Pankreas

Pankreas je asi 15 až 20 cm dlhý a sedí v zadnej časti brucha, za žalúdkom. Hlava pankreasu je na pravej strane brucha a je napojený na dvanástnik (prvá časť tenkého čreva), cez malú rúrku s názvom pankreatický vývod. Úzky koniec slinivky brušnej, tzv. chvost, sa tiahne k ľavej strane tela.

Problémy so slinivkou

Diabetes typu 1: Imunitný systém útočí na vlastné telo a ničí bunky produkujúce inzulín v pankrease. Injekciami je nutné kontrolovať hladinu cukru v krvi celoživotne.

Diabetes typu 2: Slinivka stráca schopnosť výroby a uvoľňovania inzulínu. Telo sa tiež stáva rezistentné na inzulín, a stúpa hladina cukru v krvi.

Cystická fibróza: Genetická porucha, ktorá postihuje viac telesných systémov, obvykle pľúca a pankreas. Zažívacie problémy a diabetes často dominujú.

Zhubný nádor pankreasu: podžalúdková žľaza, ako sa zvykne hovoriť pankreasu má mnoho rôznych typov buniek, z ktorých každá môže viesť k inému typu nádoru. Najbežnejším typ vzniká z buniek, ktoré lemujú pankreatický vývod. Vzhľadom k tomu, že sa ochorenie neprejavuje takmer žiadnymi príznakmi, rakovina pankreasu sa takto radi k mimoriadne nebezpečným ochoreniam.

Zápal pankreasu: Pankreas sa zapáli a poškodí vlastnými tráviacimi chemikáliami. Príčinou smrti býva opuch tkaniva slinivky brušnej. Alkohol zrejme potencuje nebezpečenstvo, ale príčina ochorenia nie je známa. Príčinné môžu byť aj kamene.

Pankreatické pseudocysty: Po záchvate pankreatitídy, sú dutiny naplnené tekutinou, tento stav môže vyvolávať tzv pseudocysty. Pseudocysty sa môžu spontánne stratiť, alebo je možná chirurgická drenáž.

Pankreatický tumor: Bunky produkujúce hormóny pankreasu sa násobia abnormálne, vytvárajú benígny alebo rakovinový nádor. Tieto nádory produkujú nadmerné množstvo hormónov a potom ich uvoľňujú do krvi. Gastrinómy, glukagonómy, a inzulinómamy sú príklady nádorov buniek, Langerhansových ostrovčekov.

Zväčšenie pankreasu: Rozšírenie pankreasu nemusí znamenať nič. Môžete jednoducho mať slinivku brušnú, ktorá je väčšia, než je obvyklé. Alebo to môže byť kvôli anatomickej abnormalite. Existujú ale aj iné príčiny zväčšenia pankreasu a tie vyžadujú liečbu.

Vyšetrenia slinivky

Fyzikálne vyšetrenie: Stlačením na stred brucha, lekár môže skontrolovať tvar a veľkosť pankreasu. Dajú sa palpačne vyšetriť aj iné známky pankreasu.

Počítačová tomografia: CT skener má viac röntgenových programov, počítač vytvára detailné zábery pankreasu a brucha. Kontrastné farbivo, môže byť aplikované do žily na zlepšenie obrazu.

Magnetická rezonancia (MRI): Magnetické vlny vytvárajú vysoko detailné snímky brucha. Magnetická rezonancia cholangiopancreatografia (MRCP) je MRI, ktorá sa zameriava na pankreas, pečeň a žlčový systém.

Endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia (ERCP): Použitie fotoaparátu zavesenom na flexibilných rúrkach, ktoré postupujú z úst do čreva. Drobné chirurgické nástroje môže byť použité k diagnostike a liečbe niektorých ochorení pankreasu.

Slinivková biopsia: buď pomocou ihly cez kožu alebo chirurgickým zákrokom, malý kúsok tkaniva pankreasu je odstránený, aby sa vyšetril, či je tkanivo rakovinové, je možné skúmať aj iné ochorenie žlkčníka takýmto spôsobom.

Ultrazvuk: sonda je umiestnená na bruchu, a neškodné zvukové vlny vytvárajú obraz tým, že odrážajú vlny do pankreasu a iných orgánov.

Amyláza a lipáza: Krvné testy ukazujúce zvýšené hladiny týchto enzýmov pankreasu, môžu spôsobovať zápal pankreasu.

Potný test na chlorid: bezbolestný elektrický prúd stimuluje pokožku do potenia, a chlorid sa potom v pote meria. Ľudia s cystickou fibrózou majú často vysoké úrovne soli.

Genetické testovanie: Mnoho rôznych mutácií jedného génu môže spôsobiť cystickú fibrózu. Genetické testovanie môže pomôcť určiť, či dospelý je ovplyvnený, alebo v prípade, že ide o dieťa, či toto bude v sebe rozvíjať cystickou fibrózu.

Liečba slinivky

Inzulín: Aplikácia inzulínu pod kožu spôsobuje, že telesné tkanivá absorbujú glukózu, znižujú hladinu cukru v krvi. Inzulín môže byť vytvorený v laboratóriu alebo sa získava zo živočíšnych zdrojov.

Pseudocystická drenáž: pseudocysty možno vypustiť vložením trubice alebo ihlou cez kožu rovno do pseudocysty. Alternatívne: trubička alebo stent je umiestnený medzi buď pseudocysty a žalúdok alebo tenké črevo.

Pseudocystová chirurgia: Niekedy chirurgiou je potrebné odstrániť pseudocysty. Môže byť potrebná buď laparoskopia (viac malých rezov), alebo laparotomia (jeden väčší rez).

Pankreas resekcia karcinómu: štandardné chirurgické odstránenie rakoviny pankreasu. V postupe Whipple, chirurg odstráni hlavu pankreasu, žlčníka, a prvú časť tenkého čreva (dvanástnika). Občas je taktiež odstránená malá časť žalúdka.

Pankreatické enzýmy: Ľudia s cystickou fibrózou často musia užívať perorálne pankreatické enzýmy, nahradzujú tie, ktoré nefungujú správne.

Transplantácia pankreasu: Náhradný dar pankreas je transplantovaný do niekoho s diabetom alebo cystickou fibrózou. U niektorých pacientov, transplantácia pankreasu lieči diabetes.

Transplantácia Langerhansových ostrovčekov - buniek: bunky produkujúce inzulín sa zberajú od orgánu darcu pankreasu a transplantujú do niekoho s diabetom 1. typu. Stále ide o experimentálny postup, tento môže potenciálne vyliečiť diabetes mellitus 1. typu.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman