Spontánny potrat

Charakteristickým príznakom spontánneho potratu, je vaginálne krvácanie. Krvácanie môže byť veľmi ťažké, a krvné zrazeniny a/alebo tkanivá, môžu byť odovzdané spolu s krvácaním. Krvácanie je zvyčajne sprevádzané bolesťami brucha a kŕčmi. Bolesť môže vyžarovať do dolnej časti chrbta, pošvy, panvovej oblasti, alebo zadku. Horúčka a zimnica nie sú bežné, ale môže k ním dôjsť v prípade, že potrat je výsledkom infekcie.

Potrat, alebo abort alebo abortus (tiež lat. abactio partus) je spontánna strata tehotenstva do 20. týždňa. Asi 10 %(+) tehotenstiev končí potratom. Ale skutočné číslo je pravdepodobne oveľa vyšše, pretože mnoho potratov sa vyskytne takým spôsobom, že žena ani nevie, že bola tehotná.

Väčšina potratov sa udeje, pretože plod sa nevyvíja normálne. Tieto abnormality sú zriedkavé, je často ťažké určiť, čo ich spôsobuje.

Väčšina potratov sa udeje pred 12. týždňom tehotenstva.

Príznaky potratu môžu zahŕňať:

  • Vaginálne špinenie alebo krvácanie
  • Bolesť alebo kŕče v bruchu alebo v dolnej časti chrbta
  • Tekutiny alebo tkanivá vychádzajúce z pošvy

    Ak ste našli fetálne tkanivo z pošvy, vložte ho do čistej nádoby a prineste ku svojmu lekárovi alebo do nemocnice na analýzu.

    Majte na pamäti, že väčšina žien, ktoré zažívajú vaginálne špinenie alebo krvácanie v prvom trimestri ďalej pokračujú v úspešnom tehotenstve.

  • © 2004 - DIS+ a Michal Herman