Psychiatrické poruchy

Hraničná porucha

Kategória

Poruchy osobnosti

Etiológia

Ako väčšina porúch osobnosti, existuje veľa faktorov, ktoré môžu prispieť k rozvoju príznakov. Vzhľadom k tomu, že príznaky sú dlhotrvajúce, myšlienka, že príznaky sa začínajú objavovať už v detstve alebo aspoň dospievania je veľmi dobre prijatá. Negatívne dôsledky takýchto príznakov, ale nemusí za každú cenu znamenať, že si poruchu jedinec prenesie aj do dospelosti.

Príznaky sú často prítomné v dospievaní a takmer vždy už v mladej dospelosti. Tu môže byť história nestabilných vzťahov v živote človeka, a je potencionálna ako priemerná pravdepodobnosť sexuálneho zneužívania, násilia v rodine, a/alebo zanedbávania v detstve. Táto porucha je diagnostikovaná oveľa častejšie u žien.

Príznaky

Hlavné príznaky tohto ochorenia sa točia okolo nestabilných vzťahov, zlého alebo negatívneho vnímania seba samého, nekonzistentných nálad a významnej impulzivity. Hraničný porucha osobnosti ovplyvňuje to, ako sa správame k sebe i k ostatným..

Príznaky hraničnej poruchy osobnosti môžu zahŕňať:

Impulzívne a rizikové správanie, ako sú riskantné jazdy, nechránený sex, hazardné hry, vyčíňanie, alebo užívanie nelegálnych drog.

Deštruktívne správanie, vrátane sebapoškodzovania.

Striedanie nálad.

Krátke, ale intenzívne epizódy úzkosti alebo depresie

Nevhodný hnev a antagonistické chovanie, niekedy prerastú do ruvačky

Problémy s reguláciou emócií a impulzov.

Samovražedné správanie.

Pocit nepochopenia, zanedbania, osamotenia, prázdnoty, alebo beznádeje.

Pocity vlastnej nenávisti a seba ošklivenia.

Liečba

Liečba tohto ochorenia je dlhodobá, pretože symptómy boli prítomné po dlhšiu dobu, a v rozpore s mnohými aspektmi života človeka. Do vnútra orientovaná terapia môže byť užitočná, a výskum ukazuje zvýšenú potrebu pre kognitívno-behaviorálny prístup.

Prognóza

Prognózu je ťažké posúdiť. Kým porucha je chronickej povahy, postupné zlepšovanie je možné vidieť. Aj keď je ťažké, aby niekto meniť hlavné aspekty svojej osobnosti, príznaky tohto ochorenia sa môžu zlepšiť ako čo do počtu, tak aj intenzity príznakov. Dlhodobá liečba je takmer vždy nutná.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman