Srdce

Srdce je svalový orgán veľkosti päste, ktorý sa nachádza hneď kúsok vľavo od hrudnej kosti. Srdce pumpuje krv prostredníctvom siete tepien a žíl, ide o tzv kardiovaskulárny systém.

Srdce má štyri komory:

Pravá sieň prijíma krv zo žíl, a čerpá ju do pravej komory.

Pravá komora prijíma krv z pravej predsiene a pumpuje ju do pľúc, kde je krv obohatená kyslíkom.

Ľavé átrium, sieň dostáva okysličenú krv z pľúc a pumpuje ju do ľavej komory.

Ľavá komora (najsilnejšia komora) čerpá okysličenú krv do celého tela. Intenzívne kontrakcie ľavej komory vytvárajú náš krvný tlak.

Vencovité tepny bežia pozdĺž povrchu srdca a poskytujú okysličenú krv do srdcového svalu. Sieť nervových tkanív tiež bežia cez srdce, vykonávajú komplexné signály, ktoré riadia kontrakcie a relaxáciu. Okolo srdca je vak nazýva osrdcovník.

Ochorenia srdca

Ischemická choroba srdca: V priebehu rokov môže tlak cholesterolu zúžiť tepny zásobujúce krvou srdce. Zúžene tepny zvyšujú riziko pre úplné zablokovanie náhlou krvnou zrazeninou (táto blokáda sa nazýva infarkt).

Stabilná angina pektoris: Zúžené koronárne tepny spôsobujú predvídateľnú bolesť na hrudníku alebo ťažkosti s námahou. Blokáda zabráni srdcu aby obdŕžalo ďalší kyslík potrebný pre namáhavú činnosť.

Nestabilná angina pectoris: Bolesť na hrudníku alebo nepríjemne pocity sa vyskytujú aj v kľude. Je to mimoriadna a nepredvídateľná situácia, ktorá môže predchádzať srdcovému infarktu, nepredvídateľne sa objavujú aj príznaky, abnormálny srdcový rytmus alebo srdcová zástava.

Infarkt myokardu (srdcový záchvat): koronárne tepny sú náhle zablokované. Nedostáva sa kyslíku, časť srdcového svalu odumrie.

Arytmia (dysrytmia): abnormálny srdcový rytmus v dôsledku zmien vo vedení elektrických impulzov do srdca. Niektoré arytmie sú neškodné, ale iné sú život ohrozujúce.

Kongestívne srdcové zlyhanie: srdce je príliš slabé, aby efektívne pumpovalo krv do celého tela. Dýchavičnosť a opuchy nôh sú bežné príznaky.

Kardiomyopatia: ochorenie srdcového svalu, srdce je abnormálne zväčšené.

Myokarditída: Zápal srdcového svalu, najčastejšie v dôsledku vírusovej infekcie.

Perikarditída: Zápal osrdcovníka (perikardu). Vírusové infekcie, zlyhanie obličiek, a autoimunitné ochorenia sú najčastejšie príčiny.

Perikardiálny výpotok: kvapalina medzi osrdcovníkom (perikard) a samotným srdcom. Často je to spôsobené perikarditídou.

Fibrilácia predsiení: abnormálne elektrické impulzy v sieňach spôsobujú nepravidelný srdcový tep. Fibrilácia predsiení je jednou z najčastejších arytmií.

Pľúcna embólia: Typická krvná zrazenina putuje zo srdca do pľúc.

Ischemická (ventil) choroba srdca: K dispozícii sú štyri srdcové chlopne, a každá z nich môže spôsobiť problémy. Ak sú závažné, môžu spôsobiť zlyhanie srdca.

Srdcový šelest: abnormálny zvuk počuť pri počúvaní srdca lekárskym stetoskopom. Niektoré srdcové šelesty sú neškodné, iné naznačujú srdcové ochorenia.

Endokarditída: endokarditída vzniká v dôsledku závažnej infekcie srdcových chlopní.

Prolaps mitrálnej chlopne: prolaps mitrálnej chlopne je nútený mierny spätný chod krvi ktorá prešla neuzatvorenou chlopňou.

Náhla srdcová smrť: smrť následkom náhlej straty funkcie srdca (zástava srdca).

Zástava srdca: Náhla strata srdcovej funkcie.

Vyšetrenia srdca

Elektrokardiogram (EKG): sledovanie elektrickej aktivity srdca. EKG môže pomôcť diagnostikovať mnohé ochorenia srdca.

Echokardiogram: ultrazvuk srdca. Echokardiogram poskytuje priame zobrazovanie akýchkoľvek problémov s čerpacou schopnosťou srdcových chlopní či srdcového svalu.

Srdcový záťažový test: Pri použití robota alebo liekov, srdce je umelo vystimulované k čerpaniu na takmer maximálnu kapacitu. To môže identifikovať ľudí s ischemickou chorobou srdca.

Srdcová katetrizácia: katéter sa vloží do stehennej tepny v rozkroku do koronárnych tepien. Lekár potom môže prezerať röntgenové snímky koronárnych tepien alebo akýchkoľvek blokád a vykonať stent alebo iné postupy.

Holterov monitor: Ak má lekár podozrenie na arytmiu, je možné pacientovi nasadiť diagnostický prenosný srdcový monitor. Volá sa Holter monitor, zaznamenáva rytmus srdca nepretržite po dobu 24 hodín.

Monitor akcie srdca: Ak má lekár podozrenie na riedku arytmiu, je možné nosiť zo sebou monitorovacie zariadenie, prenosný srdcový monitor. Ak sa objavia príznaky, môžete stlačiť tlačidlo pre záznam elektrického srdcového rytmu.

Liečba srdcových stavov

Cvičenie: Pravidelné cvičenie je dôležité pre zdravie srdca ale aj pre prevenciu väčšiny ochorení srdca. Poraďte sa so svojím lekárom pred začatím cvičebného programu, ak máte problémy so srdcom.

Angioplastika: Pri srdcovej katetrizácii, lekár nafúkne balónik vnútri zúženej alebo upchatej vencovitej tepny, aby sa táto rozšírila. Stent je často potom umiestnený v tepne natrvalo, aby držal tepnu otvorenú.

Perkutánna koronárna intervencia (PCI): angioplastika je niekedy nazývaná PCI alebo PTCA (perkutánna transluminálna koronárna angioplastika).

Stenting koronárnej tepny: Pri srdcovej katetrizácii, lekár rozširuje drôtený kovový stent vnútri zúženej alebo upchatej vencovitej tepny k otvoreniu priestoru. Krv prúdi lepšie a môže prerušiť srdcový infarkt alebo spôsobí zmiernenie angíny pectoris (bolesti na hrudníku).

Trombolýza: "rozpúšťanie krvnej zrazeniny" liek podaný injekčne do žily môže rozpustiť krvné zrazeniny spôsobujúce infarkt. Trombolýza je vo všeobecnosti možná len v prípade ak vykonanie stentu nie je možné.

Hypolipidemiká: znižujú vstrebávanie cholesterolu a žlčových kyselín, čím sa znižuje celkový cholesterol, znižujú riziko srdcového infarktu u vysoko rizikových osôb.

Diuretiká: Bežne označované za tzv. vodné pilulky, diuretiká zvyšujú močenie a stratu tekutín. Tým sa znižuje objem krvi, zlepšujú sa príznaky srdcového zlyhania.

Beta-blokátory: Tieto lieky znižujú záťaž na srdce a znižujú srdcovú frekvenciu. Beta-blokátory sú predpisované pri mnohých srdcových ochoreniach, vrátane srdcového zlyhania a arytmie.

Inhibítory angiotenzín-konvertujúceho enzýmu (ACE inhibítory): Tieto lieky na krvný tlak tiež pomáhajú po infarkte myokardu, alebo u kongestívneho srdcového zlyhania.

acylpirín (aspirín): Tento mocný liek pomáha zabrániť vzniku krvných zrazenín (príčina infarktu myokardu). Väčšina ľudí, ktorí prekonali srdcový infarkt by mali pravidelne užívať acylpirín.

Klopidogrel (Plavix): Preventívny liek na zrazeniny, ktorý bráni krvným doštičkám aby sa zlepili a tvorili tak zrazeniny. Klopidogrel je obzvlášť dôležitý pre mnoho ľudí, ktorí majú umiestnené stenty.

Antiarytmiká: Tieto lieky pomáhajú kontrolovať frekvenciu srdca a elektrický rytmus. To pomôže zabrániť alebo inak kontroluje arytmiu.

AED (automatizovaný externý defibrilátor): Ak má niekto náhlu zástavu srdca, AED môže byť použitý na obnovenie srdcového rytmu, poslaním elektrického prúdu na srdce v prípade potreby.

ICD (implantovateľný kardioverter defibrilátor): Ak má lekár podozrenie na riziko život ohrozujúcej arytmie, kardioverter defibrilátor môžu byť implantovaný, ten potom sleduje srdcový rytmus a posiela elektrický prúd na srdce v prípade potreby.

Kardiostimulátor: Ak chcete zachovať stabilnú srdcovú frekvenciu, môže byť implantovaný kardiostimulátor. Kardiostimulátor posiela elektrické signály k srdcu, keď je to nutné.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman