U dieťaťa s poruchou správania budeme pozorovať asociálne prejavy. Dieťa môže byť agresívne k ľuďom aj ku zvieratám, môže ničiť majetok, kradnúť, podvádzať a porušovať pravidlá.
Bude kruté ku zvieratám a bude ich týrať.
Ničenie majetku Dieťa môže úmyselne ničiť majetok druhých, bude kresliť grafity, alebo zakladať požiare.
Podvádzanie a krádeže. Dieťa sa môže zapliesť do krádeže, vandalizmu alebo lúpeže. Možno bude musieť klamať, aby dosiahlo svoje.
Jedná sa o jednu z najbežnejších porúch. Existujú odhady, ktoré hovoria, že sa vyskytuje asi u 4% detí, ktoré žijú na dedine, a u 9% detí, ktoré žijú v mestách. Iné odhady hovoria o tom, že v určitých skupinách detí dosahuje výskyt tejto poruchy dokonca 16%. Záleží na tom čo je do tejto štatistiky zahrnuté.
Porucha sa môže vyskytnúť u päťročných detí, častejšie sa s ňou však stretávame vo vyššom detskom veku alebo na začiatku puberty. Zriedka sa objaví po 16 roku. priznaky sa väčšinou s postupujúcim vekom a fyzickým vývojom dieťaťa menia. Menej závažné prejavy správania, ako sú napríklad drobné krádeže v obchodoch alebo detské bitky, je možné pozorovať v útlom veku, u dospievajúcej mládeže môže mať porucha podobu prepadnutí, krádeže, lúpeží či znásilnenia.
I keď sa porucha správania častejšie objavuje u chlapcov – v detskom veku je u chlapcov omnoho častejšia - môžeme sa s ňou stretnúť aj u dievčat. Chlapci s touto poruchou bývajú obecne agresívnejší. Chlapci sa častejšie zapletú do potýčiek, drobných krádeží, vandalizmu a majú problémy s disciplínou, dievčatá skôr klamú, chodia poza školu, utekajú z domova a môžu dospieť k drogám a prostitúcii.
Domnievame sa, že porucha je dedičná a vyvolaná podmienkami, v ktorých sa dieťa nachádza. Dieťa ma k poruche väčšie dispozície, pokiaľ jeden z rodičov trpí určitým typom poruchy, ako sú poruchy osobnosti, poruchy emócii, schizofréniou, alebo poruchou pozornosti.
Vyhliadky dieťaťa trpiaceho poruchou sú rôzne. Ak sa vyskytla pred desiatym rokom života, bude na tom dieťa omnoho horšie, než keby sa priznaky objavili až v puberte – pokiaľ sa objaví porucha v útlom detstve, máva dieťa väčšiu dispozíciu ku vzniku sociálnej poruchy osobnosti, poruchu nálady, úzkostnej poruchy alebo drogovej závislosti. Väčšina dospelých, ktorí boli v detstve postihnutí poruchou správania má aj vo vyššom veku sociálne problémy. V niektorých prípadoch sa však časom správanie dieťaťa upraví a priznaky poruchy vymiznú.
Mnoho detí, ktoré trpia touto poruchou majú zároveň hyperkinetickú poruchu (ADHD) pozornosti. Tieto deti často bývajú postihnuté poruchami učenia, komunikačnými poruchami, úzkostnými poruchami nálady a poruchami vyvolanými užívaním drog. Niektoré prejavy poruchy správania je možné sledovať aj u statných detí, nemusí to ale znamenať, že touto poruchou tiež trpia. Neposlušné dieťa, ktorého správanie nám pripadá asociálne, môže trpieť syndrómom hyperaktivity / impulsivity