0%

Stuhnutosť kĺbov

Stuhnutosť kĺbov je pocit ťažkosti pohybu kĺbu alebo zdanlivá strata rozsahu pohyblivosti kĺbu. Stuhnutosť kĺbov je často sprevádzaná bolesťou kĺbov a/alebo opuchom. Stuhnutosť kĺbov môže byť spôsobená úrazom alebo chorobou a je častým nálezom v prípade artritídy. Poškodenie kĺbov, vrátane tuhosti, môže nastať aj po poranení kĺbu. Niekedy zranenia alebo zápal priľahlých oblastí, napríklad búrz, môže spôsobiť bolesť, ktorá môže obmedziť pohyblivosť kĺbu a je vnímaná ako stuhnutosť kĺbov.

Stuhnutosť kĺbov môže súvisieť s týmito stavmi

Bolesť členku je zvyčajne kvôli podvrtnutiu alebo zápalu šliach. Závažnosť podvrtnutia členku sa pohybuje v rozmedzí od miernej, ktorá sa dá vyriešiť v rámci odpočinku, a obkladov na bolestivé miesto, až po závažnejšie stavy ako je napríklad zlomenina a pod.

Artritída je zápal jedného alebo viacerých kĺbov. Keď sú kĺby zapálené, môžu rozvíjať tuhosť, teplo, opuch, začervenanie a pod.

Zlomeniny zlomená kosť je fraktúra. Existujú rôzne typy zlomenín, najčastejšie delenie je na otvorené zlomeniny a zlomeniny skryté, to sú také, ktoré neprerušia štruktúru vonkajšej kože organizmu.

Bursitis sú tekutinou naplnené vačky, akési vankúšiky, ktoré majú zmierniť fyzické trenie medzi kosťou, šľachou a kožou.

Ochorenie spojivového tkaniva je ochorenie útokom zapálením, alebo zranením takéhoto tkaniva.

Fibromyalgia je chronické ochorenie, charakterizované bolestivými príznakmi, únavou, poruchami spánku, a bolestivými miestami, bodmi na tele.

Dna (dnavá artritída) Nahromadenie kryštálov kyseliny močovej. Príznaky zahrňujú bolesti kĺbov, opuch, teplo.

Lupus Systémový lupus erythematosus je stav vyznačujúci sa chronickým zápalom telesných tkanív v dôsledku autoimunitného ochorenia.

Reumatická polymyalgia (PMR) je ochorenie svalov a kĺbov, ktoré spôsobuje bolesť a stuhnutosť na rukách, krku, na ramenách.

Pseudodna je forma artritídy, má za následok ukladanie ložísk kryštálov, ktoré sa zhromažďujú vo vnútri, alebo okolo kĺbov.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov, tkanív okolo kĺbov.

Septická artritída alebo infekčná artritída je infekcia, jedného alebo viacerých kĺbov baktériami, vírusmi, alebo hubami.

Kosáčikovitá anémia je ochorenie krvi, ktoré skracuje dĺžku života, je spôsobené vrodenou abnormalitou červených krviniek.

Výrony sú zranenia väzu a tiež sa nazýva výron, alebo podvrtnutie.

Podvrtnutie predného kolenného väzu K podvrtnutiu dochádza pri náhlej zmene smeru, dochádza ku zablokovaniu a uzamknutiu kolena.

Natrhnutý meniskus (kolenná chrupavka), môže byť spôsobený náhlym zastavením, prudkým skrútením, alebo kľačaním, či padnutím na koleno.

Kostný nádor

Poškodenie, či úraz chrupavky

Synoviálny sarkóm

Trauma alebo zranenie