Vitamín B3

Vitamín B3, formy niacín a niacinamid. Možno ho nájsť v mnohých potravinách, vrátane kvasiniek, mäsa, rýb, mlieka, vajec, zeleniny a obilných zŕn. Vitamín B3 sa často vyskytuje v kombinácii s ďalšími vitamínmi B, vrátane tiamínu, riboflavínu, kyseliny pantoténovéj, pyridoxínu, kyanokobalamínu, a kyseliny listovej. Vitamín B3 je nevyhnutne potrebný pri tvorbe energie v bunkách a je dôležitý pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti a pri udržiavaní zdravej kože a dobrého fungovania tráviaceho traktu.

Nedostatok B3: Únava, depresia, pigmentová kožná vyrážka, dermatitída, anémia, hnačka a v horších prípadoch demencia.

Ľudský výskum ukázal, že niacín je efektívny a relatívne bezpečný pre liečenie vysokej hladiny cholesterolu v krvi. Obmedzené dôkazy ukazujú, že niacín môže pomôcť s upchatými tepnami a srdcovými chorobami. Vedľajšie účinky bežne spojené s vyššími dávkami niacínu sú svrbenie, začervenanie a podráždenie žalúdka. Niacín môže tiež spôsobiť problémy s pečeňou, zvýšenou hladinou cukru v krvi a s hormonálnymi zmenami. Ak máte ochorenie pečene, ochorenie obličiek, diabetes, ochorenie žlčníka, vredy, alergie, je nutné poradiť so svojím lekárom, pretože vitamín B3 môže váš zdravotný stav zhoršiť.

Použitie v medicíne: Acne vulgaris, rakovina kože, Alzheimerova choroba, úzkosť, rakovina, bulózny pemfigoid, Apoptóza, Nikotínamid (vitamín B3) sa taktiež prezentuje, ako účinná, kožu bieliaca látka v lokálnej aplikácii.

Kľúč k stupňom:

A
Silné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú viac ako dve veľmi dobre a presvedčivo zdokumentované štúdie.

B
Dostatočné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú jedna či dve dobre, pomerne presvedčivo zdokumentované štúdie.

C
Nejasné vedecké dôkazy pre použitie. Existuje jedna malá štúdia bez zodpovedajúcich rozmerov, sily a štatistickej významnosti alebo inak nezodpovedajúca dizajnu objektívnych kritérií alebo obsahuje konfliktné dôkazy.

D
Nedostatok dôkazov pre tento účel. Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz, či štúdia, ktorá bola vykonaná iba na zvieratách, nie na ľuďoch alebo teória naznačuje nedostatok prínosu.

F
Takmer žiadne alebo žiadne vedecké dôkazy nie sú k dispozícii, Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz o predmete skúmania.

Toto použitie bolo testované u ľudí a / alebo zvierat.  Bezpečnosť a účinnosť neboli vždy preukázané. Niektoré z týchto stavov a ochorení sú potenciálne závažné a prípadná liečba by mala byť zhodnotená kvalifikovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Stupeň

Stavy, vzťahujúce sa k prípravku

A

Vysoký cholesterol

Liečba Niacínom, je dobre prijímaná liečba vysokého cholesterolu. Početné štúdie ukazujú, že niacín (nie Niacínamid) má svoje výhody na úrovni liečby s vysokou hustotou cholesterolu (HDL alebo "dobrého cholesterolu"), s lepšími výsledkami, než lieky, ako sú "statíny". K dispozícii sú tiež výhody týkajúce sa hladiny cholesterolu s nízkou hustotou (LDL alebo "zlý" cholesterol), aj keď sú tieto účinky menej dramatické. Pridanie niacínu k druhému lieku, ako je statín, môže zvyšovať účinky na lipoproteíny s nízkou hustotou. Použitie niacínu na liečenie vysokej hladiny cholesterolu spojené s diabetom typu 2 bolo sporné, vzhľadom k možnosti zhoršenia kontroly hladiny cukru v krvi. Poraďte sa s lekárom a lekárnikom pred začatím liečby niacínom.
A

Pellagra (pelagra)

Niacín (vitamín B3) a Niacínamid sú (napr.) v USA registrované pre liečbu pelagry alebo niacínového nedostatku. Pellagra je nutričné ​​ochorenie, ku ktorému dochádza v dôsledku nedostatku dietného množstva vitamínu B3. Príznaky pelagry zahŕňajú kožné ochorenia, hnačku, demenciu a depresiu.
B

Upchaté tepny

Niacín znižuje hladinu cholesterolu, čo môže znížiť riziko upchatia tepien. Avšak, niacín tiež môže zvýšiť hladinu homocysteínu, čo môže mať opačný efekt. Celkovo, výskum podporuje použitie niacínu v kombinácii s inými liekmi, ktoré znižujú riziko upchatia tepien. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti skôr, než sa bude dať vyvodiť záver.
B

Choroba srdca

Niacín znižuje hladinu cholesterolu a ďalších chemických látok v krvi, čo môže znížiť riziko srdcových ochorení. Avšak, niacín tiež zvyšuje hladinu homocysteínu, čo môže toto riziko zvýšiť. Výskum ukázal blahodarné účinky niacínu, a to najmä v kombinácii s inými liekmi, pre prevenciu ochorení srdca a fatálného srdcového infarktu. Ďalšie štúdium je potrebné pre vyvodenie záverov.
C

Vekom podmienené makulárne ochorenie (ochorenie oka)

Skoršie dôkazy naznačujú, že niacín môže mať priaznivé účinky na vekom podmienenú makulárnu degeneráciu, čo je ochorenie, ktoré často vedie k strate zraku. Sú potrebné viac dobre navrhnuté štúdie.
C

Alzheimerova choroba (slabomyseľnosť)

Demencia môže byť spôsobená vážnym nedostatkom niacínu v tele. Skoršie dôkazy naznačujú, že pri viacej obohatenej strave niacínom sa môže spomaliť nástup Alzheimerovej choroby a duševného úpadku. Je potrebný ďalší výskum.
C

Erektilná dysfunkcia

Skorší výskum naznačuje, že niacín má priaznivý vplyv na poruchy erekcie. Sú však potrebné ďalej dobre kontrolované štúdie.
C

Bolesti hlavy

Skorší výskum ukazuje, že niacín môže byť prospešný pri liečení alebo prevencii bolesti hlavy. Je potrebný ďalší výskum.
C

Hepatitída C

Skorší výskum naznačuje, že niacín môžu znižovať hladinu hepatitídy C, vírusu, ktorý poškodzuje pečeň. Pozoruhodné, niacín bol tiež spájaný s poškodením pečene. Ďalší výskum je nevyhnutný pre prijatie záveru.
C

Vysoká hladina fosforu

Skoršie dôkazy ukazujú, že Niacínamid znížil vysoké hladiny fosfátov v krvi. Je však potrebný ďalší výskum.
C

Artróza (Niacínamid)

Skorší výskum naznačuje, že Niacínamid môžu byť užitočný pri liečbe osteoartritídy. Je potrebný ďalší výskum, než sa bude dať vyvodiť záver.
C

Kožné choroby

Niacinamid bol použitý vo výrobkoch na starostlivosť o pleť, vrátane hydratačných produktov a liečby rosacei, stavu kože zahŕňajúcej začervenanie tváre a vyrážky. Výhody Niacinamidu v starostlivosti o pleť je potrebné ďalej študovať.
C

Diabetes typu 1 (spomalenie progresie)

Non-ľudský výskum ukazuje, že Niacínamid odďaľuje nástup inzulínu v závislosti diabetom 1. typu. Avšak je potrebný ľudský výskum, či Niacinamid spomaľuje progresiu diabetu 1. typu, ten doteraz priniesol nejasné výsledky. Sú potrebné ďalšie štúdie.
C

Diabetes 2. typu

Limitovaný výskum ukazuje nejasné účinky niacínu na výsledky diabetu 2. typu. Human výskum tiež ukázal, že niacín zvyšuje hladinu cukru v krvi. Ľudia by mali vyhľadať lekársku pomoc pred začatím liečby niacínom. Ďalší výskum je potreba, pre vyvodenie záverov.
D

Cukrovka 1. typu, prevencia mellitus (Niacínamid)

V ľudskom výskume, Niacínamid postrádal vplyv na vývoj diabetu (typ 1). Dôkazy sú zmiešané a ďalšie štúdie sú potrebné v tejto oblasti.