Análne svrbenie

Análne svrbenie býva spôsobené dôsledkom podráždenia kože okolo konečníka. Intenzita svrbenia sa zvyšuje vlhkosťou, či tlakom oblečenia - či iného podráždenia. Mimoriadne silné análne svrbenie spôsobuje neznesiteľnú nevoľnosť opísanú ako pálenie a podráždenosť. Škrabanie robí problémy horšie. Liečba análneho svrbenia je jemné sprchovanie, bez toho, aby sme miesto priamo dreli, či nejakým spôsobom dráždili. Miesto jemne umyte, a následne ho osušte. Použitie vlhkého, mierne protibakteriálneho papiera po stolici, môže byť užitočné. Lokálna aplikácia kortizónového krému môže znížiť zápal a svrbenie, ale dlhodobé užívanie kortizónu môžu byť škodlivé pre kožu. Ak análne svrbenie neprechádza, lekár by mal byť v tomto prípade konzultovaný a vyšetrenie následne vykonané, aby sa našla možná príčina análneho svrbenia.

Análne svrbenie má mnoho príčin, ako sú kožné problémy, nadmerné umývanie ale aj hemoroidy. Ak je análne svrbenie perzistentné, porozprávajte sa so svojím lekárom. Pri správnej liečbe a starostlivosti o vlastnú osobu v rámci prijatia opatrení, väčšina ľudí zažije kompletnú úľavu od svrbenia konečníka.

Analné svrbenie môže byť tiež spojené s pálením a bolestivostťou. Svrbenie a podráždenie môže byť dočasné alebo trvalejšie, v závislosti na príčine stavu.

Kedy navštíviť lekára

Väčšinou toto svrbenie nevyžaduje lekársku starostlivosť.

Avšak, navštívte svojho lekára, ak:

Análne svrbenie je závažné alebo trvá dlhšie ako jeden až dva mesiace

Je tu krvácanie z konečníka

Nemôžete prísť na to, čo spôsobuje trvalé svrbenie

Trvalé análne svrbenie môže súvisieť so stavom kože alebo iným zdravotným problémom, ktorý vyžaduje lekárske ošetrenie.

Možné príčiny análneho svrbenia

Análna fissura análna trhlina je malá trhlina alebo rez do kože sliznice konečníka. Bolesť a/alebo krvácanie z konečníka pri stolici sú príznakmi

Zaparenina je podráždenie kože, ktorá sa vyvíja v oblasti zadku. Väčšina plienkových vyrážok sú spôsobené bakteriálnou intervenciou.

Hemoroidy sú opuchnuté žily v konečníku a v oblasti análneho otvoru. Príčiny: tehotenstvo, obezita, hnačka, nízky obsahom vlákniny v strave a iné.

Lichen planus je časté kožné ochorenie, ktoré spôsobuje malé, svrbiace ružové alebo fialové škvrny na rukách alebo na nohách. Ide o chronické ochorenie.

Pinworms infekcia je črevná infekcia spôsobená Pinworm, seatworm, alebo threadworm.

Psoriáza Dlhodobé ochorenie kože charakterizované zápalom a šupinatými fľakmi zhrubnutej pokožky, ktoré sa nazývajú plaky (lézie).

Filcky je parazitné hmyzom prenášané ochorenie vyskytujúce sa na genitálnej oblasti a šíri sa hlavne pohlavným stykom.

Kožné výrastky ide o drobné benígne kožné výrastky. Tagy kože sa môžu líšiť vo vzhľade a textúre.

Pohlavne prenosné choroby u mužov sexuálne prenosné choroby (STD), sú infekcie prenášané pri pohlavnom styku. Môžu byť spôsobené vírusmi, či baktériami.

Kvasinková infekcia (u žien) Vaginálne kvasinkové infekcie u žien sú spôsobené organizmom s názvom Candida albicans.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman