0%

Bolesť nôh

Bolesť nôh môže nastať v rôznych prípadoch, ktoré majú vplyv na kosti, kĺby, svaly, šľachy, väzy, cievy, nervy ale aj kožu. Typicky, bolesť je spôsobovaná dôsledkom zápalu tkaniva, ktorá je spôsobená zranením alebo chorobou. Buď následkom zranenia alebo chronickým ochorením sa môže vyvinúť zápal niektorého z tkanív nohy a môže viesť k bolesti nôh.

Vzhľadom k tomu, že noha obsahuje množstvo rôznych konštrukcií a typov tkanív, jestvuje široká škála stavov zranení nohy, ktoré bolia. V závislosti na príčine bolesti, môžu sa vyskytnúť ďalšie príznaky, ako je slabosť, znecitlivenie alebo brnenie. Pri diagnostike pre terapeutické účely, je dôležité odlíšiť presný typ a umiestnenie akékoľvek bolesti nôh.

Bolesť nôh môže súvisieť s týmito stavmi

Bolesť členka je zvyčajne kvôli podvrtnutiu alebo zápalu šliach. Závažnosť podvrtnutia členku sa môže pohybovať od miernej, kedy postačí odpočinok a obklady na nohu, až po závažné stavy bolesti členka, kedy môže ísť o zlomeniny.

Artritída je zápal jedného alebo viacerých kĺbov. Keď sú kĺby zapálené, môžu rozvíjať tuhosť, teplo, opuch, začervenanie.

Zlomeniny Zlomená kosť je fraktúra. Základné delenie zlomenín: otvorené zlomeniny a skryté zlomeniny, kedy nedochádza k narušeniu kontinuity a celistvosti kože.

Popáleniny sú rozdelené do kategórií podľa závažnosti ako prvý, druhý alebo tretí stupeň popálenia. Tretí stupeň popálenia je vážny život ohrozujúci stav.

Bursitis sú tekutinou naplnené vačky, akési vankúše, ktoré majú zabrániť treniu medzi šľachou a kosťou alebo kožou.

Celulitída je akútna bakteriálna infekcia, šíri sa pod povrchom kože, vyznačujúci sa začervenaním miesta a teplom na danom mieste.

Patelofemorálný syndróm jabĺčka (koleno), vyplýva z vychýlenia jabĺčka.

Rezy, odreniny a rany sú bežné, a väčšina ľudí zažije jeden z nich vo svojom živote. »

Hlboká žilová trombóza je krvná zrazenina v žile, ktoré sa nachádzajú hlboko v svaloch na nohách, stehnách, panve (dolnej časti trupu).

Diabetes (typ 1 a typ 2) Diabetes mellitus je chronické ochorenie charakterizované vysokou úrovňou cukru (glukózy) v krvi.

Diabetická neuropatia je komplikácia cukrovky, ktorá spôsobuje poškodenie nervov; to súvisí s krvnou glukózou.

Únava možno ju popísať rôznymi spôsobmi. Niekedy únava je popisovaná ako pocit nedostatku energie a motivácie.

Fitness Pravidelná fyzická aktivita môže znížiť riziko ochorení. Pravidelné cvičenie môže tiež zmierniť príznaky stresu a úzkosti.

Dna (dnavá artritída) Nahromadenie kryštálov kyseliny močovej. Symptómy zahrňujú bolesti kĺbov, opuch, teplo.

Iiliotibialny syndróm je zranenie spôsobené nadužívaním stehna a kolena. Symptómy zahŕňajú bolesť kolena a prípadné opuchy.

Lupus Systémový lupus erythematosus je stav vyznačujúci sa chronickým zápalom tkanív v dôsledku autoimunitného ochorenia.

Svalové kŕče Svalové kŕče sú nedobrovoľne a násilne reakcie svalov, ktoré sú opakom relaxácie svalov. Inak, svalové kŕče sú mimovoľné svalové kontrakcie, ktoré prichádzajú náhle a sú zvyčajne veľmi bolestivé.

Artróza je typ artritídy spôsobená zápalom, poruchou, poprípade stratou chrupavky v kĺboch.

Osteomyelitída je infekcia kosti. Možné príčiny sú podané injekcie okolo kosti, zlomeniny, či lokálne prepichnutia kože.

Periférne cievne ochorenie (PVD) odkazuje na ochorenia ciev (tepny a žily), ktoré sa nachádzajú mimo srdca.

Pseudodna je forma artritídy, má za následok ukladanie kryštálov a tie sa zhromažďujú vo vnútri alebo okolo kĺbov.

Psoriáza je dlhodobé kožné ochorenie, ktoré môže spôsobiť veľké plaky začervenanej, vystúpenej kože, šupiniek suchej kože.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov, tkanív okolo kĺbov.

Ischias je bolesť, spôsobená dráždením sedacieho nervu, typicky vyžaruje z dolnej časti chrbta do stehien a nôh.

Zranenia z nadužívania sú spôsobené najčastejšie nadužívaním partii tela, najčastejšie pri športe. Postihnuté miesta, nohy a ruky.

Výrony zranenia väzu sa nazývajú podvrtnutie a zranenia svalu alebo šľachy sa nazýva kmeň.

Kŕčové žily sú rozšírené kľukaté skrútené žily, obvykle zahŕňajúce povrchové žily na nohe. Je možné zasiahnuť rôznymi liečebnými postupmi až po chirurgiu.

Bakteriálne infekcie

Nerovnováhu elektrolytov

Plesňové infekcie

Legg-Calvé-Perthes

Lieky

Nervové poškodenie z akéhokoľvek zdroja

Ruptúra ​​väzov a šliach

Skĺznutie hlavice femorálnej epifýzy

Synovitída

Natrhnutia chrupavky

Trauma

Nádory

Vredy na koži

Vírusové infekcie