Ebola vírus

Ebola vírus a vírus Marburg sú zo skupiny vírusov, ktoré spôsobujú syndróm hemoragickej horúčky. Príznaky infekcie sú podobné tým, ktoré vyrábajú aj iné vírusy, ktoré spôsobujú hemoragickú horúčku. Príznaky zahŕňajú horúčku, únavu, malátnosť, začervenané oči, slabosť, bolesti kĺbov, bolesti svalov, bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie a hnačku. Pacienti strácajú chuť do jedla a často trpia bolesťami brucha. Niektorí pacienti pociťujú bolesť hrdla, vyrážku, kašeľ, čkanie, bolesť na hrudníku, problémy s dýchaním a ťažkosti s prehĺtaním. Neskôr, ako choroba postupuje a zhoršuje sa jej závažnosť, symptómy môžu zahŕňať krvácanie na rôznych miestach vo vnútri tela, alebo na povrchu tela.

Ebola vírus a vírus Marburg sú príbuzné vírusy, ktoré spôsobujú hemoragickú horúčku - choroba je závažným stavom, ktorý sa vyznačuje krvácaním z tkanív tela, zlyhávaním orgánov a bohužiaľ v mnohých prípadoch, smrťov. Oba vírusy sú udomácnené v Afrike.

Ebola vírus a vírus Marburg žijú v zvieracích hostiteľoch, a ľudia môžu dostať vírusy z infikovaných zvierat. Vírusy sa šíria z človeka na človeka prostredníctvom kontaktu s telesnými tekutinami alebo kontaminovanou ihlou.

Žiadny liek doposiaľ nebol schválený na liečbu vírusu. Ľudia s diagnózou Ebola alebo vírusu Marburg prijímajú podpornú starostlivosť a liečbu komplikácií. Vedci sa však blížia k vývoju vakcíny pre tieto smrteľné ochorenia.

Príznaky sa zvyčajne objavujú náhle počas piatich až 10 dní od nainfikovania Ebolou alebo Marburg vírusom.

Skoré príznaky sú:

Horúčka
Ťažká bolesť hlavy
bolesti svalov
Zimnica
Slabosť

V priebehu doby, sú symptómy stále závažnejšie a môžu zahŕňať:

Nevoľnosť a zvracanie
Hnačka (môže byť krvavá)
Červené oči
Vyrážka
Bolesť na hrudníku a kašeľ
Bolesť brucha
Ťažká strata hmotnosti
Krvácanie, zvyčajne z očí, a modriny (ľudia na pokraji smrti, môžu krvácať z iných otvorov, ako sú uší, nos a z konečníka)
Vnútorné krvácanie

Ebola vírus môže súvisieť s týmito stavmi

Krvácanie

Modriny

Bolesť na hrudi

Kašeľ

Znížená chuť do jedla

Hnačka

Ťažkosti s dýchaním

Ťažkosti pri prehĺtaní

Únava

Teploty

Bolesť hlavy

Čkanie

Bolesti kĺbov

Nevoľnosť

Svalové bolesti

Nevoľnosť

Vyrážka

Začervenané oči

Bolesť v krku

Bolesť žalúdka

Zvracanie

Slabosť

Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.