Nos

Nos, (lat. nasus) je vstupom do dýchacích ciest. Má tvar trojbokého ihlanu. Najvyšším bodom, najbližšie k čelu, je koreň nosa (lat. radix nasi). Od neho až po špičku nosa (lat. apex nasi) je hrana nazývaná nosný chrbát (lat. dorsum nasi). O nose sa toho zatiaľ veľa nevie, je to doteraz najmenej preskúmaný a najzáhadnejší orgán. Vedci zistili, že ak stratíte čuch, stratíte aj niektoré chuťové bunky, v niektorých prípadoch stratíte chuť úplne. Ľudia, ktorí stratili čuch, prepadajú častejšie depresiám.

Ochorenia nosa

Chrípka (influenza): Chrípku vyvoláva vírus, ktorý sa prenáša vzduchom. Ak sa vírusu nadýchate, dostane sa do priedušiek a do pľúc. Usadí sa hlavne na sliznici dýchacích ciest. Tu sa veľmi rýchlo množí. Jeho množstvo sa v prvých dvoch dňoch po infekcii zdvojnásobuje. Postihnuté bunky sa postupne rozpadajú a vírus napadá ďalšie, alebo ho s vydychovaným vzduchom šírime ďalej.

Alergie: Môže vzniknúť kedykoľvek v živote, ale tiež môže vzniknúť, ako reakcia na čokoľvek. Nezáleží na tom, ako ste starý. Alergie sú reakcie imunitného systému, ktorý reaguje prehnane, proste alergicky. Máte opuchnuté oči, škriabe vás v krku a kýchate.

Angína: Dnes je to komplikácia pomerne vzácna, včasná liečba streptokokovej angíny a spály, spoľahlivo bráni vzniku neskorších následkov.

Nosné polypy: Príčina je neznáma, ako väčšina porúch s nosom spojených. Ak neznášate acylpyrín, liečite sa na probronchiálnu astmu, či cystickú fibrózu, tak potom je riziko, že sa vo vašom nose nachádzajú polypy v mnohonásobne vyššom počte, ako u iných ľudí. (výskyt asi u 4%).

Nádcha: Najčastejšou príčinou je infekcia, v prvom rade vírusová. Bežne sa jedná o nachladnutie, často spojené s bolesťou v krku, prípadne s kašľom, teda so zápalom horných ciest dýchacích. Poznáme nádchu bakteriálnu a plesňovú. Existuje nádcha alergická, ktorá veľmi často doprevádza bronchiálna astma.

Zápal vedľajších nosných dutín: Príčinou je infekcia vírom. Zápalom zmenená sliznica opuchne. Môže dôjsť k zapchaniu ústia vedľajších dutín nosa. Vo vnútri sa potom hromadí zápalová tekutina (hnis). Pretlak v dutine spôsobuje bolesť.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman