0%

Pečeň

Pečeň je veľký, mäsitý orgán, ktorý sa nachádza na pravej strane brucha. Váži asi 1,4 kg, pečeň je červeno-hnedej farby a na pohmat je kaučukovitá. Normálne si pečeň nenahmatáme, pretože je chránená hrudným košom. Pečeň má dve veľké časti, tzv pravý a ľavý lalok. Žlčník je umiestnený pod pečeňou, spolu s časťou pankreasu a čriev. Pečeň a tieto orgány spoločne pracujú na trávení, vstrebávaní a spracovávaní potravy. Hlavnou úlohou pečene je filtrovať krv; prichádza z tráviaceho traktu, pred jej odoslaním do zvyšku tela. Pečeň tiež detoxikuje chemikálie a metabolizuje lieky. Pečeň vylučuje žlč. Pečeň tiež vytvára proteíny dôležité pre zrážanie krvi a má i ďalšie funkcie.

Ochorenia pečene

Hepatitída: zápal pečene, zvyčajne spôsobený vírusmi, vzniká tým hepatitída A, B, a C. Hepatitída môže mať neinfekčné príčiny, vrátane ťažkého pitia, brania drog, alebo liekov; môže tiež vzniknúť následkom alergickej reakcie, alebo vznikne príčinou obezity.

Cirhóza: Dlhodobé poškodenie pečene z akejkoľvek príčiny môže viesť k trvalému zjazveniu, zvanej cirhóza. Pečeň potom nie je schopná dobre fungovať.

Rakovina pečene: Najčastejší typ rakoviny pečene: hepatocelulárny karcinóm, takmer vždy je pri cirhóze pečene prítomný.

Zlyhanie pečene: Zlyhanie pečene má mnoho príčin, vrátane infekcie, genetického ochorenia, a nadmerného pitia alkoholu.

Ascites: Je nahromadenie tekutiny v brušnej dutine. Príznakom je opuch brucha. Brucho sa stáva nafúknuté a ťažké.

Žlčové kamene: Ak sa žlčové kamene zaseknú v žlčovode, hovoríme o žlčníkovej kolike, Vznikajú pri hepatitíde a infekcii žlčových ciest.

Hemochromatosis: Hemochromatosis ochorenie je charakterizované poruchou metabolizmu železa, jeho nadmerným ukladaním v pečeni, v pankrease, slinných žľazách, myokarde, súvisí so zmnožením väziva a značnou pigmentáciou kože.

Primárne sklerotizujúca cholangitída: zriedkavé ochorenie s neznámych príčin, primárna sklerotizujúca cholangitída spôsobuje zápal a zjazvenie žlčových ciest v pečeni.

Primárna biliárna cirhóza: U tohto zriedkavého ochorenia, nejasný proces pomaly ničí žlčovody v pečeni. Nakoniec sa vyvinie permanentné stvrdnutie pečene (cirhóza).

Pečeňové testy - Krvné testy:

Testy funkčnosti pečene: Kontrolný panel funkcii pečene, pomocou neho zisťujeme ako dobre pracuje pečeň, tento panel sa skladá z mnohých krvných testov.

ALT (ALANÍNAMINOTRANSFERÁZA): zvýšené ALT pomáha identifikovať ochorenie pečene alebo poškodenie z ľubovoľného počtu príčin, vrátane hepatitídy.

AST (ASPARTÁTAMINOTRANSFERÁZA): Spolu so zvýšeným ALT, prejavuje sa na poškodení pečene.

Alkalická fosfatáza: Alkalická fosfatáza je prítomná v žlčových bunkách v pečeni; je tiež v kostiach. Vysoká hladina často znamená že žlč z pečene je blokovaná.

Bilirubín: Vysoká hladina bilirubínu naznačujú problém s pečeňou.

Albumín: Súčasť celkového množstva bielkovín, albumín pomáha určiť, ako dobre pracuje pečeň.

Amoniak: hladina amoniaku v krvi stúpa, keď pečeň nefunguje správne.

Hepatitída testy: Ak je podozrenie na hepatitídu, bude lekár vyšetrovať funkciu pečene, rovnako ako protilátky na detekciu vírusu hepatitídy A. Hepatitída A je infekčná choroba spôsobená vírusom hepatitídy typu A. Hlavným symptómom je akútny zápal pečene (hepatitída). Hepatitída typu A nikdy neprebieha chronicky a lieči sa väčšinou spontánne bez závažných komplikácií. Prenáša sa kontaminovanou vodou alebo potravinami (napr. mušľami) a v našich zemepisných šírkach sa vyskytuje väčšinou ako importované ochorenie po pobyte v rizikových oblastiach. Očkovanie je v súčasnosti najlepšou ochranou proti hepatitíde typu A.

Testy Hepatitída B: Lekár môže testovať hladiny protilátok, zistiť, či ste sa nakazili vírusom hepatitídy B. Vírus hepatitídy B (HBV) spôsobuje vírusový zápal pečene. Infekcia sa nedostáva do tela cez zažívací trakt, ale najčastejšie podaním kontaminovaných krvných derivátov v zdravotníckych zariadeniach, prípadne kontaminovanými nástrojmi. Z hľadiska skúseností je ešte jedna cesta prenosu a tým je nakazenie sa pri kontaminovaných nástrojoch používanýhch k aplikovaniu si pouličných drôg. Moderná skúsená medicína pracuje hlavne z týmito dvoma cestami prenosu. Iné cesty, ako je holič, reštaurácie, verejné záchody a podobne, nie sú pravdepodobné.

Hepatitída C testy: Okrem kontroly funkcie pečene, môžu krvné testy zistiť, či ste sa nakazili vírusom hepatitídy C. Hepatitída typu C je infekčná choroba spôsobená vírusom hepatitídy C (HCV). Na rozdiel od hepatitídy typu B má kratší inkubačný čas, miernejší priebeh a častejšie prechádza do chronickej formy ochorenia (až 80 %), v priebehu ktorej môže dôjsť k ťažkému poškodeniu pečene (cirhóze pečene a rakovine pečene). Prenáša sa krvou. Možnosť liečby je obmedzená.

Protrombínový čas (PT): protrombínový čas, alebo PT, sa bežne vykonáva, za účelom testovania, či niekto berie správnu dávku krvi - hemokoagulácia - warfarín (Coumadin). Je kontrolou problému zrážania krvi.

Parciálny tromboplastínový čas (PTT): PTT sa vykonáva pre kontrolu problémov zrážania krvi.

Zobrazovacie testy:

Ultrazvuk: Ultrazvuk brucha môže pomôcť objaviť mnohé ochorenia pečene, vrátane rakoviny, cirhózy, alebo problémov žlčových kameňov.

CT (počítačová tomografia): CT brucha poskytuje detailné snímky pečene a ďalších orgánov dutiny brušnej.

Pečeňová biopsia: pečeňová biopsia je najčastejšie vykonávaná po nejakom ďalšom teste, ako je napríklad test krvi alebo vyšetrenie ultrazvukom; najčastejšie naznačuje možný problém pečene.

Jadrové pečeň/slezina skenovanie: Tento jadrový test používa rádioaktívne látky, ktoré pomáhajú diagnostikovať celý rad ochorení, vrátane abscesov, nádorov a iných problémov pečeňových funkcií.

Liečba pečene

Liečba Hepatitídy: Hepatitis zvyčajne zmizne časom.

Hepatitída B: Chronická hepatitída B často vyžaduje liečbu antivírusovými liekmi. Liečba akútnej hepatitídy B je len symptomatická - má podporný charakter. Dôležitá je diéta, pokoj, obmedzenie fyzickej námahy, zákaz konzumácie alkoholu. Súčasťou liečby sú aj vitamíny a rôzne výťažky z bylín a rastlín na ochranu a podporu pečene (hepatoprotektíva). V liečbe chronickej hepatitídy B sa používajú dve stratégie, ktorých cieľom je čo najviac potlačiť množenie vírusu a dosiahnuť tým spomalenie alebo úplné zastavenie vývoja choroby smerom k cirhóze a zlyhaniu pečene.

1/ Interferóny – patria medzi bielkoviny, ktoré sa prirodzene tvoria v bunkách, pôsobia proti zápalom a vírusovým infekciám a zohrávajú úlohu v prirodzenom ochrannom mechanizme imunitného systému.

2/ Virostatiká – protivírusové lieky, ktoré pôsobia tak, že sa snažia obmedziť množenie vírusu v bunke tým, že blokujú niektorý vírusový enzým, čo je možné len do určitej miery. Sú veľmi drahé, a preto sa používajú len pri systémových vírusových infekciách (postihujúcich celé telo a viac orgánov).

Hepatitída C: Liečba hepatitídy C závisí na mnohých faktoroch. Štandardom liečby hepatitídy C je užívanie pegylovaných interferónov a ribavirínu. Pacientov s genotypom 3 odporúča sa liečba 24 týždňov, Pacientov s genotypom 1 až 48 týždňov. V prípade kombinovanej terapie pri genotype 1 okolo 45 %, pri genotype 2 sú šance na vyliečenie výrazne vyššie – 90 % a pri genotype 3 asi 70 %.

Transplantácia pečene: transplantácia pečene je potrebná, ak už nefunguje dostatočne, bez ohľadu na príčinu.

Liečba rakoviny pečene: Aj keď rakovinu pečene je zvyčajne veľmi ťažké liečiť, liečba pozostáva z chemoterapie a ožarovania. V niektorých prípadoch, chirurgická resekcia alebo transplantácia pečene je naporúdzi.

Paracentéza: Pri závažnej ascites - opuchov v bruchu, ihla môže byť vpichnutá cez kožu pre vypustenie tekutiny z brucha.

ERCP (Endocscopická retrográdna cholangiopankreatikografia): Pomocou dlhej, pružnej trubice s kamerou, môžu lekári diagnostikovať a liečiť aj niektoré problémy s pečeňou.