Pľuzgiere

Pľuzgiere sú malé zvýšené plochy, ktoré sú naplnené kvapalinou a nachádzajú sa na povrchovej vrstve kože. Vyzerajú ako bubliny na povrchu kože. Hoci sú často spôsobené podráždením alebo trením (zle padnúce topánky), môžu pľuzgiere reprezentovať proces nejakej choroby. Pľuzgiere môžu sprevádzať niektoré typy kožných vyrážok a zápalových stavov, vrátane niektorých autoimunitných ochorení. V závislosti na príčinách pľuzgierov, môže dôjsť k ochoreniu v procese iba ojedinelého výskytu pľuzgiera, alebo i skupinový výskyt pľuzgierov. Na rozdiel od abscesov, ktoré sa môžu vyvinúť aj vo vnútorných tkanivách tela, pľuzgiere sa nachádzajú iba na povrchovej vrstve kože.

Pľuzgiere môžu byť príznakom nasledujúcich ochorení...

Alergie sa týkajú neodpovedajúcej reakcii (je búrlivejšia) nášho imunitného systému na telesný kontakt s niektorými cudzorodými látkami.

Ploštice (hmyz rodiny Cimicidae) je malý, červeno-hnedý hmyz, ktorý sa živí satím krvi človeka.

Bulózne Pemphigoid je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje výsev pľuzgierov na povrchu kože.

Popáleniny sú rozdelené do kategórií podľa závažnosti ako prvý, druhý alebo tretí stupeň popáleniny.

Ovčie kiahne (varicella) je nákazlivé ochorenie detstva spôsobené vírusom varicella-zoster.

Opary (Non-genitálny Herpes simplex infekcia) sú časté a keď sa objaví okolo úst a pier, ľudia potom hovoria stavu "opary"

Rezy, škrabance a odreniny sú bežné, a väčšina ľudí zažijú niektoré vo svojom živote.

Ekzém sa odkazuje na zápal kože. Existuje mnoho rôznych druhov ekzémov, ktoré produkujú príznaky a rôzne prejavy.

Folikulitída je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje malé červené hrbole, ktoré sa tvoria okolo vlasových folikulov. Spôsobujú ho baktérie.

Genitálny herpes u žien je sexuálne prenosná choroba (STD), spôsobená vírusom herpes simplex (HSV) V okolí genitálií sa objavia drobné pľuzgieriky naplnene tekutinou.

Impetigo je nákazlivá kožná infekcia spôsobená staph a strap baktériami. Impetigo sa začína vznikom asymetrických začervenaných plôch na tvári. Na nich vznikajú pľuzgiere, ktoré praskajú a na ich mieste sa objavujú praskliny tzv. erózie, ktoré sa neskôr prekryjú seróznymi hemoragickými chrastami. Hojenie týchto poškodení kože prebehne bez jaziev.

Lichen sclerosus je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje biele škvrny tvoriace sa na koži, ktoré neskôr vyrastú vo veľký, tenký, a plisovaný kožný výrastok, papula (2 až 3 mm)

Vyrážka slovo "vyrážka" znamená ohnisko červených boľačiek hrboľov na tele. Spôsob, akým ľudia používajú tento termín, "vyrážka" môže odkazovať na mnoho rôznych vysvetlení.

Svrab je kožné svrbenie, ktoré spôsobuje roztoč, ktoré sa vnorí pod kožu a produkuje intenzívne svrbenie, ktoré je zvyčajne horšie v noci.

Pásový opar alebo herpes zoster, je bolestivá vyrážka spôsobená vírusom varicella zoster. Medzi ďalšie príznaky patria bolesti hlavy, horúčka a pod.

Pohlavne prenosné choroby u mužov (STD), sú infekcie prenášané pri pohlavnom styku. Môžu byť spôsobené vírusmi i baktériami.

Úpal je spôsobený nadmernou expozíciou UV žiarenia zo slnka. UV žiarenie môže poškodiť oči. Opakované dlhodobé vystavenie UV žiarenie spôsobuje rakovinu kože.

Kontaktná dermatitída

Dermatitída herpetiformis

Epidermolysis bullosa

Omrzliny Omrzliny sú akútne poranenia spôsobené lokálne pôsobiacim chladom, spravidla teplotami pod bodom mrazu.

Odrenie, fyzické

Pemphigus je pomerne vzácne ochorenie kože a slizníc, ktoré je autoimunitného charakteru. V praxi to znamená, že imunitný systém človeka tvorí protilátky, ktoré napádajú medzibunkové spoje a epitelové bunky tak nemôžu držať pokope ako v prípade zdravej kože. Vznikajú tak pľuzgiere vyplnené tekutinou a uvoľnenými epitelovými bunkami, pričom tieto pľuzgiere sú bolestivé, praskajú a ťažko hoja. Ochorenie má viacero foriem od ľahších až po veľmi vážne.

Porphyria kože je vzácne ochorenie metabolizmu červených krviniek, ktoré je vrodeného charakteru, hoci niekedy sa neprejavuje hneď od narodenia, ale až od neskoršieho veku, aj keď prvé prejavy môže byť už u detí. Choroba spôsobuje narušenie tvorby hemu, čo je molekula porfyrínu a tak dochádza namiesto syntézy k ukladaniu do tkanív a s tým sú spojené aj ďalšie prejavy choroby, napríklad charakteristické zafarbenie moči do červena. Choroba môže mať formu ako porfýria kože alebo v podobe pečeňovej porfýrie.

Radiačné zranenia

Stevens-Johnsonov syndróm Stevensov-Johnsonov syndróm je vážna porucha pokožky a slizníc. Najčastejšie ide o reakciu na liek alebo infekciu, pri ktorej pokožku napadne vyrážka a následne pľuzgiere, až sa vrstva pokožky zošúpe. Zotavenie kože môže trvať týždne alebomesiace, závisí od závažnosti stavu. Pri liečbe je nutná hospitalizácia.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman