Lámavé a krehké nechty

Mnohé zdravotné stavy môžu ovplyvniť tvar alebo štruktúru nechtov. Krehkosť nechtov, čo znamená, že nechty ľahko popraskajú alebo sa štiepu, môže byť pozorované ako prejav starnutia, alebo v reakcii na dlhodobé používanie laku na nechty alebo dlhodobému vystaveniu súchému alebo naopak vlhkému prostrediu (vrátane častého kúpania alebo umývanie riadu). Niektoré ochorenia sú tiež spojené so štiepaním nechtov, ako aj krehnutím alebo mäknutím nechtov. Užívanie biotínu (vitamín) doplnkov môžu pomôcť v niektorých prípadoch krehkých nechtov, rovnako i aplikácia hydratačného kupeľa namočenia nechtov do jemneného nelekárskeho oleja - to môže byť tiež prínosom pre celkové zdravie nechtov.

Lámavé a krehké nechty môžu súvisieť s týmito stavmi

Anémia je stav pri ktorom existuje menej ako normálny počet červených krviniek alebo nižšie hodnoty ako normálne množstva hemoglobínu.

Ekzém sa zvyčajne odkazuje na zápal kože. Existuje mnoho rôznych druhov ekzémov, ktoré produkujú príznaky a prejavy,

Plesňové nechty (onychomykózy) môžu byť spôsobené mnohými druhmi húb, ale najčastejšie je Trichophyton rubrum.

Hypotyreóza je akýkoľvek stav, v ktorom produkcia hormónov štítnej žľazy je nižšia ako normálne.

Anémia z nedostatku železa Predstavuje až 80 percent zo všetkých anémií. Anémia znamená po slovensky chudokrvnosť. Anémia je pomerne častá diagnóza.

Lichen planus je časté kožné ochorenie, pri ktorom sa prejavia malé, svrbiace ružové alebo fialové škvrny na rukách alebo nohách.

Psoriáza je dlhodobý kožný stav, ktorý môže spôsobiť veľké červené plaky, vyvýšenej kože, suchých vločiek pokožky.

Sjögrenov syndróm je autoimunitné ochorenie, ktoré je charakterizované zápalom a deštrukciou exokrinných žliaz a to slinných, slzných, potných, hlienových žliaz, ale aj pankreasu, žliazok tenkého čreva a dýchacích ciest a genitálu žien. Je nazývaný aj sicca syndróm.

Tuberkulóza (TBC) Mycobacterium tuberculosis je baktéria, ktorá spôsobuje tuberkulózu (TBC). Aj Mykobakterium bovis. Medzi symptómy a príznaky TBC patria krvavé spútum, mierne zvýšenie teploty, kašeľ, nočné potenie alebo strata chuti do jedla.

Starnutie

Chemické / toxínové ​​expozície

Dlhodobé použitie lakov na nechty a odlakovače

Nízka vlhkosť prostredia

Podvýživa

Dlhšie expozície vody

Trauma

© 2004 - DIS+ a Michal Herman