Hyperventilácia sa týka procesu dychania, v ktorom ventilácia presahuje metabolický požiadavok, a má fyziologické dôsledky. Nadmerné dýchanie môže spôsobiť závraty, malátnosť, slabosť, dýchavičnosť, pocity chvenia, svalové kŕče v rukách a nohách, a pocit mravčenia okolo úst a prstov. Všetky tieto príznaky sú spôsobené abnormálne nízkou hladinou oxidu uhličitého v krvi, spôsobenou zvýšeným dýchaním.
Syndróm hyperventilácie (HVS) je niekedy používaný na opísanie účinkou hyperventilácie, ktoré sú často popisované na pohotovostiach. Akútne (náhly nástup) prípady hyperventilácie vznikajú z paniky, úzkosti a ďalších emočných stavov. Hyperventilácia, najmä chronická hyperventilácia, (ktorá pretrváva v priebehu času), môžu byť tiež v dôsledku série iných zdravotných stavov.
Opakom hyperventilácie je hypoventilácia.
Hyperventilácia môže súvisieť s týmito stavmi
Anémia je stav s nižšou hodnotou ako je normálny počet červených krviniek alebo nižším stavom množstva hemoglobínu.Úzkosť je pocit obáv a strachu charakterizovaný fyzikálnymi príznaky. Úzkostné poruchy sú závažné zdravotné ochorenie.
Astma je ochorenie, pri ktorom hyperreaktivita dýchacích ciest zovrie cesty a spôsobí príznaky ako sipot, kašeľ a dýchavičnosť.
Kongestívne zlyhanie srdca (CHF) kongestívne zlyhanie srdca (CHF) sa týka stavu, v ktorom srdce stráca schopnosť správne fungovať.
CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc) je stav pľúc spôsobený fajčením tabaku, pasívnym fajčením a iným.
Costochondritis a Tietzeov syndróm Costochondritis je zápal chrupavky, kde sa rebrá pripájajú k hrudnej kosti. Tietzeov syndróm ovplyvňuje rovnaké oblasti.
Hlboká žilová trombóza je krvná zrazenina v žile, ktorá sa nachádza hlboko v svaloch na nohách, stehnách, panve (dolnej časti trupu).
Horúčka Hoci horúčka je technicky všeobecne nejaká telesná teplota nad normál. Za normál sa považuje 37 st. C.
Fitnes Pravidelná fyzická aktivita môže znížiť riziko ochorenia. Pravidelné cvičenie môže tiež zmierniť príznaky stresu a úzkosti.
Infarkt sa stane, keď krvná zrazenina úplne zablokuje koronárnu tepnu, ktorá zásobuje krvou srdce.
Hypertyreóza je nadbytok hormónov štítnej žľazy v dôsledku hyperaktívnej štítnej žľazy.
Meningitída Encefalitída je zápal mozgu, ktorý spôsobuje náhlu horúčku, vracanie, bolesť hlavy, citlivosť na svetlo, stuhnutý krk a chrbát.
Záchvaty paniky Panické útoky sú náhle pocity hrôzy, ktoré udrú bez varovania. Tieto epizódy sa môžu objaviť kedykoľvek, dokonca aj počas spánku.
Pleurálny výpotok je nahromadenie tekutiny v hrudníku alebo v pľúcach.
Pneumónia je zápal pľúc spôsobený hubami, baktériami alebo vírusmi. Symptómy a príznaky zahrňujú kašeľ, horúčku, dýchavičnosť.
Pneumotorax je voľný vzduch v hrudníku mimo pľúc, ktorý spôsobí pľúcny kolaps (zlyhanie pľúc).
Pľúcny edém (opuch alebo tekutina v pľúcach) môže byť spôsobený kardiogénnymi príčinami (kongestívnym srdcovým zlyhaním) a inými stavmi.
Sepsa (otrava krvi) je potenciálne smrtiaca infekcia s príznakmi: zvýšená tepová frekvencia, nízky alebo vysoký tlak, . horúčka a zvýšená dychová frekvencia.
Šok (Medical shok) Hlavným príznakom šoku je nízky krvný tlak . Medzi ďalšie príznaky patrí rýchle, plytké dýchanie; studená, vlhká pokožka, rýchly, slabý pulz, závrat, mdloby alebo slabosť.
Stres nastáva, keď sily okolitého sveta dopadajú na jednotlivca neúmerným spôsobom.
Mŕtvica je prerušenie dodávky krvi do časti mozgu, spôsobená je buď krvnou zrazeninou (ischemická) alebo krvácaním.
Akútna bolesť
Poranenie steny hrudnej
Poruchy centrálneho nervového systému
Diabetická ketoacidóza
Predávkovanie drogami
Infekcie
Laktátová acidóza
Lieky
Metabolická acidóza
Mountain Sickness