Ritalín

ADHD

METYLFENIDÁT je heterocyklický amfetamínový derivát so stimulačným účinkom, ktorý sa používa na zlepšenie schopnosti sústredenia sa detí a dospelých s ADHD (attention deficit hyperactivity disorder = porucha pozornosti s hyperaktivitou), ďalej pri narkolepsii a stavoch po určitých druhoch poranenia mozgu. Známy je najmä pod obchodným názvom Ritalin.

Wikipédia


RITALIN je dostupný ako generický liek. Medzi časté vedľajšie účinky Ritalinu patrí nervozita, nepokoj, úzkosť, problémy so spánkom (nespavosť), bolesť žalúdka, strata chuti do jedla, strata hmotnosti, nevoľnosť, vracanie, závraty, búšenie srdca, bolesť hlavy, problémy so zrakom, zrýchlený tep, zvýšený krvný tlak, potenie, kožná vyrážka, psychóza a necitlivosť, mravčenie alebo pocit chladu v rukách alebo v nohách a v neposlednom rade myšlienky na samovraždu - ak si osamote - znamená to častejší odpor a nechuť zo života. Rodičia zachráňte nás!

Ak ste si všimli to trasenie písma tuná na stránke, presne takéto niečo ja zažívam furt, keď pár hodín nezoberiem Ritalín. Užívam ho od 6 rokov. Moja dospelosť, zdá sa mi, bude raz zábavná.

Zvyčajne si dám na báze legálnosti Ritalín, nerobím to pre zábavu, ale ak ma už od rána "vláči zadok", prehltnem rýchlo 20 mg tabletu, ešte predtým ako skočím do sprchy. Že beriem "ritoš" pred školou, je pre mňa veľmi prospešné a v skutočnosti to robím preto, že sa učím prijímať všetok ten kolotoč, ako dajakú zaujímavú a pre mňa užitočnú vec. Naozaj to zvyšuje moju pozornosť pri nižších dávkach! Na druhej strane, vyššie dávky (nad 20 mg) ma zvyčajne posielajú do veľmi hlbokých myšlienkových reťazcov. Ospalé a nudné školské odpoludnia. Ak mám veľmi vysoký Ritalín, zvyčajne som príliš zaneprázdnený počúvaním svojich vlastných myšlienok. Vzájomne sa pretekajú v počúvaní mojich učiteľov. Nepovedal by som, že ma to robí nejako múdrejším. Možno mi to pomôže nasmerovať učelnejšie svoju pozornosť a robí ma to viac kreatívnejším, ale na Harvard ma to určite nedostane. Počul som, že je skvelé študovať, ale nikdy som to neskúšal, keďže sa len zriedkavo učím. Dám si svoju predpísanú dávku Ritalínu a len tak si sadnem za počítač a niekoľko hodín nonstop píšem. Možno sa mi raz pod rukami zrodí nejaký nádherný román, priťažlivý nielen obsahom, ale i formou...

Pokiaľ ide o rekreačný potenciál, Ritalín má u mňa 5 z 10 bodov (ak privriem obe oči). Niektorí ľudia, ktorých poznám, si ho "frknú", aby mali čistejšiu hlavu (chápeš?) ...ale to som nikdy neskúšal. Neodporúčal by som dať si Ritalín dakedy predpoludním. Nespavosť, ktorá nevyhnutne nasleduje po ritalínovej jazde zničí veľkú časť jeho rekreačnej hodnoty. Ritalín vo vysokých dávkach pripomína kokaín s menej intenzívnym návalom a má aj nejaké podobnosti s MDMA, aj keď mu chýba prudšia emocionálna bomba. Šleha, ak mi rozumiete "gobbildy-gook" A tie preúžasné, farebné telesné pocity. To všetko je len kultúra, žiadna vlastná skúsenosť! Raz som vyskúšal kryštalický metamfetamín a zistil som, že je dosť podobný Ritalínu.

Ritalin je viacej užitočný ako zábavný. Nie je to niečo, čo by ste chceli robiť, ak sa chcete pokakať a poriadne si zažúrkovať. Ak ste hĺbavejší, asi sa vám to bude páčiť, ale ak ste typ, ktorý berie drogy len preto, aby unikol realite alebo ceste s názvom bolesť môjho života, pravdepodobne vám to príde nudné a/alebo zbytočné. Ritalin je skvelý v tom, že je na predpis - aby vám zvýšil rozsah školskej pozornosti, vitalitu, možno upravil chuť do jedla, ale každý, vravím každý narkoman, milovník stimulantov, sa do Ritalínu nikdy nezamiluje. Svojho terapeuta by si milovať mal.

14-ročný Mike z New YorkuObčianske združenie DIS+