Praskanie kĺbov

Existujú rôzne opisy, rôznymi ľuďmi, ktorí popisujú rovnaký proces zahŕňajúci "praskanie", či "vŕzganie" kĺbov či kostí. Príčiny môžu byť rôzne. Situačné informácie, ktoré sú dôležité pri zisťovaní príčiny praskania kĺbov obsahujú podstatnú informáciu o tom, či ku praskaniu došlo jediný krát, alebo sa tak deje opakovane.

Ak sa to udialo iba raz, je to často dôsledkom náhleho poranenia kĺbu. Tieto príčiny praskania kĺbov predstavujú vyvinuté napätie na väzy, šľachy (ruptúra šľachy), zlomené kosti, a luxácie.

Ak sa praskanie kĺbu deje opakovane, niektorí jedinci si stav navodzujú opakovane a úmyselne, môže toto byť spôsobené nie vážnymi stavmi, ako je napríklad praskanie šliach cez vyčnievajúce kostné výčnelky. Opakované praskanie môže byť tiež spôsobené vážnejšími stavmi, ako je natrhnutá chrupavka - roztrhnutý meniskus alebo degenerované chrupavky z dôvodu osteoartrózy.

Praskanie kĺbov, kosti môže súvisieť s týmito stavmi

Zlomeniny Zlomená kosť je fraktúra. Existujú rôzne druhy zlomenín, ako je otvorená zlomenina, skrytá, to je taká, ktorá nenaruší vonkajšiu kožu tela, sú aj tzv. stresové zlomeniny, ktoré sa stanu v dôsledku opotrebovania kostného materiálu, alebo ochorením kostí a mnohé iné.

Vykĺbené rameno Ramenné kĺby sú najčastejšie dislokované kĺby v tele. Približne 25% ramenných dislokácii sú spojené so zlomeninami.

Ehlers-Danlosov syndróm je genetická porucha, ktorá zahŕňa príznaky ako uvoľnené kĺby, tkanivová slabosť, ľahká tvorba modrín a pod.

Kĺbová hypermobilita je stav, pri ktorom sa kĺby ľahko pohybujú mimo normálne rozmedzie.

Artróza je typ artritídy spôsobená zápalom, poruchou, a prípadné stratou chrupavky v kĺboch.

Osteochondritis dissecans, Kosti a priľahlé chrupavky strácajú prekrvenie.

Výron . Zranenie väzu sa nazýva podvrtnutie.

Podvrtnutie predného kolenného väzu K podvrtnutiu dochádza pri náhlej zmene smeru, dochádza k zablokovaniu a uzamknutiu kolena.

Nadtrhnutý meniskus (kolenná chrupavka), môžu byť spôsobený náhlym zastavením, prudkým skrútením, alebo kľačaním.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman