Herpes

Herpes vírusmi sa zvyčajne infikuje na ústach alebo na slizniciach genitálu. Väčšina ústnych infekcií herpes vírusom, sú spôsobené vírusom známym ako HSV-1, zatiaľ čo herpes genitálnej vírusovej infekcie sú najčastejšie spôsobené vírusom HSV-2. Avšak, oba druhy herpes vírusu môžu infikovať ľubovoľné miesto na tele. Herpes ovplyvňuje ústa, to spôsobuje typické "opary" alebo bolestivé pľuzgiere, ktoré sa tvoria na perách, v ústach, alebo na ďasnách. Pred vývojom pľuzgiera môže miesto svrbieť, páliť, alebo brnieť. Vírus zostáva spať v nervovom systéme v priebehu života, a to je dôvod, že opary sa často opakujú na rovnakom mieste.

Herpes infekcie pohlavného ústrojenstva sú sexuálne prenosné infekcie. Rovnako ako na oblasti úst, herpes príznaky predtavujú i v tomto prípade bolestivé pľuzgiere, vyrážku na pohlavných orgánoch alebo v rektálnej oblasti. Stav môže viesť k bolestivým vredom, ktorých liečba môže trvať dva až štyri týždne. Opakujúce sa ohniská sú typické, a čas medzi opakujúcimi sa ohniskami kolíše. Pred vypuknutím samotného vredu, nastáva v mieste postihnutia brnenie, pálenie alebo svrbenie.

Pri prvom ohnisku herpes vírusovej infekcie, jednotlivec môže tiež prejaviť nešpecifickú chrípku so symtómami, ako je horúčka, zdurenie lymfatických uzlín a bolesti svalov. Je tiež možné mať herpes vírusovej infekcie, bez príznakov, alebo s príznakmi, ktoré sú tak mierne, že infekcia je zamenená za úplne iné ochorenie.

Herpes môže súvisieť s týmito stavmi

Pľuzgiere

Pálenie

Teploty

Svrbenie

Bolesti

Vyrážka

Začervenanie kože

Opuchnuté lymfatické uzliny

Brnenie

© 2004 - DIS+ a Michal Herman