0%

Lymská choroba - Lýmska borelióza

Lymská choroba je medicínsky opísaná ako vyskytujúca sa v troch fázach, z ktorých každá má charakteristické príznaky.

V prvej fáze ide o skoré lokalizované ochorenie, ktoré sa vyskytuje tri až 30 dní po uhryznutí kliešťom, ktorý vyslal infekciu. Táto fáza je charakterizovaná zápalom kože. Vyrážka, ktorá sa vyskytuje je označovaná ako erythema migrans. Rozvíja ju asi 70% ľudí, ktorí dostanú Lymskú chorobu. Začína v mieste prisatia kliešťa a rozširuje sa v priebehu niekoľkých najbližších dní. To môže nakoniec pokryť plochu až do asi 30 cm v priemere. Niektoré oblasti sa môžu vyhojiť (stratiť), takže vyrážka občas niekedy vypadá ako terč. Vyrážka môže byť na dotyk teplá, zvyčajne nie je bolestivá a často nesvrbí. Niektorí ľudia pociťovali generalizované príznaky v tejto prvej fáze, ako je napríklad horúčka, zimnica, bolesti hlavy, svalov a kĺbov a opuchy lymfatických uzlín. Niektorí ľudia môžu mať iba generalizované príznaky, bez toho, žeby sa u nich prejavila vyrážka.

V druhej fáze choroby ide o šíriaci sa proces. V tejto fáze, ktorá sa vyskytuje v priebehu niekoľkých dní až týždňov sa šíri zápal kože do ďalších oblastí. Bolesť a opuch sa môžu rozvinúť do veľkých kĺbov, ako sú kolenné kĺby. Ďalšie príznaky, ktoré môžu nastať predstavujú obrnu lícneho nervu, čo vedie k strate svalového tónu na jednej alebo na oboch stranách tváre. Meningitída môže vyvinúť a spôsobiť bolesť hlavy a tuhosť krku. Ďalšie možné príznaky predstavujú závrate a búšenie srdca.
Ak tento stav nie je liečený, v tretej fáze, etape ochorenia, sa môžu vyvinúť v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch až rokoch občasné záchvaty artritídy, s opuchmi kĺbov a bolesťami. Aj neurologické symptómy, ako je necitlivosť a brnenie v končatinách. Neskorším prejavom infekcie sú artralgie a myalgie. Komplikáciou môže byť i myokarditída alebo perikarditída. U neliečených pacientov sa môžu objaviť i prejavy postihnutia nervového systému – periférna lézia VII. nervu, meningoencefalitídy a myelopolyradikuloneuritídy. Opísané boli i neuronitídy, depresie, panické ataky, chronický únavový syndróm a iné prejavy. Žiadne klinické manifestácie však nie sú pre boreliózu patognomické.

Ďalšie symptómy, ktoré môžu byť spojené s Lymskou boreliózou sú:

Zimnica
Závraty
Teploty
Opuchy kĺbov
Strata svalového tonusu v tvári
Opuchnuté lymfatické uzliny
Problémy s pamäťou
Svalové bolesti
Necitlivosť
Búšenie srdca
Náhle flashbacky bolestivých útokov
Stuhnutý krk
Brnenie

Niektorí ľudia môžu prejaviť nasledujúce príznaky:

Vyrážka
Bolesti kĺbov
Bolesť hlavy