Čajovníkový olej

Čajovníkový olej (esenciálny olej) pochádza z listov Melaleuca alternifolia. Čajovníkový olej (Tea Tree) má antiseptické vlastnosti a je používaný na prevenciu a liečbu infekcií.

Ďalšie tradičné použitie čajovníkového oleja zahŕňa liečbu plesňových infekcií (vrátane plesňových infekcií nechtov a mykózy nôh), použitie má aj pre zubné zdravie, na parazity, kožné alergické reakcie, a vaginálne infekcie. Okrem toho existujú dôkazy podporujúce tea tree olej pre použitie na akné; je však v tomto potrebný ďalší výskum.

Tea tree olej by nemal byť užívaný ústami; existujú správy o toxicite po konzumácii ústami. Pri aplikácii na kožu sa uvádza ako mierne dráždivý a bol spojený s vývojom alergických kožných reakcii, ktoré by mohli obmedzovať jeho potenciál ako účinné činidlo na kožu pre ľudí.

Kľúč k stupňom:

A
Silné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú viac ako dve veľmi dobre a presvedčivo zdokumentované štúdie.

B
Dostatočné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú jedna či dve dobre, pomerne presvedčivo zdokumentované štúdie.

C
Nejasné vedecké dôkazy pre použitie. Existuje jedna malá štúdia bez zodpovedajúcich rozmerov, sily a štatistickej významnosti alebo inak nezodpovedajúca dizajnu objektívnych kritérií alebo obsahuje konfliktné dôkazy.

D
Nedostatok dôkazov pre tento účel. Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz, či štúdia, ktorá bola vykonaná iba na zvieratách, nie na ľuďoch alebo teória naznačuje nedostatok prínosu.

F
Takmer žiadne alebo žiadne vedecké dôkazy nie sú k dispozícii, Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz o predmete skúmania.

Toto použitie bolo testované u ľudí a / alebo zvierat.  Bezpečnosť a účinnosť neboli vždy preukázané. Niektoré z týchto stavov a ochorení sú potenciálne závažné a prípadná liečba by mala byť zhodnotená kvalifikovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Stupeň

Stavy, vzťahujúce sa k prípravku

B

Akné

K dispozícii je len málo informácii o human výskume a prínose tea tree oleja používaného na kožu k liečbe akné. Tea tree olej môže znížiť počet zapálených a non-zápalových lézii.
C

Alergické kožné reakcie

Malé štúdie ukazujú, že tea tree olej môže znížiť zápal. Ďalší výskum je nutný pre potvrdenie týchto výsledkov.
C

Mykóza nôh

Skoršie štúdie uvádzajú, že tea tree olej môže poskytnúť aktivitu proti niekoľkým druhom húb. Avšak, v tejto dobe nie je k dispozícii dostatok informácií.
C

Zápach z úst

Tea tree olej sa používa v ústnej vode pre starostlivosť o zuby a ústne zdravie. Avšak, v súčasnosti neexistujú dostatočné dôkazy z výskumu na človeku, aby sa dal spraviť záver, pre alebo proti použitiu oleja. Tea tree olej môže byť toxický, ak je užívaný ústami a preto by nemal byť požitý ústami.
C

lupiny

Výskum uvádza, že použitie 5% tea tree oleja (šampón) na mierne až stredne ťažké lupíny môže byť účinný a dobre tolerovaný. Ďalší výskum je nutný pre potvrdenie týchto výsledkov.
C

Zubný plak / zápal ďasien

Výsledky štúdie o účinkoch tea tree oleja, ústnej vody na zápaly ďasien a plaku sú zmiešané. Je potrebný ďalší výskum.
C

Očné infekcie

Skoršia štúdia zistila, že tea tree olej pomohol zbaviť očné okolie infekcie spôsobenej očnými parazitnými roztočami. Veľké, dobre navrhnuté klinické štúdie sú potrebné predtým, než sa bude dať vysloviť silný záver.
C

Plesňové infekcie nechtov (onychomykóza)

Hoci tea tree olej má mať aktivitu proti niekoľkým druhom húb, nie je k dispozícii dostatok informácií, aby mohli byť vyslovené závery pre alebo proti používaniu tea tree oleja na kožu pre tento stav.
C

Genitálny herpes

Laboratórne štúdie ukazujú, že tea tree olej má mať aktivitu proti niektorým vírusom. Bolo vyslovené, že tea tree gél môže byť užitočný v liečbe aplikovaním na kožu na genitálny herpes. Avšak, v súčasnosti nie je dostatok informácií, aby sa dal urobiť záver pre alebo proti tomuto použitiu tea tree oleja.
C

Hemoroidy

V skorších výskumoch, gél s olejom tea tree znížil príznaky hemoroidov. Je potrebné viac skúmať.
C

Vši

Rané štúdie zistili, že tea tree použitý samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi, môžu byť účinné proti všiam. Avšak, veľké, dobre navrhnuté štúdie sú stále potrebné, pred dosiahnutím silného záveru.
C

Meticilín-rezistentný staphylococcus aureus (MRSA) infekcia

Laboratórne štúdie uvádzajú, že tea tree olej má aktivitu proti Meticilín-rezistentný staphylococcus aureus (MRSA). Bolo navrhnuté, že pri použití tea tree oleja, masti do nosa alebo gélu na umývanie tela, môže liečiť kolonizáciu týmito baktériami. Avšak, v súčasnej dobe nie je k dispozícii dostatok informácií zo štúdií na ľuďoch, aby sa dal prijať záver.
C

Kožné infekcie (vírusové)

Štúdia porovnávajúca tea tree olej a jód na liečbu detí s molluscum contagiosum, vírusové infekcie kože, ukázali, že ako tea tree olej samotný a jód samotný postrádali významný vplyv na počet infikovaných oblastí; Avšak, keď jód a tea tree olej boli použité spoločne, množstvo infikovaných kožných oblastí sa výrazne znížila. Tea tree olej môže byť efektívny pre ľudský papilomavírus (HPV). Ďalšie štúdie sú potrebné.
C

Candida albicans (ústa)

V laboratórnych štúdiách, tea tree olejom bolo preukázané, že zabíja plesne a kvasinky, ako je Candida albicans. Avšak, nie sú k dispozícii vyskumné práce na ľuďoch, teda chýbajú informácie. Tea tree olej môže byť toxický, ak je užívaný ústami.
C

Vaginálne infekcie (kvasinky a baktérie)

V laboratórnych štúdiách, tea tree olejom bolo preukázané, že zabija kvasinky a niektoré baktérie. Avšak, chýbajú informácie zo štúdii na ľuďoch, nie sú k dispozícii závery pre alebo proti tomuto použitiu na vaginálne infekcie. Hoci tea tree olej môže znížiť svrbenie spôsobené kvasinkami alebo baktériami, môže spôsobiť svrbenie zo suchej kože alebo zo spôsobenej alergie.
C

Hojenie rán

Tea tree olej bol skúmaný na svoju schopnosť absorbovať pachy a mal byť použitý pri obväzovaní rán. Ďalší výskum je potrebný.