Žlčník

Žlčník je malý vačok, ktorý sedí priamo pod pečeňou. Žlč zo žlčníka je produkovaná pečeňou. Po jedle je žlčník prázdny a plochý, je ako vypustený balónik. Pred jedlom, keď sme hladný, je žlčník plný žlče a je veľkosti malej hrušky.

Žlč pomáha tráveniu tukov, ale sám o sebe žlčník nie je podstatný. Odstránenie žlčníka u inak zdravého jedinca zvyčajne nespôsobuje žiadne pozorovateľné problémy s trávením. Môže existovať isté pomerne malé riziko hnačky a malabsorpcie tuku.

Žlčníkové problémy

Žlčové kamene (cholelitiáza): Z nejasných dôvodov, látky v žlči môžu kryštalizovať v žlčníku, tvoriť žlčové kamene. Zvyčajne sú neškodné, niekedy môžu žlčové kamene spôsobiť bolesť, nevoľnosť, alebo zápal.

Cholecystitída: Zápal žlčníka, vzniká často kvôli žlčovým kameňom v žlčníku. Cholecystitída spôsobuje silnú bolesť a horúčku, a môže vyžadovať chirurgický zákrok.

Rakovina žlčníka: Hoci je to vzácne, rakovina môže mať vplyv aj na žlčník. Je ju ťažké diagnostikovať a zvyčajne je objavená v neskorých štádiách, keď už sa objavia príznaky. Príznaky sa môžu podobať žlčovým kameňom.

Žlčový kameň pankreatitída: impaktovaný žlčový kameň blokuje kanály, ktorými je odvodňovaný pankreas. Zápal pankreasu je vážny stav.

Žlčníkové vyšetrenia

Brušný ultrazvuk: neinvazívny test, ktorého sonda na koži odrazí vysokofrekvenčné zvukové vlny cez štruktúry v bruchu. Ultrazvuk je výborný test pre žlčové kamene a tiež skontrolujte steny žlčníka.

HIDA skenovanie (cholescintigrafia): V tomto teste nukleárnej medicíny, rádioaktívne farbivo je podávané intravenózne a je vylučované do žlče. Cholecystitída je pravdepodobná ak snímka ukazuje neschopnosť žlčníka skladovať žlč.

Endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia (ERCP): Použitie pružnej trubice vloženej ústami, ktorá prechádza žalúdkom až do tenkého čreva, lekár môže vidieť skrz trubicu a tiež môže vidieť vďaka aplikovanej injekcii farbiva do systému žlčových kanálikov. Drobné chirurgické nástroje môžu byť použité na liečbu niektorých žlčových kameňov už počas ERCP.

Magnetická rezonančná cholangiopankreatografia (MRCP): MRI skener poskytuje obraz s vysokým rozlíšením žlčových ciest, pankreasu a žlčníka. MRCP obrazy pomôžu orientovať ďalšie vyšetrenia a následnú liečbu.

Endoskopický ultrazvuk: malá ultrazvuková sonda na konci ohybnej trubice je vložená cez konečník do čriev. Endoskopický ultrazvuk môže pomôcť odhaliť choledocholitiázu a žlčové kamene, zápal pankreasu.

Brušný X-ray (röntgen): Aj keď môže byť použitý ku hľadaniu iných problémov v bruchu, X-lúče vo všeobecnosti nemôžu diagnostikovať ochorenie žlčníka. Avšak, X-lúče (RTG), môžu byť schopné detekovať žlčové kamene.

Žlčníková liečba

Operácia žlčníka (cholecystektómia): chirurg odstráni žlčník, buď pomocou laparoskopie (niekoľko malých rezov) alebo laparotómiou (tradičná "otvorená" operácia s väčším rezom).

Antibiotiká: infekcia môže byť prítomná pri zápale žlčníka. Aj keď antibiotiká nie sú zvyčajne podávané ku liečbe cholecystitídy, môžu zabrániť šíreniu infekcie.

Chemoterapia a radiačna terapia: po operácii rakoviny žlčníka, chemoterapia a ožarovanie, môžu byť použité s cieľom zabrániť návratu rakoviny.

Kyselina ursodeoxycholínová: U ľudí s problémami žlčových kameňov, ktorí nie sú vhodnými kandidátmi pre operáciu, tento orálne podaný liek, je dobrá možnosť. Ursodeoxycholínová kyselina môže pomôcť rozpustiť malé žlčové kamene a pomôže znížiť príznaky. Ďalší perorálny roztok sa nazýva Chenix.

Extrakorporálna narazová vlna: Vysoko-eneretické nárazové vlny sú nasmerované, generované z počítača proti brušnej stene, rozbíjajú tak smerovanou energiou žlčové kamene. Litotrypsia funguje najlepšie, keď je prítomných iba niekoľko malých žlčových kameňov.

Kontaktné rozpúšťanie kameňov: Ihla je vpichnutá cez kožu do žlčníka, a chemikálie sú injekčne aplikované, tie rozpustia kamene. Táto technika sa však používa len zriedkakedy.

Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.