0%

Bolesť prsníka

Najčastejšia príčina bolesti prsníka býva spôsobená hormonálnymi zmenami, ktoré majú vplyv na prsné tkanivo počas ženskej menštruácie. Mnoho žien uvádza svoje skúsenosti miernej mesačnej bolesti prsníka v spojení s ich obdobím (menštruácie). U niektorých žien však bolesť môže byť oveľa závažnejšia. Presná príčina cyklickej bolesti prsníka doposiaľ nebola stanovená.

Oveľa menej časté príčiny bolesti pŕs sú nezhubné výrastky (nádory) v prsiach (vrátane cýst), rakoviny prsníka, a aj niektoré lieky môžu byť zodpovedné. Je potrebné poznamenať, že rakovina prsníka je často bezbolestné ochorenie a môže byť detekované ručným, palpačným vyšetrením lekárom, mamogramom, alebo ultrazvukom prsníka. Bolesť pŕs sa nazýva mastodýnia, mastalgia.

Bolesť prsníka môže súvisieť s týmito stavmi

Rakovina prsníka je invazívny nádor, ktorý sa vyvíja v mliečnej žľaze. Rakovina prsníka je zistená pomocou mamografie.

Fibrocystická mastopatia je nezhubné ochorenie prsníkov charakterizované fibrocystickými zmenami tkaniva prsnej žľazy. Tieto zmeny sa vyskytujú v období pohlavnej zrelosti až po obdobie klimaktéria, najčastejšie medzi 35. až 50. rokom života. Pre ochorenie je charakteristická tvorba cýst a pribúdanie uzlíkov fibrózneho väziva, v prsnej žľaze. Medzi najčastejšie príznaky patrí zdurenie a uzlíkové zatvrdnutia v prsníkoch v druhej polovici menštruačného cyklu, často spojené s bolestivosťou prsníkov. Uzlíkové zatvrdnutia, hrčky, bývajú mäkké a pod kožou dobre pohyblivé. Bolesť býva v hornej, vonkajšej časti prsníka.

Zápalová rakovina prsníka je zápalová zrýchlená forma rakoviny prsníka, ktorá je zvyčajne detegovaná mamogramom alebo ultrazvukom.

Mužská rakovina prsníka Muž s rakovinou prsníka predstavuje 1% všetkých karcinómov prsníka, a väčšinou sa vyskytuje u mužov vo veku 60 a 70 rokov.

Pagetova choroba prsníka je zriedkavá forma rakoviny, ktorá sa tvorí okolo bradavky a často koexistuje s rakovinou prsníka.

Tehotenstvo Existuje veľa príznakov ktoré sa podieľajú na prvom, druhom a treťom trimestri tehotenstva. Prvý raný príznak je nevoľnosť a nechutenstvo.

Príznaky tehotenstva Tehotenské príznaky sa môžu líšiť od ženy k žene, ale niektoré spoločné symptómy predstavujú zmeny nálady, bolesti hlavy, bolesti spodnej časti chrbta a nechutenstvo.

Benígne nádory prsníka

Časté nepohodlie, bolesť prsníka

Prsná cysta

Prsné infekcie (absces a mastitída)

Zhubné nádory prsníka

Lieky

Upchané mliekovodné potrubie

Tromboflebitída (Mondorova choroba)

Trauma