0%

Análna bolesť

Análna bolesť - je bolesť v okolí knečníka (perianálna oblasť) - je častou sťažnosťou. Aj keď väčšina príčin análnej bolesti sú benígne, samotná bolesť môže byť závažná z dôvodu mnohých nervových zakončení v perianálnej oblasti.

Mnoho stavov, ktoré spôsobujú análnu bolesť, môže tiež spôsobiť rektálne krvácanie, ktoré je zvyčajne desivejšie a vážne.

Príčiny análnej bolesti sa zvyčajne dajú ľahko diagnostikovať. Análna bolesť sa zvyčajne dá liečiť mimoburzovými úľavami od bolesti a namočením zadku v teplej vode - sedací kúpel.

Medzi príčiny análnej bolesti patria:

Rakovina konečníka
Análna trhlina
Análne svrbenie
Análny sex
Anorektálna fistula
Coccydynia alebo coccygodynia bolesť kostrčovej kosti

Zápcha

Crohnova choroba druh zápalového ochorenia čriev

Hnačka spôsobujúca podráždenie konečníka

Fekálna impakcia množstvo stvrdnutej stolice v konečníku v dôsledku chronickej zápchy

Hemoroidy opuchnuté a zapálené žily v konečníku

Kŕč vo svaloch, ktoré obklopujú konečník

Perianálny absces

Perianálny hematóm zbierka krvi v perianálnom tkanive spôsobená prasknutou žilou, ktorá sa niekedy nazýva externý hemoroid

Proctalgia fugax prchavá bolesť spôsobená kŕčom rekta - príčina neznáma

Proctitída zápal výstelky konečníka

Syndróm solitárneho rektálneho vredu vred konečníka

Trombosed hemoroid krvná zrazenina v hemoroide

Trauma

Ulcerózna kolitída

Ulceratívna proktitída typ zápalového ochorenia čriev

Kedy navštíviť lekára

Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc V prípade významného rektálneho krvácania, ktoré sa nezastaví, najmä ak je sprevádzané mdlobami, závratmi alebo nevoľnosťou.

Análna bolesť, ktorá sa zhoršuje, šíri alebo je sprevádzaná horúčkou, zimnicou alebo análnym výtokom

Navštívte svojho lekára kvôli krvácaniu z konečníka, najmä ak máte viac ako 40 rokov, aby ste vylúčili zriedkavé, ale závažné stavy, ako je rakovina hrubého čreva.

V závislosti od príčiny vašej análnej bolesti existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete vyskúšať doma, aby ste si odpočinuli.

Opatrenia zahŕňajú:

Jedzte viac ovocia, zeleniny a celých zŕn, cvičte denne a podľa potreby prímajte zmäkčovače stolice, aby sa uľahčili pohyby čriev, znížilo napätie a zmiernila bolesť. Sedenie vo vani horúcej vody - známe ako sedací kúpeľ - niekoľkokrát denne na zmiernenie bolesti hemoroidov, análnych fisúr alebo rektálnych svalových kŕčov. Užívajte voľne predajné lieky proti bolesti, ako je acetaminofén (Tylenol, ďalšie), acylpirín alebo ibuprofén.