Zimnica

Zimnica je pocit chladu až zimy, hoci okolitá teplota je normálna. Pacientom, ktorí zimnicu majú, nepomáha ani teplejší odev alebo zvýšenie teploty v miestnosti. Spolu so zimnicou je zvyčajne prítomná aj triaška. Oba tieto príznaky sa objavujú v prvých fázach horúčky - tá je prítomná hlavne u rôznych infekčných ochorení - pri angíne, zápale pľúc, niektorých črevných zápaloch, tropických chorobách, ako je malária a pod.

Zimnica vzniká pri náhlom, rýchlom vzostupe teploty - ak už pacient horúčku má, triaška väčšinou nie je prítomná. Horúčka je teplota ľudského tela nad 38 stupňov C., a ak túto hranicu prekročí, mala by byť znížená napríklad chladnými zábalmi alebo liekmi zo skupiny antipyretík (paracetamol, ibuprofen, kyselina acetylsalicylová a ďalšie). Príčina zimnice, nie je to však pravidlom, býva najčastejšie bakteriálna infekcia.

Zimnica môže súvisieť s týmito stavmi

Infekcie močového mechúra (cystitída) sú zvyčajne spôsobené baktériami alebo, zriedka Candida - plesňou.

Rakovina kostí je vzácny typ rakoviny, ktorý sa vyskytuje v bunkách, ktoré tvoria kosti.

Rakovina je ochorenie spôsobené abnormálnym rastom buniek, tiež vyvoláva malignitu. Jedná sa o skupinu 100 rôznych chorôb.

Choroba z mačacieho škrabnutia (CSD) je bakteriálne ochorenie spôsobené Bartonella henselae, je charakterizované horúčkou.

Celulitída je akútna bakteriálna infekcia, šíri sa pod povrchom kože, vyznačuje sa sčervenaním, teplom na mieste postihnutia.

Ovčie kiahne (varicella) je nákazlivé ochorenie detstva, spôsobené vírusom varicella-zoster.

Choroba spojivového tkaniva ochorenie spojivového tkaniva, ktoré sa dostalo pod útok zápalu.

Coxsackie vírusy Vírusy spôsobujú viacero chorôb človeka. Virus coxsackie A sérotyp 16 je pôvodcom choroby rúk, nôh a úst detí s typickými aftami. Coxsackie A môžu spôsobovať tiež konjunktivitídy. Obidve skupiny (A, B) môžu vyvolávať meningitídu, myokarditídu či perikarditidu.

Zápal hrtana, priedušnice a priedušiek - súčasne. Je to respiračné stav, ktorý je zvyčajne vyvolaný akútnou vírusovou infekciou horných dýchacích ciest. Infekcia vedie k opuchu vnútri krku, ktorý zasahuje do normálneho dýchania a vyrába klasické príznaky "štekania" kašľu a zachrípnutia. To môže vyvolať mierne, stredné alebo závažné príznaky, ktoré sa často zhoršujú v noci. Často je stav liečený jednou dávkou perorálnych steroidov; občas vdychovanie epinefrínu - je používaný v závažnejších prípadoch.

Horúčka dengue je od uhryznutia pruhovanou Aedes aegypti. Príznaky horúčky dengue predstavujú bolesti hlavy, horúčku.

Endokarditída je závažná infekcia na jednej zo štyroch srdcových chlopní, je spôsobená rastom baktérií na jednej zo srdcových chlopní.

Piata choroba (erythema infectiosum) je spôsobená vírusom známym ako parvovírus B19. Symptómy zahŕňajú nízku teplotu, únavu, bolesť brucha, hnačku, nechuť do jedla. Ochorenie sa však môže prejaviť len kožným nálezom. Ochorenie často prebieha iba ako ľahké vírusové ochorenie.

Chrípka (Influenza) je respiračné ochorenie spôsobené vírusom. Chrípkové príznaky predstavujú horúčku, kašeľ, bolesť hrdla, nádchu, bolesť hlavy.

Gastroenteritída (žalúdočná chrípka) je termín ktorý sa odvoláva na rôzne gastrointestinálne problémy.

Rubeola je ochorenie, ktoré je spôsobené vírusom. Symptómy zahŕňajú vyrážku a horúčku dva až tri dni.

Skupina B Strep Skupina B strep sú baktérie Streptococcus agalactiae, ktoré môžu niekedy spôsobiť infekciu tehotných žien.

Hantavírus - pľúcny syndróm (HPS) je ochorenie prenášané hlodavcami. Medzi príznaky patrí horúčka a bolesť svalov.

Hodgkinova choroba je rakovina lymfatického systému s príznakmi, ktoré zahŕňajú nevysvetliteľnú, opakujúcu sa horúčku.

Human Immunodeficiency Virus (HIV) Vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV), spôsobí, že infekcia HIV prejde do syndrómu získaného zlyhania imunity (AIDS).

Podchladenie hypothermia alebo extrémne vystavenie chladu, je definovaná ako klesnutie teploty tela pod 35 stupňov Celsia. Môže byť klasifikovaná buď ako náhodná hypotermia (neúmyselné studené expozície) a úmyslené podchladenie, ktoré sa vykonáva v lekárskej praxi.

Infekčná mononukleóza (mono) je nákazlivé ochorenie spôsobené vírusom Epstein-Barrovej (EBV). Infekcia sa môže šíriť slinami a inkubačná doba mono je štyri až osem týždňov.

Infekcie obličiek (pyelonefritída) - je zvyčajne spôsobená baktériami, ktoré sa šíria z močového mechúra z infekcií močových ciest.

Legionárska choroba je infekčné ochorenie vyvolané baktériou Legionella pneumophila. Legionelóza, hovorovo označovaná ako legionárska choroba, je ťažkou formou zápalu pľúc spôsobovanou baktériami – legionelami.

Leptospiróza - je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje podobné príznaky ako pri horúčke, bolesti hlavy a zimnici.

Lymská borelióza je infekčné bakteriálne ochorenie (spirochéta Borellia burgdorferi), ktoré postihuje celý organizmus. Prejavuje sa najskôr rozsiahlou červenou vyrážkou (Erythema migrans), ktorá môže byť rôznej veľkosti, zvyčajne postupne v strede vybledne. Avšak nie vždy sa táto Erythema migrans objaví po uštipnutí hmyzom a ani uštipnutie hmyzom si nemusí človek všimnúť. Vtedy môže ochorenie prejsť do ďalších, ťažšie liečiteľných štádií. Neskôr sa môžu objaviť únava, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny a mnoho ďalších. Neliečená alebo liečená v nedostatočnej dávke a dĺžke môže prejsť do chronického štádia s postihnutím prakticky ktoréhokoľvek systému, napr. srdcového svalu, nervového systému, kĺbov, atď. Boreliózu možno liečiť antibiotikami. Doposiaľ nie je v medicíne zhoda ohľadom samotnej existencie chronickej boreliovej infekcie a dĺžke liečby.

Malária je ochorenie, ktoré sa šíri uhryznutím infikovaným komárom Anopheles. K malarickým príznakom patrí horúčka, zimnica.

Meningitída Encefalitída je zápal mozgu, ktorá spôsobuje náhlu horúčku, vracanie, bolesť hlavy, citlivosť na svetlo, stuhnutý krk a chrbát.

Meningococcemia je krvno riečisková infekcia. Ku meningococcemia príznakom patrí horúčka, bolesť hlavy.

Nekrotizujúca fasciitis je tiež známa ako mäsožravá bakteriálna infekcia, (gangréna, hnisavá fasciitída)

Non-Hodgkinov lymfóm je nádorové ochorenie lymfatického systému.

Mor je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Yersinia pestis. Prenos na človeka prebieha prostredníctvom bĺch.

Pneumónia je zápal pľúc spôsobený hubami, baktériami alebo vírusmi. Symptómy zahrňujú kašeľ, horúčku, dýchavičnosť.

Respiračný syncyciálny vírus (RSV) je vysoko nákazlivá vírusová infekcia. Príznaky zahŕňajú horúčku a prekrvenie nosovej sliznice.

Roseola je mierne vírusové ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje malé deti. Symptómy: náhla vysoká horúčka, ktorá trvá tri až päť dní je skorý rys roseoly. Mierne zdurenie nosovej sliznice a riedka stolica môže sprevádzať horúčka.

Bolesti v krku sú všeobecne popisované ako bolesti alebo nepríjemné pocity v oblasti krku. Bolesť v krku môže byť spôsobená bakteriálnym alebo vírusovým útokom.

Staph infekcie (Staphylococcus aureus) je skupina baktérií, ktoré môžu spôsobiť veľké množstvo chorôb.

Hrdlo strap Hrdlové infekcie strap (Streptococcus) baktériami sú nákazlivé a môžu spôsobiť celý rad príznakov spojených so zápalom v krku a jeho okolitých štruktúr. Príznaky zvyčajne začínajú počas niekoľkých dní (1-4 dni). Typickými príznakmi infekcie strap krku sú: horúčka; opuchnuté lymfo uzliny po stranách krku; biele škvrny vidieť na mandliach i na krku. Niektoré nešpecifické príznaky a symptómy: bolesti hrdla, bolesti hlavy, odynofágia (bolestivé prehĺtanie), nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, červené opuchnuté mäkké podnebie (čapík), a/alebo vyrážka (difúzna červeno škvrnitá vyrážka).

Prasacia chrípka - H1N1 chrípka je vírusová infekcia, je to infekčné ochorenie, ktoré je prenesené z infikovaného prasaťa na človeka. Prasacia chrípka je respiračné ochorenie spôsobené chrípkovými vírusmi, ktoré infikujú dýchací trakt. Príznaky prasacej chrípky u ľudí sú podobné ako väčšina infekcií chrípky: horúčka (37,7 C, alebo vyššia), kašeľ, nosový sekrét, únava a bolesť hlavy.

Tuberkulóza (TBC), Mycobacterium tuberculosis je baktéria, ktorá spôsobuje tuberkulózu (TBC). Klinické príznaky pľúcnej TBC zahŕňajú horúčku, nočné potenie, kašeľ, hemoptýzu (vykašliavanie krvi v spute), úbytok na váhe, únava a bolesť na hrudníku .

Brušný týfus je ochorenie spôsobené baktériou Salmonella typhi.

Žltá zimnica je infekčné ochorenie prenášané infikovanými komármi.

Bakteriálna infekcia

Chladné prostredie

Parazitárna infekcia

Dlhodobé ponorenie do vody

Vírusová infekcia

Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.