0%

Zášklby očí

Očné zášklby sú nedobrovoľné kŕče vo svaloch očných viečok. Blefarospazmus je lekársky termín pre zášklby viečok. Ku očným zášklbom zvyčajne dochádza každých niekoľko sekúnd a trvajú niekoľko minút. To môže trvať obdobie dní alebo týždňov. Niekedy výsledky zášklbov držia oko zavreté, kým nedobrovoľné kŕče neustanú, ale toto nie je vždy.

Vo väčšine prípadov očné zášklby nemajú identifikovateľnú príčinu, alebo nie je možné ju objaviť. Avšak niektoré ekologické a behaviorálne faktory môžu zhoršovať zášklby očných viečok, ako je spotreba kofeínu, stres a fajčenie. Očné zášklby môžu byť prejavom podráždenia alebo infekcie oka. V zriedkavých prípadoch, zášklby zvyčajne idú v sprievode ďalších neusporiadaných pohybov, môže to byť príznakom chronickej neuromuskulárnej poruchy, ako je napríklad Tourettov syndróm. Benígny blefarospazmus je vzácne ochorenie charakterizované abnormálnymi blikacími pohybmi v oboch očiach. Hemifaciálny kŕč zahŕňa mimovoľné pohyby svalov okolo očí a úst na jednej strane tváre.

Očné zášklby zvyčajne nie sú spojené s bolesťou a sú zvyčajne len mierne nepríjemné. K poruche zraku nedochádza, ak oko je nútene zavrieť sa následkom kŕčov. Typicky kŕč zmizne sam o sebe, bez potreby liečby. Botulotoxín (Botox) - injekcie boli použité k úľave od zášklbov očí u chronických stavov, ako je benígny blefarospazmem a hemifaciálny kŕč.

Zášklby očí môžu súvisieť s týmito stavmi

Syndróm suchého oka je veľmi častý a zvyčajne benígny stav, ktorý je charakterizovaný narušením slzného filmu. Táto abnormalita môže viesť k narušeniu povrchu oka, čo spôsobuje celý rad symptómov a príznakov a interferuje s kvalitou života.

Starostlivosť o oči Mnoho spoločných očných porúch vymiznú bez liečby, a niektoré z nich môžu byť liečené.

Poruchy lícneho nervu majú vplyv na svaly v tvári. Existuje veľa príčin.

Únava Stav možno popísať rôznymi spôsobmi. Niekedy únava je popisovaná ako pocit nedostatku energie a motivácie.

Parkinsonová choroba je pomalé progresívne neurologické ochorenie charakterizované trasom.

Ružové oko tiež volané zápal spojiviek, je začervenanie alebo podráždenie spojiviek, membrány na vnútornej strane oka.

Stres nastáva, keď sily okolitého sveta dopadajú na jednotlivca neúmerným spôsobom.

Tourettov syndróm je ochorenie, ktorého príznaky sú nedobrovoľné tvárové tiky, motorové tiky a vokálne tiky.

Benígne Essential Blefarospazmus

  • Rohovkové podráždenie
  • Očné kŕče
  • Cudzie teleso v oku
  • Hemifaciálny kŕč
  • Nedostatok spánku
  • Vedľajšie účinky niektorých liekov
  • Citlivosť na svetlo