0%

Kalcifikácie prsnikov

Kalcifikácie prsníkov sú usadeniny vápnika v prsnom tkanive. Na mamografe sa javia ako biele škvrny.

Kalcifikácie prsníkov sú bežné na mamografoch a vyskytujú sa zvlášť po 50. roku veku. Aj keď sú kalcifikácie prsníka zvyčajne nekancerózne (benígne), určité vzorce kalcifikácií - ako sú zhluky nepravidelných tvarov a jemného vzhľadu - môžu naznačovať rakovinu prsníka alebo prekancerózne zmeny.

Na mamografe sa môžu kalcifikácie prsníka javiť ako makrokalcifikácie.

Macrocalcifications

Zobrazujú sa ako veľké biele bodky. Sú takmer vždy nekancerózne a nevyžadujú ďalšie testovanie ani ďalšie sledovanie.

Microcalcifications

Zobrazujú sa ako jemné biele škvrny podobné zrnkám soli. Zvyčajne sú nekancerózne, ale určité vzorce môžu byť skorým príznakom rakoviny.

Príčiny

Kalcifikácie niekedy naznačujú rakovinu prsníka, ako je napríklad duktálny karcinóm in situ (DCIS), ale väčšina kalcifikácií je výsledkom nekanceróznych (benígnych) stavov.

Možné príčiny kalcifikácií prsníkov zahŕňajú:

Rakovina prsníka

Prsné cysty

Sekrécie buniek alebo zvyšky

Duktálny karcinóm in situ - DCIS

Fibroadenóm

Ektázia mliečnej žľazy

Predchádzajúce poranenie alebo operácia prsníka - tuková nekróza

Predchádzajúca radiačná terapia rakoviny

Kalcifikácia kože alebo krvné cievy

Výrobky, ktoré obsahujú materiály alebo kovy nepriepustné pre žiarenie, ako sú dezodoranty, krémy alebo prášky, môžu napodobňovať kalcifikácie na mamografe, čo sťažuje interpretáciu toho, či sú kalcifikácie spôsobené nezhubnými alebo rakovinovými zmenami. Z tohto dôvodu by sa pokožkové výrobky akéhokoľvek druhu nemali používať počas mamogramu.

Kedy navštíviť lekára

Ak má váš rádiológ podozrenie, že vaše kalcifikácie prsníka súvisia s prekanceróznymi zmenami alebo rakovinou prsníka, možno budete potrebovať ďalší mamogram so zväčšením, aby ste sa na kalcifikácie mohli bližšie pozrieť. Alebo rádiológ môže odporučiť biopsiu prsníka na testovanie vzorky tkaniva prsníka.

Váš rádiológ môže požiadať o akékoľvek predchádzajúce snímky z mamografu na porovnanie a určenie, či sú kalcifikácie nové alebo či sa zmenili v počte alebo vzore.

Ak sa zdá, že kalcifikácia prsníka je spôsobená benígnym stavom, môže váš rádiológ odporučiť šesťmesačné sledovanie ďalšieho mamografu so zväčšením. Rádiológ skontroluje obrázky, či neobsahujú zmeny tvaru, veľkosti a počtu kalcifikácií alebo či zostávajú nezmenené.