Depresia odolná voči liečbe



Niekedy sa depresia nezlepší ani liečbou. Preskúmajte, čo s tým môžete urobiť.

Ak ste sa liečili na depresiu, ale vaše priznaky sa doposiaľ nezlepšili, môžete mať depresiu rezistentnú na liečbu. Užívanie antidepresív alebo návšteva psychologického poradenstva (psychoterapia) zmierňuje priznaky depresie u väčšiny ľudí. Ale pri depresii rezistentnej na liečbu štandardná liečba nestačí. Nemusí vôbec pomôcť alebo sa priznaky zlepšia, len preto, aby sa vzápätí vracala.

Ak vám lekár primárnej starostlivosti predpísal antidepresíva a priznaky depresie pretrvávajú aj napriek liečbe, opýtajte sa svojho lekára, či vám môže odporučiť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu stavov duševného zdravia.

Psychiater preskúma vašu anamnézu a môže:

Pýtať sa na životné situácie, ktoré by mohli prispieť k vašej depresii

Zváži celkovú liečbu, vrátane liekov, psychoterapie alebo iných liečebných postupov

Skontroluje všetky lieky, ktoré užívate, vrátane liekov bez predpisu a bylinných doplnkov

Diskutuje o tom, či užívate lieky podľa predpisu a či dodržiavate ďalšie liečebné kroky

Zváži fyzické zdravotné stavy, ktoré môžu niekedy spôsobiť alebo zhoršiť depresiu, ako sú poruchy štítnej žľazy, chronická bolesť alebo srdcové problémy

Zváži diagnózu iného stavu duševného zdravia, ako je bipolárna porucha, ktorá môže spôsobiť alebo zhoršiť depresiu a môže vyžadovať inú liečbu; dystýmia, mierna, ale dlhodobá (chronická) forma depresie; alebo poruchA osobnosti, ktorá prispieva k tomu, že sa depresia nezlepšuje

Symptómy depresie rezistentné na liečbu sa môžu pohybovať od miernych až po ťažké a môžu vyžadovať vyskúšanie niekoľkých prístupov na identifikáciu toho, čo pomáha.

Medikamentózne stratégie

Ak ste už antidepresívum vyskúšali a nezabrali vám, nestrácajte nádej. Vy a váš lekár ste jednoducho zatiaľ možno nenašli tu správnu dávku, liek alebo kombináciu liekov, ktorá vám vyhovuje. Tu sú niektoré možnosti liekov, ktoré s vami môže váš lekár prediskutovať:

Venujte výberu a nastaveniu svojim súčasným liekom viac času.

Antidepresívam a iným liekom na depresiu zvyčajne trvá štyri až osem týždňov, kým sa stanú plne účinnými a než sa zmiernia vedľajšie účinky. Niektorým ľuďom to trvá aj dlhšie.

Zvýšte dávku, ak je to indikované.

Pretože ľudia reagujú na lieky odlišne, môžete mať prospech z vyššej dávky liekov, ako je zvyčajne predpísané. Opýtajte sa svojho lekára, či je to pre vás možnosť – nemeňte si dávku sami, pretože na určenie správnej dávky sa podieľa niekoľko faktorov.

Vymeňte antidepresíva.

Pre mnohých ľudí nie je prvé vyskúšané antidepresívum účinné. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko, kým nájdete ten, ktorý vám vyhovuje.

Podajte iný typ antidepresív.

Váš lekár vám môže predpísať dve rôzne triedy antidepresív súčasne. Týmto spôsobom ovplyvnia širšiu škálu mozgových chemikálií spojených s náladou. Tieto chemikálie sú neurotransmitery, ktoré zahŕňajú dopamín, serotonín a norepinefrín.

Pridajte liek bežne používaný na iný stav.

Váš lekár vám môže predpísať liek, ktorý sa všeobecne používa na iný problém duševného alebo fyzického zdravia, spolu s antidepresívom. Tento prístup, známy ako augmentácia, môže zahŕňať antipsychotiká, stabilizátory nálady, lieky proti úzkosti, hormóny štítnej žľazy alebo iné lieky.

Zvážte farmakogenetické testovanie.

Tieto testy kontrolujú špecifické gény, ktoré naznačujú, ako dobre vaše telo dokáže spracovať (metabolizovať) liek alebo ako môže vaša depresia reagovať na konkrétny liek na základe ďalších faktorov. V súčasnosti farmakogenetické testy nie sú istým spôsobom, ako ukázať, či vám liek bude fungovať, ale tieto testy môžu poskytnúť dôležité vodítka pre liečbu, najmä u ľudí, ktorí majú veľa vedľajších účinkov alebo mali zlé výsledky s určitými liekmi. Tieto testy nie sú vždy hradené poistením.

Psychologické poradenstvo

Psychologické poradenstvo (psychoterapia) psychiatrom, psychológom alebo iným odborníkom na duševné zdravie môže byť veľmi účinná. U mnohých ľudí najlepšie funguje psychoterapia kombinovaná s liekmi. Môže to pomôcť identifikovať základné obavy, ktoré sa môžu pridať k vašej depresii. Pri práci so svojím terapeutom sa môžete tiež naučiť špecifické správanie a stratégie na prekonanie depresie. Napríklad psychoterapia vám môže pomôcť:

Nájsť lepšie spôsoby, ako sa vyrovnať so životnými výzvami

Vyrovnanie sa s emocionálnou traumou z minulosti

Spravovať vzťahy zdravším spôsobom

Preskúmať, ako znížiť účinky stresu vo vašom živote

Riešenie problémov s užívaním látok

Ak sa vám poradenstvo nezdá užitočné, porozprávajte sa so svojím psychoterapeutom o vyskúšaní iného prístupu. Alebo zvážte stretnutie s niekým iným. Rovnako ako pri liekoch môže trvať niekoľko pokusov, kým sa nájde účinná liečba.

Back to Top