Krivý penis

Niektorí muži majú penis, ktorý sa ohne, keď je vztýčený. To je bežné a ohnutý penis vo väčšine prípadov mužov nie je problémom. Vo všeobecnosti je ohnutý penis dôvodom na obavy, ak sú erekcie bolestivé alebo ak zakrivenie penisu narúša sex. Tento stav sa lekársky označuje Peyronieho choroba.

Príčiny

Keď sa penis sexuálne prebudí, krv prúdi do spongelikových priestorov vo vnútri penisu, ktorý sa rozširuje a spevňuje. Ohnutý penis sa zvyčajne vyskytuje, keď sa tieto priestory nerozširujú rovnomerne. Najčastejšie je to spôsobené normálnymi rozdielmi v anatómii penisu, ale zjazvené tkanivo alebo iný problém niekedy spôsobuje ohnutý penis a tiež bolestivé erekcie.

Medzi možné príčiny ohnutého penisu patria:

Peyronieova choroba zakrivená erekcia spôsobená jedným z mnohých základných stavov

Poranenie penisu

Autoimunitné poruchy

Porucha vrodeného vláknitého tkaniva - kolagénu

Je normálne mať zakrivený penis?

Pri vztyčení je bežné, že sa penis mierne vzďaľuje doľava alebo doprava. Ale ak máte výraznejší ohyb v penise, ktorý môže spôsobiť bolesť alebo ťažkosti so sexom, navštívte svojho všeobecného lekára alebo navštívte miestnu kliniku genitourinárnej medicíny. Niekedy to môžu byť príznaky Peyronieho choroby.

Čo je Peyronieho choroba?

Peyronieova choroba spôsobuje, že penis sa po vzpriamení zakriví. Tento stav sa väčšinou týka mužov nad 40 rokov, hoci sa to môže stať v akomkoľvek veku.

Aké sú príznaky Peyronieovej choroby?

Medzi príznaky Peyronieho choroby patrí:

 • zosilnená oblasť alebo tvrdé hrudky v drieku penisu
 • krivka na penise, keď je vztýčený (zvyčajne sa emruje nahor)
 • bolesť v penise, zvyčajne počas erekcie (bolesť v ochabnutom penise je zriedkavá)
 • penis vyzerá ako presýpacie hodiny
 • strata dĺžky alebo obvodu penisu Niektorí muži s ochorením majú bolesti v penise, zatiaľ čo iní nemajú žiadne. Ak máte bolesti, časom sa to môže zlepšiť.

  Ale v závažných prípadoch môže krivka penisu sťažiť sexuálne bolesti. Peyronieova choroba môže tiež viesť k erektilnej dysfunkcii.

  Čo spôsobuje Peyronieho chorobu?

  Príčiny Peyronieho choroby ešte nie sú objasnené.

  Predpokladá sa, že stav sa niekedy vyskytne po zranení penisu, keď je postavený, napríklad pri zlomení počas sexu, ale môže sa vyvinút aj bez zjavnej príčiny.

  Peyronieova choroba sa môže vyskytnúť dedične, kolovať v rodinách.

  Nechirurgická liečba Peyronieho choroby

  Mnoho mužov nepotrebuje liečbu, pretože nemajú bolesti alebo ich stav neovplyvňuje ich sexuálnu funkciu. Tento stav sa niekedy môže zlepšiť bez liečby.

  K dispozícii sú rôzne nechirurgické liečby vrátane liekov a injekcií steroidov do postihnutej oblasti. Existujú však len obmedzené dôkazy o ich účinnosti.

  Chirurgická liečba Peyronieho choroby

  V závažných prípadoch je možné liečiť Peyronieho chorobu chirurgicky. Lekári však odporúčajú počkať najmenej 12 mesiacov, kým zvážia operáciu, pretože stav sa u niektorých mužov môže zlepšiť bez liečby.

  Chirurgia môže zahŕňať:

 • odstránenie alebo odrezanie zatvrdnutín v penise, ktoré penis ohýbajú alebo žily na vyrovnanie penisu
 • odstránenie príčinných oblasti penisu (to môže viesť k miernemu skráteniu penisu)
 • implantácia zariadenia na vyrovnanie penisu

  Čo mám robiť, ak mám obavy o môj zakrivený penis?

  Ak sa obávate o hrudku - zatvrdnutie alebo ohyb v penise, ktoré vám spôsobujú problémy so sexom, navštívte svojho praktického lekára, ten vás pošle za špecialostom.
 • © 2004 - DIS+ a Michal Herman