Dengue horúčka

Dengue infekcie sú najčastejšou príčinou úmrtí a chorôb v tropických a subtropických častiach sveta. Dengue je spôsobená jedným zo štyroch vírusov, ktoré sú prenášané uštipnutím infikovaným komárom. HHD je vážnejšia forma dengue infekcie.

Primárne príznaky horúčky dengue sa objavujú tri až 15 dní po uhryznutí komárom a zahŕňajú vysokú horúčku a ťažkú bolesť hlavy, s prudkou bolesťou za očami, to je zrejmé, keď sa snažia pacienti pohnúť očami. Ďalšie súvisiace príznaky sú bolesti kĺbov, svalov a bolesti kostí, vyrážky a mierne krvácanie. Mnoho postihnutých ľudí si sťažuje na bolesti chrbta. Lymfatické uzlíny na krku a slabinách môžu byť opuchnuté. Malé deti a ľudia nakazení prvýkrát majú zvyčajne miernejšie príznaky, ako staršie deti a dospelí.

Vzhľadom k tomu, že horúčka dengue je spôsobená vírusom, neexistuje žiadny špecifický liek alebo antibiotiká, ktoré by ju liečili. Pre typickú horúčku dengue, liečba smeruje k úľave od príznakov (symptomatická liečba). V akútnej fázy ochorenia horúčka a bolesti svalov trvajú jeden až dva týždne. HHD (DHF) je špecifický syndróm, ktorý sa vyskytuje skôr u detí do 10 rokov veku. Ten spôsobuje bolesti brucha, krvácanie, a obehový kolaps (šok). Prevencia horúčky dengue vyžaduje tlmenie alebo eradikácia komárov nositeľov vírusu, ktorý spôsobuje dengue. V súčasnej dobe neexistuje vakcína pre dengue.

HHD začína typickými príznakmi a symptómami horúčky dengue, ako je popísané vyššie. Horúčka trvá dva až sedem dní. Potom, čo začne horúčka zmierňovať príznaky, nastane situácia, ktorá sa vzťahuje k zvýšenej priepustnosti cievnych kapilár. Tieto príznaky môžu zahŕňať ťažkú bolesť brucha a dlhšie zvracanie a problémy s dýchaním. Krvácanie vytvára ľahké modríny, ďalej sa vyskytuje krvácanie z nosa, krvácanie z ďasien, kožné krvácanie, a dokonca aj vnútorné krvácanie sa môže postupne objaviť. Choroba môže postupovať k zlyhaniu obehového systému, čo vedie k šoku a smrti.

Dengue horúčka môže súvisieť s týmito stavmi (príčiny dengue horúčky)

Bolesť brucha

Krvácanie z ďasien

Ťažkosti s dýchaním

Ľahká tvorba modrín

Teploty

Bolesť hlavy

Bolesti kĺbov

Svalové bolesti

Krvácanie z nosa

Bolesť za očami

Vyrážka

Kožné krvácanie

Opuchnuté lymfatické uzliny

Zvracanie

Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.