Čo je cukrovka?

Jedlo, ktoré zjeme, premieňa naše telo na energiu, ktorú potom môžeme využiť. Táto funkcia je rovnako dôležitá ako dýchanie. Jedlo sa v žalúdku a v črevách rozštiepi na základné zložky, ku ktorým patrí aj jeden typ cukru, glukóza. Na cukor reaguje slinivka, a to tvorbou inzulínu, ktorý cukru umožňuje dostať sa do buniek tela. Cukor potom môže byť premenený na energiu.

V prípade, že človek má cukrovku, buď jeho slinivka nevytvára dostatočné množstvo inzulínu, alebo jeho telo nedokáže inzulín dobre využiť. Cukor sa teda z krvného obehu nemôže dostať do buniek a nemôže byť zužitkovaný. V knihe Understanding Insulin Dependent Diabetes (Čo je inzulin-dependentná cukrovka) sa hovorí: „Hladina cukru v krvi teda výrazne stúpa a cukor sa prostredníctvom obličiek dostáva do moču.“ Neliečení diabetici chodia často močiť a objavujú sa u nich ďalšie príznaky.

Cukrovka I. typu

Tomuto typu cukrovky sa tiež hovorí inzulin-dependentný diabetes mellitus. Skôr bol tiež známy ako juvenilná cukrovka, pretože sa tento typ vyskytoval prevažne u detí a mladých dospelých ľudí. Môže však postihnúť ľudí v ktoromkoľvek veku. Príčina cukrovky síce známa nie je, ale predpokladá sa, že z cukrovkou tohto typu môžu súvisieť rôzne faktory:

1. Dedičnosť (genetická)
2. Autoimunita (telo sa stane alergickým na jedno z vlastných tkanív alebo niektoré typy buniek — v tomto prípade na bunky slinivky)
3. Vplyv prostredia (vírusy alebo chemické látky)

Je možné, že vírusové infekcie alebo iné faktory majú za následok poškodenie buniek v Langerhansových ostrovčekoch (skupiny buniek, ktoré vytvárajú inzulín). Čím viac buniek je zničených, tým väčšia je pravdepodobnosť, že vznikne cukrovka.

Prečítajte si  Prečo vaše telo potrebuje spánok

Diabetes mellitus 1. typu, príznaky môžu nastúpiť rýchlo a môžu zahŕňať:

Zvýšený smäd a časté močenie
Extrémny hlad
Chudnutie
Únava
Rozmazané videnie
Podráždenosť

Diabetes mellitus 1. typu, príznaky sa môžu vyvíjať pomaly.

Zvýšený smäd a časté močenie. Prebytok cukru v krvi spôsobuje, že tekutiny sú vytiahnuté z tkanív. To môže zanechávať smäd. V dôsledku toho môžete veľa piť – a močiť – viac než je obvyklé.

Zvýšený hlad. Nedostatočné množstvo inzulínu k pohybu cukru do buniek, svaly a orgány sú bez energie. To vyvoláva intenzívny hlad.

Chudnutie. Napriek tomu, že jete viac ako je obvyklé, môžete schudnúť. Bez schopnosti metabolizovať glukózu, telo používa alternatívne palivá uložené vo svaloch a tuku. Kalórie sú stratené, nadbytok glukózy sa uvoľní v moči.

Únava. Ak sú vaše bunky zbavené cukru, môžete byť unavený a podráždený.

Rozmazané videnie. Ak je vaša hladina cukru v krvi príliš vysoká, môže byť tekutina vytiahnutá z šošoviek vašich očí. To môže ovplyvniť vašu schopnosť vidieť jasne.

Pomaly sa hojace rany, alebo časté infekcie. Diabetes 2. typu ovplyvňuje schopnosť liečiť a odolávať infekciám.

Oblasti, fľaky tmavej kože. Niektorí ľudia s diabetom 2. typu majú tmavé škvrny, tmavá koža v záhyboch a záhyboch tela – zvyčajne v podpazuší a krku. Tento stav, tzv. akantóza, môže byť známkou inzulínovej rezistencie.

Prečítajte si  Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS)

Podráždenosť. Diabetik chodí v noci často močiť, a preto nemôže zdravo spať. Môže to viesť k zmenám jeho správania.

Pri I. type cukrovky slinivka vytvára málo inzulínu alebo nevytvára žiadny. V takých prípadoch sa musí denne podávať inzulín, obvykle injekčnou formou (pri per orálnom podávaní je inzulín zničený v žalúdku).

Cukrovka II. typu

Nemala by sa zamieňať za I. typ cukrovky. Je označovaná ako non-inzulin-dependentný diabetes mellitus. Je to stav, kedy sa v tele nevytvára dostatok inzulínu alebo inzulín nie je dostatočne využívaný. Je to najčastejšia forma cukrovky dospelých, ktorým majú viac než štyridsať rokov, a vyvíja sa postupne. K tomuto typu cukrovky je určitá dedičná dispozícia a často sa choroba zhoršuje nevhodnou stravou alebo nadváhou. V mnohých prípadoch je možné hlavne v počiatočnej fázy užívať tablety, ktoré stimulujú slinivku k tvorbe väčšieho množstva inzulínu. Tablety neobsahujú inzulín.

Nebezpečie spojené s cukrovkou

K tomu, aby telo fungovalo, potrebuje palivo. Pokiaľ nemôže využiť glukózu, začne spaľovať tuky a bielkoviny. Keď však telo spaľuje tuky, vznikajú metabolické produkty, ktoré sa nazývajú ketony. Ketony sa hromadia v krvi a prechádzajú do moču. Sú kyslejšie než zdravé telesné tkanivá, a preto vysoká hladina ketonov môže vyvolať závažný stav, ktorý sa volá ketoacidóza.

Pre diabetika je nebezpečné to, keď hladina cukru v krvi klesne pod normálnu hodnotu (hypoglykémia). Pacienta na to upozornia nepríjemné príznaky — môže sa triasť, potiť, byť unavený, hladný, podráždený či zmätený alebo môže mať rýchly tep, neostré videnie, bolesť hlavy, zníženú citlivosť či brnenie v oblasti úst a per, a dokonca môže dostať kŕče alebo stratiť vedomie. Týmto problémom môžu diabetici často predísť vhodnou diétou a tým, že budú jesť vždy v rovnakú dobu.

Prečítajte si  Šikanovanie a školské prostredie

Ak sa tieto príznaky objavia — a diabetik nemá možnosť hneď zjesť nejaké jedlo —, stačí si zobrať hroznový cukor napríklad v nejakej ovocnej šťave, alebo v podobe tabliet glukózy, a hladina cukru v krvi sa rýchlo vráti k normálnym hodnotám. V ťažkých prípadoch sa musí injekčne podať glukagon. To je hormón, ktorý podporuje uvoľňovanie záložného cukru v pečeni, čím sa zvýši hladina krvného cukru. Rodičia, ktorí majú dieťa s cukrovkou, možno budú chcieť o jeho chorobe informovať školu.

Dlhodobé komplikácie

U človeka s cukrovkou sa objavujú dlhodobé komplikácie,, ku ktorým patrí infarkt myokardu, mŕtvica, očné problémy, ochorenie obličiek, problémy s nohami a časté infekcie. Komplikácie sú spôsobené poškodením ciev, nervov a neschopností tela potlačiť infekcie. Tieto dlhodobé problémy však nemajú všetci diabetici.

Škodlivý vplyv týchto komplikácii je možné oddialiť alebo znížiť tým, že hladina cukru v krvi sa udržuje blízko normálnych hodnôt. Nebezpečne je možné navyše účinne znížiť tým, keď diabetik udržuje telesnú hmotnosť a krvný tlak v normálnych medziach a keď nefajčí. Diabetik musí veľa cvičiť, dodržiavať správnu diétu a užívať predpísané lieky.

  • Hodnotenie12345