0%

Koilonychia, miskovitý tvar nechtov

Koilonychia, miskovitý tvar nechtov. Takýto miskovitý tvar nechtov by sa dal tiež označiť za necht v tvare lyžice alebo tzv. konkávne (vyhĺbené nechty), ktorý dáva nechtom vzhľad v tvare lyžice. Táto porucha rastu nechtu je medicínsky známa ako koilonychia. Môžeme otestovať tento necht takým spôsobom, že na necht kvapneme kvapku vody, ak sa táto kvapka na nechte udrží, je necht priehlbinkový a teda je zasiahnutý koilonychiou. Tento model môže byť niekedy pozorovaný u normálnych detí, ale tento stav časom, ako dieťa rastie zmizne, tak ako dieťa postupne starne. Koilonychia je genetické ochorenie charakterizované početnými abnormalitami, vrátane abnormalít pohybového aparátu a abnormalít obličiek. Takéto nechty tiež môžu vyplývať z traumy, vystaveniu niektorým chemickým rozpúšťadlám, alebo môže byť spojený s chronickými ochoreniami. Koilonychias je charakterizovaný nedostatkom železa v organizme.

Koilonychia, miskovitý tvar nechtov môže súvisieť s týmito stavmi

Diabetes (typ 1 a typ 2) Diabetes mellitus je chronické ochorenie charakterizované vysokou úrovňou cukru (glukózy) v krvi.

Hemochromatóza (Preťaženie železom) Hereditárna hemochromatóza je dedičná porucha, pri ktorej dochádza k nadmernému hromadeniu železa v tele.

Nedostatok železa Železo je minerál, naše telo ho potrebuje na spúšťanie rôznych užitočných funkcii.

Lupus Systémový lupus erythematosus je stav vyznačujúci sa chronickým zápalom telesných tkanív v dôsledku autoimunitného ochorenia.

Raynaudov jav, alebo fenomén sa vyznačuje svetlo-modro-červeným, sekvenčným výskytom farebných zmien na končatinách, najmä rukách v dôsledku chladu, alebo i emočnému zaťaženiu.

Lieky

Nechtovo jabĺčkový syndróm

Detstvo

Nedostatok proteínov

Toxíny (ropné rozpúšťadlá)