0%

Chrapot

Chrapot, či zachrípnutie predstavuje hlavne drsnú, hrubú kvalitu hlasu. Chrapot je všeobecne spôsobený podráždením, alebo zranením hlasiviek. Hlasivky alebo hrtan, je časť respiračného (dýchacieho) traktu. Hlasivky produkujú zvuk. Sú umiestnené medzi hltanom a priedušnicou. Hrtan sa chová ako hlasový box, ktorý je zhruba 5 až 6 cm dlhý, je v tvare trubice.

Používame hrtan, keď dýchame, hovoríme, alebo prehltame. Jeho vonkajšia stena chrupavky tvorí oblasť prednej časti krku "Adamovo jablko". Hlasivky sú dve skupiny svalov, ktoré tvoria písmenko "V" vo vnútri hrtana.

Zachrípnutie môže byť spôsobené množstvom stavov. Najčastejšou príčinou chrapotu je zápal hlasiviek z vírusovej infekcie. Zachrípnutie môže byť spôsobené bakteriálnou infekciou, nadužívaním hlasu (napríklad pri kriku alebo speve), inhaláciou dráždivých látok (fajčenie, atď), chronickým zápalom vedľajších nosových dutín, refluxom kyseliny zo žalúdka (GERD), tuberkulózou, syfilisom, a rakovinou hrtana alebo sa rozšírila odinakiaľ do hrtana. Chrapot, ktorý trvá dlhšie ako dva týždne by mal byť vyhodnotený lekárom.

Chrapot môže súvisieť s týmito stavmi

Anafylaxia je závažná alergická reakcia, ktorá ovplyvňuje celý rad rôznych časti tela naraz, a môže byť smrteľná.

Prechladnutie (vírusová infekcia horných dýchacích ciest), je nákazlivé ochorenie, ktoré môže byť spôsobené rôznymi vírusmi.

Záškrt je nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje dýchací systém detí. Symptómy zahŕňajú štekotavý kašeľ.

Refluxná choroba pažeráka GERD - gastroezofageálná refluxná choroba pažeráka je stav, pri ktorom sa tekutý kyslý obsah žalúdka navracia späť do pažeráka.

Laryngitída je zápal hlasiviek. Najčastejšou príčinou akútnej laryngitídy je infekcia.

Rakovina hrtanu Príznaky rakoviny hrtana, organu v prednej časti krku, predstavujú chrapot, "knedlík" v krku, bolesť hrdla, kašeľ.

Tehotenstvo Existuje veľa príznakov, ktoré sa podieľajú na prvom, druhom a treťom trimestry tehotenstva. Prvým príznakom tehotenstva býva často ranná nevoľnosť.

Refluxná laryngitída je zápal hlasiviek (hrtana) spôsobený žalúdočnou kyselinou.

Recidivujúca polychondritida je menej časté, chronické ochorenie chrupavky.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov, tkanív okolo kĺbov.

Sexuálne prenosné choroby u žien (pohlavné choroby) sú infekcie, ktoré sú prenášané pri akomkoľvek druhu sexuálnej expozície.

Sinus infekcie (zápal prínosových dutín) Príznaky zahrňujú bolesti hlavy, horúčku, a citlivosť na tvári v miestach dutín.

Sjögrenov syndróm je autoimunitné ochorenie zahŕňajúce abnormálnu produkciu ďalších protilátok, ktoré napádajú žľazy.

Fajčenie najčastejšie predstavuje nikotínové zneužívanie.

Syfilis u žien je sexuálne prenosné ochorenie (STD), spôsobené typom baktérie, ktorá je v tvare špirály, známe sú ako spirochéty.

Rakovina štítnej žľazy Existujú štyri hlavné typy rakoviny štítnej žľazy: papilárna, folikulárna, medulárna a anaplastická.

Tuberkulóza (TBC) Mycobacterium tuberculosis je baktéria, ktorá spôsobuje tuberkulózu (TBC). Symptómy TBC predstavujú hlavne krvavé spútum a horúčka.

Bakteriálna laryngitída

Nadužívanie krku (krik, spev, atď)

Polypy

Vírusová laryngitis

Paralýza hlasiviek

Vokálne uzliky

Hlasové poruchy