0%

Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia, sa najčastejšie vyskytuje bez akýchkoľvek príznakov a preto sa o tomto stave hovorí, ako o "tichom zabijakovi". Vysoký krvný tlak je častý stav, v ktorom sila krvi pôsobiaca proti cievnym stenám, je dostatočne vysoká, že môže nakoniec spôsobiť zdravotné problémy, ako sú napríklad srdcové ochorenia.

Veľmi vysoký krvný tlak sa označuje ako malígna hypertenzia, pri ktorej diastolický "spodný" krvný tlak je viac ako 140 mm Hg. Malígna hypertenzia je dôvodom pre lekársku pohotovosť a môže spôsobiť mŕtvicu. Príznaky môžu zahŕňať nevoľnosť, silné bolesti hlavy, rozmazané videnie a závrate. Niektorí ľudia s malígnou hypertenziou môžu vyvinúť zlyhanie obličiek. Môže nastať zníženie vylučovania moču a opuchy (edém), najvýraznejšie na nohách.

Môžete mať vysoký krvný tlak (hypertenzia) celé roky bez akýchkoľvek príznakov. Aj bez príznakov poškodenia krvných ciev a srdca. Nekontrolovaný vysoký krvný tlak zvyšuje riziko vážnych zdravotných problémov, vrátane srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice.

Našťastie, vysoký krvný tlak môže byť ľahko detekovaný. A akonáhle viete, že máte vysoký krvný tlak, môžete pracovať so svojím lekárom na tom, aby ste nad ním nakoniec získali kontrolu.

Príčiny vysokého krvného tlaku

Primárna (esenciálna) hypertenzia

U väčšiny dospelých, nie je rozpoznateľná príčina vysokého krvného tlaku - tento typ vysokého krvného tlaku, nazvaný esenciálna hypertenzia alebo primárna hypertenzia, má tendenciu vyvíjať sa postupne v priebehu mnohých rokov.

Sekundárna hypertenzia

Niektorí ľudia majú vysoký krvný tlak spôsobený základným (iným ochorením, kedy hypertenzia je sekundárna) ochorením. Vtedy sa tento typ vysokého krvného tlaku nazýva sekundárna hypertenzia, má tendenciu sa objaviť náhle a spôsobiť vyšší krvný tlak, ako len primárna hypertenzia. Rôzne stavy a lieky môžu viesť k sekundárnej hypertenzii, vrátane:

Problémy s obličkami
Nadobličkové nádory
Problémy so štítnou žľazou
Určité vrodené nedostatky spojené s cievami
Niektoré lieky, ako sú antikoncepčné pilulky, či na prechladnutie, dekongestantné lieky, Nepredpisované lieky proti bolesti a niektoré lieky na predpis
Nelegálne drogy, ako je kokaín a amfetamíny
Zneužívanie alkoholu alebo chronické užívanie alkoholu
Obštrukčné spánkové apnoe

Rizikové faktory

Vek, zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku. Vo veku nad 45 rokov je hypertenzia častejšia u mužov. Ženy sú viac ohrozenejšie po 65. roku života.

Rasa. Vysoký krvný tlak je typický najmä pre černochov, často sa vyvíja v mladšom veku. Závažné komplikácie, ako je mozgová mŕtvica, srdcový infarkt a zlyhanie obličiek, sú tiež častejšie u černochov.

Rodinná história. Vysoký krvný tlak má tendenciu sa v rodinách opakovať, dedičný faktor má svoj význam.

Obezita, môže vážnym spôsobom ovplyvniť vznik hypertenzie

Fyzická aktivita. Nedostatok fyzickej aktivity tiež zvyšuje riziko nadváhy a tým pákdom aj vysokého krvného tlaku.

Použitie tabaku. Fajčenie alebo žuvanie tabaku okamžite zvyšuje krvný tlak dočasne, ale chemické látky v tabaku, môžu poškodiť sliznice na vnútorných stenách tepien. To môže spôsobiť, že tepny sa zúžia, čo zvyšuje krvný tlak. Pasívne fajčenie môže tiež zvýšiť krvný tlak.

Príliš veľa soli v strave. Príliš veľa soli v strave môže spôsobiť hypertenziu. Soľ viaže na seba vodu, tým pádom je voda viac zadržiavaná v tele a zvyšuje sa nápor na činnosť srdca a záťaž ciev.

Príliš málo draslíka v strave. Draslík pomáha vyrovnávať množstvo sodíka v bunkách. Ak nie je dostatok draslíka v strave, môže sa hromadiť príliš veľa sodíka v krvi.

Málo vitamínu D v strave. Príliš málo vitamínu D v strave môže viesť k vysokému krvnému tlaku. Vitamín D môže mať vplyv na enzým produkovaný obličkami, ktorý ovplyvňuje krvný tlak.

Pitie alkoholu. Nadmerné pitie môže poškodiť srdce.

Stres. Vysoké hladiny stresu môžu viesť k dočasnému zvýšeniu krvného tlaku.

Niektoré chronické stavy. Niektoré chronické ochorenia tiež môžu zvýšiť riziko vzniku vysokého krvného tlaku, ako sú ochorenie obličiek a spánkové apnoe.
Niekedy aj tehotenstvo prispieva k vysokému krvnému tlaku.

Aj keď vysoký krvný tlak je najčastejší u dospelých, deti môžu byť taktiež ohrozené. U niektorých detí, vysoký krvný tlak je spôsobený zdravotnými stavmi s obličkami alebo srdca. Ale pre čoraz väčší počet detí, sú dôvodom hypertenzie zlé životné návyky, ako je nezdravá strava, obezita a nedostatok pohybu.

Niektoré z ďalších možných súvislostí hypertenzie

Krv v moči

Rozmazané videnie

Bolesť na hrudi

Znížený výdaj moču

Závraty

Bolesť hlavy

Opuch nôh Krvácanie z nosa

Pocit búšenia v krku, hrudi, alebo v ušiach

Dýchavičnosť