15 príznakov, ktoré môžu znamenať ADHD dospelých

Mnoho ľudí si nemyslí nič dobré o deťoch, ktoré sa prejavujú hlučne a ktoré nemôžu, nedokážu v pokoji obsedieť na svojom mieste. Ukazujúc tým na deti s poruchou pozornosti a hyperaktivity. Faktom však je, že tieto príznaky, ktoré sa nám na deťoch tak nepáčia, môžu pretrvávať až do dospelosti. V skutočnosti, mnoho dospelých s ADHD si neuvedomujú, že mnohé z problémov, ktorým čelia, sú príznaky ADHD dospelých.

Čo spôsobuje ADHD dospelých?

Aj keď odborníci nie sú si celkom istí, čo spôsobuje ADHD, domnievajú sa, že gény môžu zohrávať dôležitú úlohu pri vyvíjaní sa poruchy pozornosti a hyperaktivity. Environmentálne problémy, ako je vystavenie cigaretám, alkoholu, alebo iným toxínom, počas tehotenstva, môže tiež zohrať svoju rolu.

Na rozdiel od iných psychiatrických porúch, vrátane úzkosti a depresie, ADHD nezačína v dospelosti. Takže príznaky sa museli objaviť už v detstve.

Konvenčne používané diagnostické kritériá pre ADHD, vrátane najčastejších príznakov, boli vyvinuté na základe toho, ako sa tento stav prejavuje u detí.

Tieto príznaky zahŕňajú zábudlivosť a napríklad nadmerné snívanie, rovnako ako neschopnosť sedieť v pokoji, alebo konštantná nervóznosť a tenzia.

Napriek tomu sa mnohí odborníci domnievajú, že dospelostná porucha pozornosti s hyperaktivitou sa prejavuje inak a jemnejšie, možno viac nenápadnejšie. Môže byť potom ťažšie rozpoznať a diagnostikovať ADHD u dospelých.

 

 

15 príznakov, ktoré môžu znamenať ADHD dospelých

Obrázok Popis
Ste nepokojný?

Deti s ADHD môžu byť príliš energické, ale dospelí môžu cítiť len nervozitu a nepokoj. Dospelí nepreukazujú viac zjavné detské príznaky, ako je behanie a skákanie, ich hyperaktivita sa skôr prejavuje nenápadnejšie v podobe nepokoja.

Dedičnosť ADHD

Zdá sa, že ADHD je genetický prvok. Keď jeden člen rodiny má ADHD je 25% až 35% šanca, že niekto iný v rodine má túto poruchu tiež. Keď je dieťa s diagnózou ADHD, je veľmi pravdepodobné že nositeľom príznakov je jeden alebo dokonca obaja rodičia.

Máte ťažkosti vo vzťahu?

Novopečený vzťah je často vzrušujúci, ale novinka môže v čase rýchlo zaniknúť. Častokrát dospelí s ADHD majú naozaj ťažkosti vo výdrži vo vzťahu. Keď sa vzťah stáva viac stabilný a predvídateľný, konflikty majú tendenciu sa objaviť. Symptómy nepozornosti môžu sabotovať existujúce vzťahy s rodinou, priateľmi a pod. Okolie môže potom veci vnímať ako sebeckosť.

Fajčíte?

Asi 40% dospelých s ADHD fajčia, oproti 26% z celkovej populácie. Nikotín je efektívny pre viacero príznakov ADHD, aj keď sa pacienti pokúsia zanechať fajčenie, môžu sa príznaky nepokoja a nesústredenia zvýrazniť. U dospelákov s ADHD je viac pravdepodobné, že siahnu k alkoholu a k iným drogám, najmä v prípade životných ťažkostí.

Mali ste školské problémy ako dieťa?

Ak máte podozrenie, že máte ADHD ako dospelý, zrejme ste mali ako dieťa problémy obsedieť v lavici, venovať pozornosť učiteľovi, a zamerať sa na prácu, to môže potvrdiť diagnózu. Deti, ale i dospelí s ADHD musia často krát pracovať omnoho viac, aby dosiahli úspech.

Ste majster váhavec? Dospelí i deti s ADHD sú majstrami vyhnutia sa úlohám, sami uvádzajú že v tomto „obore“ nie je nik lepší ako práve oni – ADHD pacienti. Sami uvádzajú: Ak môžem, od povinnosti doslova utekám. Keď plnia náročné a pre nich nezáživné úlohy, môžu byť vo vážnom strese. A konštantná úzkosť môže byť veľmi stresujúca.
Ste za vzrušenie a hazard?

Ľudia s ADHD často tiahnu k činnostiam, ktoré sú stimulujúce. Môžu sa zapojiť do rizikového správania, ako je rýchla jazda, hazardné hry, a dokonca aj mimomanželské aféry. Kľúčom k úspechu je pocit, ktorý túži po vzrušení a novosti.

Strácate veci?

Strácate svoj ​​mobilný telefón, peňaženku, kľúče, je to súčasť vášho každodenného života? Ľudia s ADHD často strácajú bežné predmety. Ak niekde položíte svoje kľúče a vedome sa neprinútite „uvedomiť“ si túto skutočnosť, váš mozog vôbec neustanoví spomienku na túto udalosť. Je to niečo, ako keby sa nič nestalo.

Máte problémy v práci?

Každý, kto narazí na úlohu, v ktorej nemá nijak zvlášť veľkú obľubu, väčšina ľudí sú schopní nájsť spôsob, ako dokončiť nudné aspekty svojej práce. Ľudia s ADHD sa však k takejto práci nedokážu prinútiť. Je dobré ak si pri hľadaní práce zvolia prácu, ktorá ich zaujme a naplní ich potrebu neustálej novosti a variability.

Ste prchlivý?

Ak sa dokážete vyviesť z miery v záchvate hnevu alebo frustrácie v jednom okamihu, ale v rovnakej situácii nabudúce vás rovnaká situácia ponechá chladným, môže to byť príznakom ADHD. Pretože tento typ podráždenosti môže byť tiež príznakom bipolárnej poruchy, môžu byť niektorí ľudia s ADHD chybne diagnostikovaní. Diagnostika musí byť dôkladná.

Máte problémy s plnením úloh?

Je váš dom zavalený hromadami bielizne? Je váš projekt napriek horeniu termínu stále nedokončený? To všetko môže byť príznakom ADHD u dospelých. Niektorí úspešní podnikatelia s ADHD uznávajú tento nedostatok a obklopujú sa ľuďmi, ktorí sa zamerajú na detaily, dokončia papierovanie a zvládnu všedné časti úlohy.

Ste impulzívny?

Ak vyhŕknete, čo máte zrovna na mysli, bez toho, aby ste posúdili dôsledky, môže to byť príznakom ADHD. A na základe impulzu, než premýšľania vecí, si môže spôsobiť problémy s rodinou a kolegami. Príklady by zahŕňali náhle ukončenie zamestnania, nechránený sex, alebo impulzívne nakupovanie a pod..

Dokážete sa uvoľniť?

Byť pokojný vyžaduje pokojnú myseľ, a to je ťažké pre ľudí s ADHD, pretože mnoho ďalších vecí, môže práve teraz prevziať ich vedomie a zaoberať sa nimi. Ľudia s ADHD vám povedia, že je takmer nemožné, aby odpočívali.

Ľahko sa rozptýlite?

Máte dôležitý pracovný telefonát, ale vaša myseľ blúdi. Ďalšia vec je, že ste sa práve stratili v rozhovore. S ADHD je udržanie pozornosti skutočný problém a stredový rys ochorenia. Snívame, práve vtedy, keď by sme mali zaostriť pozornosť. Obklopte sa menej rozptyľujúcim prostredím a zablokujte prísun ďalších rušivých momentov z vonka.

Ste zmätený?

Váš stôl je hora papiera, kde ste práve pol hodiny hľadali dôležitý právny dokument. Možno sa vám nepodarilo dohovoriť si schôdzku pre vaše deti – návštevy pediatra. Veci si nedokážete plánovať. Je účinnejšie ak si veci rozdelíte na menšie diely a menšie ciele, aby ste tak postupne v etapách vedeli pracovný cieľ úspešne naplniť.

  • Hodnotenie12345