Žlčník

Žlčník je malý vačok, ktorý sedí priamo pod pečeňou. Žlč zo žlčníka je produkovaná pečeňou. Po jedle je žlčník prázdny a plochý, je ako vypustený balónik. Pred jedlom, keď sme hladný, je žlčník plný žlče a je veľkosti malej hrušky.

Žlč pomáha tráveniu tukov, ale sám o sebe žlčník nie je podstatný. Odstránenie žlčníka u inak zdravého jedinca zvyčajne nespôsobuje žiadne pozorovateľné problémy s trávením. Môže existovať isté pomerne malé riziko hnačky a malabsorpcie tuku.

Žlčníkové problémy

Žlčové kamene (cholelitiáza): Z nejasných dôvodov, látky v žlči môžu kryštalizovať v žlčníku, tvoriť žlčové kamene. Zvyčajne sú neškodné, niekedy môžu žlčové kamene spôsobiť bolesť, nevoľnosť, alebo zápal.

Cholecystitída: Zápal žlčníka, vzniká často kvôli žlčovým kameňom v žlčníku. Cholecystitída spôsobuje silnú bolesť a horúčku, a môže vyžadovať chirurgický zákrok.

Rakovina žlčníka: Hoci je to vzácne, rakovina môže mať vplyv aj na žlčník. Je ju ťažké diagnostikovať a zvyčajne je objavená v neskorých štádiách, keď už sa objavia príznaky. Príznaky sa môžu podobať žlčovým kameňom.

Žlčový kameň pankreatitída impaktovaný žlčový kameň blokuje kanály, ktorými je odvodňovaný pankreas. Zápal pankreasu je vážny stav.

Žlčníkové vyšetrenia

Brušný ultrazvuk: neinvazívny test, ktorého sonda na koži odrazí vysokofrekvenčné zvukové vlny cez štruktúry v bruchu. Ultrazvuk je výborný test pre žlčové kamene a tiež skontrolujte steny žlčníka.

HIDA skenovanie (cholescintigrafia): V tomto teste nukleárnej medicíny, rádioaktívne farbivo je podávané intravenózne a je vylučované do žlče. Cholecystitída je pravdepodobná ak snímka ukazuje neschopnosť žlčníka skladovať žlč.

Endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia (ERCP): Použitie pružnej trubice vloženej ústami, ktorá prechádza žalúdkom až do tenkého čreva, lekár môže vidieť skrz trubicu a tiež môže vidieť vďaka aplikovanej injekcii farbiva do systému žlčových kanálikov. Drobné chirurgické nástroje môžu byť použité na liečbu niektorých žlčových kameňov už počas ERCP.

Magnetická rezonančná cholangiopankreatografia (MRCP): MRI skener poskytuje obraz s vysokým rozlíšením žlčových ciest, pankreasu a žlčníka. MRCP obrazy pomôžu orientovať ďalšie vyšetrenia a následnú liečbu.

Endoskopický ultrazvuk: malá ultrazvuková sonda na konci ohybnej trubice je vložená cez konečník do čriev. Endoskopický ultrazvuk môže pomôcť odhaliť choledocholitiázu a žlčové kamene, zápal pankreasu.

Brušný X-ray (röntgen): Aj keď môže byť použitý ku hľadaniu iných problémov v bruchu, X-lúče vo všeobecnosti nemôžu diagnostikovať ochorenie žlčníka. Avšak, X-lúče (RTG), môžu byť schopné detekovať žlčové kamene.

Žlčníková liečba

Operácia žlčníka (cholecystektómia): chirurg odstráni žlčník, buď pomocou laparoskopie (niekoľko malých rezov) alebo laparotómiou (tradičná "otvorená" operácia s väčším rezom).

Antibiotiká: infekcia môže byť prítomná pri zápale žlčníka. Aj keď antibiotiká nie sú zvyčajne podávané ku liečbe cholecystitídy, môžu zabrániť šíreniu infekcie.

Chemoterapia a radiačna terapia: po operácii rakoviny žlčníka, chemoterapia a ožarovanie, môžu byť použité s cieľom zabrániť návratu rakoviny.

Kyselina ursodeoxycholínová: U ľudí s problémami žlčových kameňov, ktorí nie sú vhodnými kandidátmi pre operáciu, tento orálne podaný liek, je dobrá možnosť. Ursodeoxycholínová kyselina môže pomôcť rozpustiť malé žlčové kamene a pomôže znížiť príznaky. Ďalší perorálny roztok sa nazýva Chenix.

Extrakorporálna narazová vlna: Vysoko-eneretické nárazové vlny sú nasmerované, generované z počítača proti brušnej stene, rozbíjajú tak smerovanou energiou žlčové kamene. Litotrypsia funguje najlepšie, keď je prítomných iba niekoľko malých žlčových kameňov.

Kontaktné rozpúšťanie kameňov: Ihla je vpichnutá cez kožu do žlčníka, a chemikálie sú injekčne aplikované, tie rozpustia kamene. Táto technika sa však používa len zriedkakedy.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman