Ritalín - ADHD



Ritalín je obchodné meno pre methylphenidát. Aplikuje sa pri liečbe detí z abnormálne vysokou úrovňou aktivity, alebo pri nedostatočnej pozornosti z prvkom hyperaktivity (ADHD). Môže byť tiež predpísaný pri „narkolepsii“. Tento liek stimuluje centrálnu nervovú sústavu, celý systém i mozgovú kôru, s efektom podobným amfetamínu.

Silno, takmer identicky kopíruje účinky kokaínu.

Vedľajšie účinky Ritalínu

: nervozita, nespavosť, nechutenstvo, zdvíhanie žalúdku, zvracanie, točenie hlavy, búšenie srdca, bolesti hlavy, brucha, hrudníka, neočakávane zmeny rýchlosti a tlaku krvi a rôzne stupne depresie, popolavá farba kože, svrbenie, prudké chudnutie, prepuknutie psychóz – psychiatrické epizódne príhody, závislosť na liekoch ale i silné výkyvy nálad. Vysoké dávky stimulancii zastierajú pocit hladu a môžu spôsobiť vážnu podvýživu, neprirodzene umocňujú strach a svalové zášklby, vyvolávajú horúčku, kŕče, a bolesti hlavy (môžu byť až veľmi silné), narúšajú činnosť srdca a rušia jeho pravidelnosť i dýchanie (až po život ohrozujúce hranice), vyvoláva úzkosť, nervozitu, paranoju, bludy a klam, môžu sa dostaviť opakované stereotypné pohyby a plnenie bezvýznamných úloh (akási zmätenosť) a silné mravenčenie i po celom tele, plazenie sa „červov“ pod pokožkou.

Na Ritalín vzniká klasický návyk. Po použití sa dostavuje často strata citov, poruchy pamäte, spánku, koncentrácie, nepokoj, agresivita, halucinácie, paranoidné bludy. Tieto tabletky sú silným stimulantom emócii a predstavujú väzné zdravotné riziko. Pri úmysle zneužívania lieku sa dá tento aplikovať podobným spôsobom ako kokaín, alebo sa môže aplikovať injekčne ako heroín. V poslednej dobe k nám do združenia DIS+ smerujú námietky zien – matiek detí z ADHD, ktoré úzkostne namietajú proti používaniu Ritalínu ako riešenie pre hyperaktivne správanie svojich detí. Ponúkame vám niekoľko myšlienok a je na Vás milý rodičia aby ste si spravili sami úsudok o tom akým spôsobom riešiť problémy vašich až príliš neposedných detí.

Hyperaktívny Kurt Cobein

Fanúšikovia po celom svete boli šokovaný zo správy o samovražde Kurta Cobeina v roku 1994. Bol to neuveriteľné. Súčasná generácia ho označila za „Johna Lennona jeho generácie,“ Mladí sa s nim výrazným spôsobom identifikovali, bol ich modlou, bol ich Boh. Bol symbolom dezilúzie mladých aj ich osobného nešťastia – Rozprával predsa ich jazykom, ten hlas bol jedným z ich výkrikov, pripravený vždy načúvať, pretože doma na nich všetci kašľali. Bol ochotný načúvať a ochotný reagovať na ich i svoju vlastnú bolesť. Bol uvoľňujúci a očistný, skoro ako zabudnutý vietor 60. rokov, akoby k ním zasa zavanul. Sloboda a ľahkosť, všetko prehlušujúca, nič nevysvetľujúca a predsa odmeňujúca. Istý hudobný producent sa o Kurtovi Cobeinovi vyjadril „To čo sa nedalo spraviť, bolo zošnurovať Kurta, či vziať mu jeho slobodu, na to jednoducho zabudnite!“

Kurt sa neustále utápal v akýchsi len veľmi ťažko definovateľných výčitkách a depresiách. Dokonca si vyčítal to, že bol slávny a bohatý. Bol dlhodobým psychiatrickým pacientom, od útlej mladosti. Jeho rodičia sa v jeho 8. roku rozviedli, Mladý Kurt oboch znenávidel hlavne svojho otca. Neustále sa sťahoval. Od matky k otcovi a späť. Skúša trávu a rôzne partie. Od malíčka mu jeho rodinný lekár naordinoval Ritalín, aby potlačil u neho neustály nepokoj a prílišnú aktivitu Istý denník napísal: „Cobein patril medzi aktívne, talentované a tvorivé deti. Patril k zlatým deťom vychovávaných „v bavlnke“ ktoré od 60 a 70 rokov boli vystavené návykovým, myseľ ovplyvňujúcim drogám a to pod zámienkou upokojujúcej „liečby“. Možno nie ste naklonení pre príliš romantizujúci pohľad na život a smrť Kurta Cobeina. Pozerať sa naň ako na vznešené a hodnotné mučeníctvo. A navyše nie ste naklonení ťahaniu za nohu ono povestné freudovské „narušené detstvo“ Ste človek hľadajúci pravdu a ozajstné dôvody, pre ktoré si mohol siahnuť na život. Nech sa pozeráte na tento problém ako chcete, nikto nemôže prehliadnuť podstatnú skutočnosť a to tú, že Kurt Cobein bol ritalínové dieťa! Významný detský neurológ vo vzťahu k Ritalínu uvádza: „Ritalín je ilúzia, náplasť na naše zlyhanie, naše zradné alibi a únik. Únik – nie pre dieťa, ale pre nás rodičov“

Dáme na to Ritalín?

Ritalín je v skutočnosti amphetamin – ako droga, ale voči deťom ju aplikujeme očakávajúc upokojujúci prostriedok. Droga v rovnakej kategórii ako je ópium, kokaín, a morfium. Vysoko návyková. Pri okamžitom stiahnutí, môže pacient čeliť takým pocitom, že sa ľahko rozhodne pre samovraždu. Vedľajšie účinky Ritalínu zahŕňajú nechutenstvo, stratu hmotnosti, nespavosť, búšenie srdca, driemota, bolesti, nevoľnosť žalúdku, bolesť na hrudníku a bruchu. Toto všetko môžu však byť len „fantómové“ pocity, teda nie skutočné. To všetko môže ešte vo väčšej miere zvýrazniť bizarné a abnormálne chovanie nášho dieťaťa. Cobein bol živé a krásne dieťa, plné neutíchajúcej energie, Bol nezávislý, silný a vyspelý! Jeho psychiater sa rozhodol dávať mu vysoko návykovú a nebezpečnú drogu a takto chemicky potlačiť v ňom malé, živé dieťa; Ticho ho posadiť do kúta!! Nemohlo toto všetko potenciovať jeho neskorší vzťah k drogám? Jeho hrozné fyzické problémy, jeho nerozumné chovanie a nakoniec i jeho samovraždu?

Je to ešte zložitejšie. V Cobainovom prípade ho Ritalín ešte viacej „zobudil“ Následkom toho musel jeho psychiater nasadiť ďalšie drogy, ktoré zasa pôsobili proti – teda utišujúco. A navzdory psychiatrovmu presvedčeniu, že Ritalín v konečnom dôsledku spôsobí u Cobeina lepšie výsledky v škole, zostal proti očakávaniam okolia, žiak Cobein, len veľmi slabým študentom. Dokonca ho museli pre slabé študijné výsledky zo strednej školy vyhodiť. Úspech tej povestnej vybetónovanej cesty, ktorá začína ďaleko vo vašom detstve v podobe predpísania lieku Ritalín vašim lekárom – a pokračuje neskôr zneužívaním pouličných drog počas puberty i neskôr je stopercentne reálna. (!!) Vedie ku zničeniu – k závislostiam Osudový a predvídavý Ritalín. Syn herečky Jill Irelandovej dostal Ritalín z dôvodu detskej „hyperaktivity“. Jill neskôr značila za dôvod jeho ťažkej narkománie Ritalín, ktoré dlhé roky musel užívať. Ďalšia matka Faye O’Donnell, - jej syn mal tiež predpísaný Ritalín a neskôr i on pokračoval nezákonne. Cobeinova bitka z heroínom sa stala široko – ďaleko známa v priebehu rokov. Ako opätovne skúšal a zlyhával v rozhodnutiach, týkajúcich sa jeho závislostí.

Následkom dlhodobého užívania Ritalínu boli prehliadane Cobeinove prirodzene pocity, ….kritické bolesti chrbtice, a rovnako jeho „horiaci a odporný“ žalúdok, ktorý ho neustále tyranizoval a nútil sa zaoberať úvahami o samovražde. Cobein stále vychvaľoval účinok heroín, lebo len ten jediný „uhasil oheň v jeho črevách.“ Bolesť brucha je známy sprievodný jav Ritalínu u detských pacientov. Cobeinov základný umelecký génius zatiaľ zostal nedotknutý. Krátko po nedobrovoľnom opustení strednej školy podpisuje Kurt svoju prvú zmluvu na hudobný album. Ale jeho vlastne detstvo ho malo dobehnúť. Dedičstvo v podobe predpísaných návykových liekov od útlej mladosti, ktoré veľmi vážnym spôsobom ovplyvňovali jeho myslenie ho nasmerovali k pouličným drogám. Cobainov drogový problém sa priostril. Manželka Courtney Love a niekoľko priateľov ho zapísali na psychiatrický drogový zotavovací program. Tridsaťšesť hodín po prijatí do Centra z neho ušiel a v malej komôrke nad garážou Kurt ukončil svoj život výstrelom z guľovnice do hlavy. V jeho krvi sa našlo veľké množstvo heroínu a návykový potenciálne škodlivý psychiatrický liek diazepam.

Sám Kurt Cobein často uvádzal dôvody svojich úvah o svojej samovražde. Zmieňoval dve veci – bolesť žalúdka, ktorá ho týrala niekoľko rokov a jeho muky nad hudbou, o ktorých písal, „Už nemám tu vášeň(!)“ Zrušili ju chemikálie a drogy. To bol hlavný, určujúci dôvod pre odopretie vlastnej existencie.

Ako sa rozhodnúť?

Dr. Allen Buresz upozornil v roku 1996 na skutočnosť, že užívanie Ritalínu dosiahlo príliš veľké proporcie. Použitie tohto lieku je z dlhodobého hľadiska viac než sporné. Bezpečnosť tohto lieku je skoro neznáma, zato množstvo vedľajších účinkov je až príliš známe. A je ich čoraz viac. Medzi najnovšie poznatky patri schopnosť Ritalínu vyprovokovať epileptický záchvat, potláča rast detí, môže vyvolávať angiózne ochorenia a pod. Dr. Robert Mendelsohn povedal: „Nikto nikdy nebol schopný preukázať, že lieky ako sú Cylert alebo Ritalín zlepšujú akademický výkon detí. Skôr majú tieto lieky urobiť ľahším život učiteľovi, tým že dieťa je omámené a nepobehuje po triede“.

Napriek všetkému, milý návštevník, skúste tento diktát.

Back to Top