Zápal vedľajších nosových dutín

Príznaky akútneho zápalu vedľajších nosových dutín môžu zahŕňať upchatý nos, výtok z nosa, bolesti hlavy, horúčku, kašeľ, a citlivosť tváre nad oblasťou dutín. Ďalšie príznaky, ktoré môžu byť spojené so zápalom vedľajších nosových dutín je bolesť zubov, bolesť čeľuste, výtok z nosa, začervenanie nosa, červené líca, červené očné viečka, zníženie vnímania chuti, zníženie vnímania čuchu, zaľahnutie uší, a nosové výtoky. Zovšeobecnené symptómy, ako je únava sú tiež typické.

Chronická sínusoitída je bežný stav, v ktorom sú dutiny okolo nosných dutín (dutín) zapálené a opuchnuté - po dobu najmenej ôsmich týždňov, aj napriek pokusov o liečbu.

Tiež je stav známy ako chronická rinosinusitída, tento stav sa prejavuje odvodnením a spôsobí zahlienenie. Ak máte chronický zápal vedľajších nosových dutín, môže byť ťažké dýchať nosom. Oblasť okolo očí a tváre môžete cítiť ako opuchnutú, a možno pocítite pulzujúcu bolesť tváre, alebo bolesti hlavy.

Chronická sínusoitída môže byť spôsobená infekciou, ale tiež môže byť spôsobena výrastkami v dutinách (nosové polypy), alebo môže byť dôvodom i odchýlenie nosovej prepážky. Chronický zápal prínosových dutín najčastejšie postihuje mladých a ľudí stredného veku, ale tiež sa môže stav prejaviť aj u detí.

Chronické zápaly prínosových dutín a akútny zápal vedľajších nosových dutín majú podobné príznaky a symptómy, ale akútny zápal vedľajších nosových dutín je dočasná infekcia dutín často spojená s chladom.

Najmenej dva z týchto príznakov, musia byť stále prítomné pre diagnózu chronickej sinusitídy:

Odvodnenie, žltý alebo zelenkastý výtok z nosa, alebo steká po zadnej strane krku.
Nosová obštrukcia alebo zdúrená sliznica, čo spôsobuje ťažkosti dýchaním nosom.
Bolesť, citlivosť a opuchy okolo očí, tváre, nosa a čela. Znížená činnosť čuchu a chuti.

K ďalším príznakom môžu patriť:

Bolesť ucha
Bolesti v hornej čeľusti a zuboch
Kašeľ, ktorý môže byť horší v noci
Bolenie hrdla
Zápach z úst
Únava alebo podráždenosť
Nevoľnosť

Príznaky chronického zápalu vedľajších nosových dutín sú podobné akútnemu zápalu vedľajších nosových dutín, s tou výnimkou, že vydrží dlhšie a často spôsobuje výraznejšiu únavu. Horúčka nie je spoločným znakom chronického a akútneho zápalu prínosových dutín, ta je skôr príznakom akútného zápalu vedľajších nosových dutín.

Zápal vedľajších nosových dutín - ďalšie príznaky

Kašeľ

Znížené vnímanie čuchu

Znížené vnímanie chuti

Zaľahnuté uši

Bolesť tváre na miestach dutín

Opuch tváre

Citlivá koža

Únava

Horúčka

Bolesť hlavy

Bolesť čelustí

Nosová kongescia

Výtok z nosa

Nosové upchatie

Výtok z nosa

Červené očné viečka

Začervenalé líca

Začervenanie nosa

Výtok z nosa

Tlak na miestach dutín

Bolesť zubov

Displus.sk používa na stránke hlasového asistenta ResponsiveVoice. Označte myškou text.