Tetovanie

Tetovanie sa rozmohlo, ako huby po daždi, je všade okolo nás, aspoň sa to tak zdá.. Chvália sa nimi rokové a filmové hviezdy, hviezdičky, popredný športovci aj modelky. Mnohí teenageri napodobňujú ich príklad a hrdo vystavujú svoje tetovania, ktoré majú na ramenách, rukách, členkoch ale I na bedrovej oblasti.. Andrej tvrdí: „Tetovanie je skvelé. Je to vec osobného rozhodnutia.“ Dielo World Book Encyclopedia vraví: „Tetovanie je postup, pri ktorom sa na tele vytvárajú trvalé obrazce.“ Naostreným drievkom, kosťou alebo ihlou, ktoré boli pred tým namočené do pigmentu prírodných farieb sa do kože vpichujú malé otvory.“ Je ťažké získať presné údaje; podľa jedného zdroja má v USA tetovanie 25  – 30 percent ľudí vo veku od 15 do 25 rokov. Sandy hovorí: „Je to veľmi populárne.“ Prečo sa mladým ľuďom tetovanie tak strašne páči?

Prečo je také populárne?

Tetovanie je často spojované zo životným štýlom, ktorý vyjadruje akúsi vzburu. Pre niektorých ľudí je tetovanie veľkolepým romantickým gestom. Miška rozpráva: „Bratček ma na členku vytetované meno svojho dievčaťa s ktorou chodil,“ V čom je problém? „Už s ňou nechodí!“ Podľa časopisu Teen „lekári odhadujú, že viac než 30 percent žiadosti o odstránenie tetovania sa týka dospievajúcich dievčat, ktoré sa chcú zbaviť mena svojho bývalého priateľa “.Niektorí ľudia pokladajú tetovanie za umenie. Iní v tom vidia symbol nezávislosti. „Riadim si svoj život sama,“ prehlasuje Josie a dodáva, že nechať si spraviť tetovanie „bolo jediným životným rozhodnutím, ktoré som kedy spravila “Tetovanie umožňuje niektorým mladým ľuďom experimentovať — majú pocit že rozhodujú o svojom vzhľade a tele. Tetovanie môže tiež slúžiť ako symbol vzbury alebo alternatívneho životného štýlu Niektoré typy tetovania môžu obsahovať vulgárne slová a kresby alebo provokatívne slogany.

Prečítajte si  Ľavoruké dieťa v škole

Väčšina mladých ľudí to ale pokladá iba za módu. Avšak len preto že mnoho ľudí ho má, mal by si ho mať aj ty?

Tetovanie je veľmi staré umenie

Tetovanie nie je žiadnym novodobým zvykom. Bolo nájdené na egyptských a líbyjských múmiách z doby niekoľkých stoviek rokov pred Kristom. Tetováž bola objavená i na múmiách v Južnej Amerike. Mnohé motívy priamo súviseli s uctievaním pohanských bohov. Podľa výskumného pracovníka Steva Gilberta „najstaršie známe tetovanie je skôr obrázok než nejaký abstraktný vzor a predstavuje boha [menom) Bes. Podľa egyptskej mytológie bol Bes zmyselný boh veselia.“ Je zaujímavé, že Mojžišov zákon (Starý zákon) tetovanie zakazoval. V biblickej knihe; 3. Mojžíšovej 19:28 se hovorí: „Na tele si nespravíte rezné rany kvôli človeku, ktorý skonal, a nebudete si na sebe robiť žiadne tetovanie. Ja som (Boh) Jahwe.“ Ctitelia pohanských božstiev, ako boli napríklad Egypťania, si mena či symboly svojich bohov tetovali na prsia alebo na paže. Izraeliti dodržiavali Boží zákaz ohľadne tetovania, a tým sa od okolitých národov odlišovali.

Prečítajte si  Štúdia ukazuje, že posunutie vyučovania má význam

Dobre si rozmysli či sa dáš tetovať

Mal by si tiež zvážiť zdravotné riziká. Doktor Robert Tomsick, mimoriadny profesor dermatológie, o tom hovorí: „Ide o to, že sa naruší koža a do tejto oblasti sa vnáša pigment. V prípade, že ihla neprenikne príliš hlboko, existuje pri každom narušení kože nebezpečne bakteriálne alebo vírusové infekcie. Myslím si, že celkovo je tetovanie riskantné.“ Doktor Tomsick pokračuje: „I keď pri vpichovaní pigmentu do kože nedôjde k infekcii, hrozí kontaktná alergia, dermatitída a alergické reakcie, ktoré môžu spôsobiť začervenanie kože, opuch, svrbenie a vznik chrást.“ Tetovanie má síce byť trvalé, ale dá sa pomocou rôznych metód odstrániť. Robí sa to laserom (vypálením), chirurgicky (vyrezaním), dermabraziou (obrúsením povrchovej i hlbšej vrstvy pokožky) a vyleptaním pomocou soľného roztoku, či kyselinou. Tieto metódy sú drahé a môžu byť bolestivé. „Je omnoho bolestivejšie nechať si laserom tetovanie odstrániť, než si ho nechať urobiť,“ píše časopis Teen.

  • Hodnotenie12345