0%

Vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV)

Väčšina príznakov napadnutia vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV) sa neobjaví, kým u osoby ešte nezlyhala imunita, príznaky sa vyvíjajú po dlhodobej infekcii. Obvykle k tomu dochádza mnoho rokov po počiatočnej infekcii vírusom. V priemere príznaky imunodeficiencie sa objavia osem až 10 rokov po vírusovej infekcii, ale nemusia sa ojaviť ani po dlhšej dobe.

Niektorí ľudia pociťujú chrípku - ako chorobu v čase počiatočnej nákazy vírusom HIV. Nie všetci ľudia, ktorí sa stávajú infikovaní budú mať tieto príznaky. Počiatočná infekcia môže byť mierna alebo aj veľmi závažná a môže byť sprevádzaná horúčkou, opuchmi lymfatických uzlín, bolesťami svalov a bolesťami v krku. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať zimnicu, nočné potenie, a vredy v ústach. Symptómy a príznaky počiatočnej infekcie HIV sa dosť podobajú infekčnej mononukleóze.

Typicky sa príznaky HIV začínajú objavovať, lebo odrážajú klesajúce funkcie imunitného systému v dôsledku poklesu počtu CD4 T-buniek. Tieto príznaky môžu zahŕňať plesňové infekcie v ústach (soor) alebo infekcie od huby v pošve, vyrážku, plesňové infekcie nechtov, únavu, hnačku, vracanie, leukoplakiu jazyka, a úbytok na váhe.

Ak dôjde k ďalšiemu poklesu imunitných funkcií, môžu sa rozvíjať vážnejšie príznaky, ako je demencia a kognitívne zmeny, ťažká strata hmotnosti, oportúnne infekcie, a zhubné nádory. Niektoré z oportúnnych infekcií, ktoré môžu nastať, sú cytomegalovírus infekcia, kryptokoková meningitída, Cryptosporidium hnačka, Pneumocystový zápal pľúc (predtým s názvom Pneumocystová carini pneumónia alebo PCP), Toxoplasmatická encefalitída, tuberkulóza a infekcia herpesvírusom. Malignity, ktoré zvyčajne vznikajú v dôsledku infekcie HIV sú Kaposiho sarkóm a non-Hodgkin lymfóm.

Vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV) môže súvisieť s týmito stavmi

Hnačka

Únava

Teplota

Plesňové infekcie úst a pažeráka

Plesňové nechty

Leukoplakia jazyka

Malignity

Vriedky v ústach

Iné oportúnne infekcie

Bolesť v krku

Opuchnuté lymfatické uzliny

Vaginálna kandidóza

Zvracanie

Chudnutie