Prsné hrudky

Prsné hrudky sú lokalizované opuchy, uzly, hrbole, hrče alebo výčnelky na prsiach. Prsné hrudky sa môžu objaviť u oboch pohlaví a vo všetkých vekových kategóriách. U žien je často badateľný strach z rakoviny prsníka, ale mnoho prsných hrudiek sa ukáže, našťastie, ako nekomplikované, ktoré môžu byť úspešne liečené, ako je napríklad infekcia, trauma, fibroadenóm, cysty, alebo fibrocystické choroby prsníka. Avšak žiadnu prsnú hrudku či abnormalitu, ktorá sa v prníku objaví netreba podceňovať a vždy by mal stav vyšetriť lekár.

Prsné hrudky môžu súvisieť s týmito stavmi

Rakovina prsníka je invazívny nádor, ktorý sa vyvíja v mliečnej žľaze. Rakovina prsníka je zistená pomocou mamografie.

Fibrocystická mastopatia je nezhubné ochorenie prsníkov charakterizované fibrocystickými zmenami tkaniva prsnej žľazy. Tieto zmeny sa vyskytujú v období pohlavnej zrelosti až po obdobie klimaktéria, najčastejšie medzi 35. až 50. rokom života. Pre ochorenie je charakteristická tvorba cýst a pribúdanie uzlíkov fibrózneho väziva, v prsnej žľaze. Medzi najčastejšie príznaky patrí zdurenie a uzlíkové zatvrdnutia v prsníkoch v druhej polovici menštruačného cyklu, často spojené aj s bolestivosťou prsníkov. Uzlíkové zatvrdnutia, hrčky, bývajú mäkké a pod kožou dobre pohyblivé. Bolesť býva v hornej, vonkajšej časti prsníka.

Mužská rakovina prsníka Muž s rakovinou prsníka predstavuje 1% všetkých karcinómov prsníka, a väčšinou sa vyskytuje u mužov vo veku 60 a 70 rokov.

Pagetova choroba prsníka je zriedkavá forma rakoviny, ktorá sa tvorí okolo bradavky a často koexistuje s rakovinou prsníka.

Cysta

Fibroadenóm

Infekcie

Zranenia trauma

© 2004 - DIS+ a Michal Herman