú štyri hlavné typy rakoviny štítnej žľazy: papilárna, folikulárna, medulárna a anaplastická.

Chemoterapia

Lieky (na predpis i nepredpísané)

Radiačná terapia