DIS+ Znižená chuť do jedla

Potrebujete vyhľadať kliniku vo svojom okolí?

Výtok z penisu a zdravie penisu vo všeobecnosti


Kvapavka, sexuálne prenosná infekcia je spôsobená baktériou známou ako Gonoccoccus. Jedným z prvých príznakov by mohol byť abnormálny výtok z penisu. Výtok môže byť biely a v niektorých prípadoch dokonca žltý alebo zelený. Farba výtoku sa môže líšiť od zakalenej po jasnú a číru. Okrem výtoku z penisu patria medzi ďalšie príznaky bolestivé močenie a dokonca aj bolesť semenníkov.


Výtok z penisu môže byť slabý (číry) alebo zakalený (obsahujúci hnis). Výtok môže byť krvavý. Môže byť dôsledkom pohlavne prenosnej infekcie. To sú sú bežné príčiny výtoku z penisu.

Výtok býva často sprevádzaný bolesťou alebo pálením pri močení a tiež núti jedinca často močiť. Pocit svrbenie môže tiež sprevádzať výtok. Chlamydie, kvapavka, a Trichomonas infekcie sú bežné infekcie, ktoré môžu spôsobiť výtok. Genitálny herpes zriedka spôsobuje výtok penisu.

Zdravie penisu je dôležitou súčasťou zdravia mužov - a to ide nad rámec schopnosti získať a udržať si erekciu, ejakulát a množiť sa.

Problémy penisu môžu byť známkou základného zdravotného stavu muža. Prebiehajúce zdravotné problémy, ktoré ovplyvňujú stav, môžu mať vplyv na ďalšie oblasti života, čo spôsobuje stres alebo vzťahové problémy a poškodenie sebavedomia muža. Je dôležité poznať príznaky problémov penisu a vedieť zároveň, čo môžete urobiť pre ochranu zdravia penisu.

Čo ovplyvňuje celkové zdravie penisu?

Nechránený sex môžete vďaka nemu získať prenosnú infekciu, ak máte nechránený pohlavný styk.
Ochorenia srdca a diabetes. Obmedzený prietok krvi v dôsledku cukrovky a aterosklerózy - kôrnatenie tepien - môže spôsobiť erektilnu dysfunkciu.
Niektoré lieky a ošetrenie. Niektoré lieky a ošetrenia môžu mať vplyv na penis. Napríklad, chirurgické odstránenie prostaty (radikálna prostatektómia) a okolitých tkanív, ako aj liečba rakoviny prostaty môže spôsobiť močovú inkontinenciu a erektilnu dysfunkciu.
Fajčenie, fajčenie zdvojnásobuje riziko vzniku erektilnej dysfunkcie.
Hladiny hormónov. hormonálna nerovnováha, ako je testosterón - jeho nedostatok alebo príliš veľa hormónu prolaktínu, boli spojené s erektilnou dysfunkciou.
Psychologické problémy Depresia môže spôsobiť stratu libida. Rovnako, ak sa objaví problém s erekciou; môže mať jedinec obavy, že sa to stane znovu - spôsobuje to potom úzkosť alebo depresiu. I obyčajný smútok môže mať vplyv na libido, či na erekciu. To môže zlúčiť problémy a viesť napokon k impotencii. Trauma - ako sú napríklad zneužité deti - môže u obete viesť k bolesti spojenej so sexom.
Neurologické stavy. Cievna mozgová príhoda, porušenie miechy a poranenia chrbta, roztrúsená skleróza a demencia môže mať vplyv na prenos nervových impulzov z mozgu do penisu, čo spôsobuje erektilnu dysfunkciu.
Starnutie. Hladina testosterónu klesá normálne v priebehu veku. To by mohlo viesť k zníženiu záujmu o sex, je potrebná väčšia stimulácia k dosiahnutiu a udržaniu erekcie, nastáva tiež menej dôrazná ejakulácia a je treba viac času, než môže jedinec dosiahnuť ďalšiu erekciu.
Piercing, penisový piercing môže spôsobiť vážne kožné infekcie.
Agresívny alebo akrobatický sex alebo takáto masturbácia. Ak sa penis ohýba náhle alebo silno, zatiaľ čo je stoporený, trauma môže spôsobiť zlomeninu penisu. Zlomeniny penisu sú zriedkavé.

Aké sú najčastejšie problémy penisu?

Erektílne, či ejakulačné problémy. To by mohlo zahŕňať neschopnosť získať a udržať erekciu počas sexu (erektilná dysfunkcia), alebo - to býva menej časté - perzistentná a väčšinou bolestivá erekcia, ktorá nie je spôsobená sexuálnou stimuláciou alebo vzrušením (priapizmus). Ďalšie obavy by mohli zahŕňať neschopnosť ejakulovať, alebo predčasná ejakulácia, či oneskorená ejakulácia, bolestivá ejakulácia a retrográdna ejakulácia, kedy semeno vstúpi do močového mechúra, namiesto toho, aby opustilo cez penis telo.
Sexuálne prenosné infekcie. Rôzne pohlavne prenosné choroby môžu mať vplyv na penis, vrátane genitálnych bradavíc, kvapavky, chlamýdii, syfilisu a genitálneho herpesu. Bežné príznaky a symptómy môžu zahŕňať bolestivé močenie, výtok z penisu, a vredy alebo pľuzgiere na penise, alebo v oblasti genitálií.
Problémy s predkožkou. Stav známy ako phimosis nastane, keď predkožka na neobrezanom penise nemôže byť vysunutá z penisu hlavy - vyhrnutá. Parafimóza nastane, keď predkožku nie je možné vrátiť do svojej pôvodnej polohy po jej stiahnutí.
Iné choroby a stavy. Kvasinková infekcia môže spôsobiť vyrážku, červenkasté a biele škvrny na penise. Zápal žaluďa (balanitis), môže spôsobiť bolesť a páchnuci výtok. Peyronieho choroba, chronický stav, ktorý zahŕňa vývoj abnormálnej jazvy v tkanivách penisu, môže viesť k ohnutej alebo bolestivej erekcii. Rakovina penisu - ktorá by sa mohla začať rozvíjať v blistri na predkožke, na žaľudi alebo na penise a potom sa stať bradavícou; stav produkuje vodnatý hnis - je to vzácna možnosť.

Poraďte sa so svojím lekárom čo najskôr, ak máte:

Zmeny v spôsobe, akým ejakulujete
Krvácanie pri močení a ejakulácii
Bradavice, hrbole, zmeny alebo vyrážka na penise alebo v oblasti genitálií
Silne ohnutý penis alebo zakrivenie, ktoré spôsobuje bolesť alebo ruší pri sexuálnej aktivite
Pálenie pri močení
Výtok z penisu
Silná bolesť po traume do penisu

Výtok z penisu môže úzko súvisieť s pohlavne prenosnými ochoreniami

Chlamýdie príznakyChlamydia je bakteriálna infekcia pohlavného ústrojenstva. Chlamydie môže byť ťažké zistiť, pretože infekcie spôsobujú málo alebo nespôsobujú žiadne príznaky. Keď sa objavia, tak je to zvyčajne po jednom až troch týždňoch od nakazenia. Aj keď sa vyskytujú príznaky, sú často mierne, takže je možné ich ľahko prehliadnuť.

Príznaky môžu zahŕňať:

Bolestivé močenie
Bolesti v podbrušku
Vaginálny výtok u žien
Výtok z penisu u mužov
Bolesti pri pohlavnom styku u žien
Bolesť semenníkov

Kvapavka príznaky

Kvapavka je bakteriálna infekcia pohlavného ústrojenstva. Prvé kvapavkové príznaky sa zvyčajne objavia po dvoch až 10. dňoch po expozícii. Avšak, niektorí ľudia môžu byť nakazení niekoľko mesiacov predtým, ako sa objavia príznaky.

Silne zakalený alebo krvavý výtok z penisu alebo vagíny
Bolesť alebo pálenie pri močení
Abnormálne menštruačné krvácanie
Bolestivé, opuchnuté semenníky
Bolenie čriev a brucha
Análne svrbenie

Trichomoniasis príznaky

Trichomoniasis je bežné STI - pohlavne prenosné ochorenie - spôsobené mikroskopickým, jednobunkovým parazitom s názvom Trichomonas vaginalis. Tento organizmus sa šíri pri pohlavnom styku s niekým, kto už má infekciu. Organizmus sa zvyčajne nakazí na močových cestách u mužov, ale často nespôsobí žiadne príznaky. Trichomoniasis u ženy zvyčajne infikuje pošvu. Keď trichomoniáza vyvoláva príznaky, môžu sa tieto pohybovať v rozmedzí od mierneho podráždenia, až po vyvolanie silného zápalu.

Príznaky môžu zahŕňať:

Číri, biely, zelenkastý alebo žltkastý výtok z pošvy
Výtok z penisu
Silný vaginálny zápach
Vaginálne svrbenie alebo podráždenie
Svrbenie alebo podráždenie penisu
Bolesť pri pohlavnom styku
Bolestivé močenie

Príznaky HIV

HIV je infekcia vírusom ľudskej imunodeficiencie. HIV narúša schopnosť tela účinne odraziť vírusy, baktérie a plesne, ktoré spôsobujú choroby, a to môže viesť k AIDS, chronickému, život ohrozujúcemu ochoreniu.

Pri prvotnom nakazení vírusom HIV, nemusíte mať žiadne príznaky. Niektorí ľudia rozvíjajú chrípkové ochorenia, zvyčajne po dvoch až šiestich týždňoch po nakazení.

Skoré príznaky HIV môžu zahŕňať:

Horúčka
Bolesť hlavy
Bolenie hrdla
Zdurenie lymfatických uzlín
Vyrážka
Únava

Tieto skoré príznaky a symptómy zvyčajne vymiznú počas jedného týždňa alebo do jedného mesiaca, a sú často mylne považované za iné vírusové infekcie. Počas tejto doby je jedinec veľmi infekčný. Trvalé a vážne príznaky infekcie HIV sa nemusia objaviť na viac ako 10 rokov, od počiatočnej infekcie.

Pretože vírus sa naďalej množí a ničí bunky imunitného systému, môžu sa vyvinúť infekcie alebo chronické príznaky, ako sú:

Opuchy lymfatických uzlín - často jeden z prvých príznakov infekcie HIV
Hnačka
Chudnutie
Horúčka
Kašeľ a dýchavičnosť

Príznaky neskoršej fáze infekcie HIV sú:

Trvalá, nevysvetliteľná únava
Intenzívne nočné potenie
Triaška alebo horúčka, po dobu niekoľkých týždňov
Opuch lymfatických uzlín na viac ako tri mesiace
Chronická hnačka
Trvalé bolesti hlavy
Nezvyčajné, oportúnne infekcie

Genitálny herpes príznaky

Genitálny herpes je vysoko nákazlivý, spôsobuje ho vírus herpes simplex (HSV). HSV vstupuje do tela cez malé priechody v koži alebo sliznici. Väčšina ľudí s HSV sa nikdy nedozvedia o ochorení, pretože nemajú žiadne príznaky. Príznaky HSV môžu byť tak mierne, že prejdú bez povšimnutia. Ak sú príznaky viditeľné, prvá epizóda je obvykle najhoršia. Niektorí ľudia nikdy nezažijú druhú epizódu výskytu - jednoducho sa u nich stav neprejaví viditeľne. Ďalšie osoby, však môžu dôjsť k opakovanej epizóde v priebehu desaťročí.

Ak sú príznaky prítomné, genitálny opar a jeho príznaky môžu zahŕňať:

Malé červené pupienky, pľuzgiere (vačky) alebo otvorené rany (vredy) v oblasti genitálií, v análnej oblasti.
Bolesť alebo svrbenie okolo genitálií, zadku a vnútornej strane stehien
Počiatočným príznakom genitálneho herpesu je zvyčajne bolesť alebo svrbenie, začínajúce v priebehu niekoľkých týždňov po stretnutí s infikovaným sexuálnym partnerom. Po niekoľkých dňoch, sa môžu objaviť malé červené pupienky. Tie potom prasknú, vyteká z nich hnis a krvácajú.

U žien, vredy môžu vypuknúť vo vaginálnej oblasti, na vonkajších pohlavných orgánoch, zadku, konečníku alebo krčku maternice. U mužov, vredy sa môžu objaviť na penise, miešku, zadku, na stehnách alebo na konečníku, alebo vo vnútri močovej trubice, alebo aj v rúrkach vedúcich z močového mechúra cez penis.

Počas počiatočnej epizódy, môže mať jedinec chrípkové príznaky, ako je bolesť hlavy, bolesti svalov a horúčku, rovnako ako opuchy lymfatických uzlín v rozkroku.

V niektorých prípadoch, infekcia môže byť aktívna a nákazlivá, aj keď nie sú prítomné vredy.

Genitálne bradavice (HPV infekcia) príznaky

Genitálne bradavice, spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV), sú jedným z najčastejších typov pohlavne prenosných chorôb. Príznaky genitálnych bradavíc sú:

Malé, sfarbené alebo šedé opuchy v oblasti genitálií
Niekoľko bradavic blízko seba, ktoré sa podobajú karfiólu
Svrbenie alebo nepríjemné pocity v oblasti genitálií
Krvácanie pri styku s bradavicami
Často však bradavice neprejavia žiadne príznaky. Genitálne bradavice môžu byť malé - 1 mm v priemere, alebo sa môžu násobiť do veľkých zhlukov.

U žien, môžu genitálne bradavice vyrasť na vulve, na stenách pošvy, na oblasti medzi vonkajším genitálom a konečníkom, a krčkom maternice. U mužov sa môžu objaviť na tele penisu, na miešku, alebo na konečníku. Genitálne bradavice sa môžu tiež vyvinúť v ústach alebo na hrdle osoby, ktorá má za sebou orálny sex s nakazenou osobou.

Hepatitída príznaky

Hepatitída A, hepatitída B a hepatitídy C sú všetky nákazlivé vírusové infekcie, ktoré majú vplyv na pečeň. Hepatitída B a C sú najvážnejšie, ale každá z nich môže spôsobiť zapálenie pečene.

Niektorí ľudia nikdy nerozvinú príznaky. Ale pre tých, ktorí prejavia príznaky sa môžu prejaviť až po mnohých týždňoch a môžu zahŕňať:

Únava
Nevoľnosť a zvracanie
Bolesť brucha alebo nepríjemné pocity, a to najmä v oblasti pečeňe na pravej strane pod dolnými rebrami
Strata chuti do jedla
Horúčka
Tmavý moč
Bolesť svalov alebo kĺbov
Svrbenie
Zožltnutie kože a očných bielkách (žltačka)

Syfilis príznaky

Syfilis je bakteriálna infekcia. Choroba ovplyvňuje pohlavné orgány, kožu a sliznice, ale môže tiež zahŕňať mnoho iných častí tela, vrátane mozgu a srdca.

Príznaky syfilisu sa môžu objaviť v štyroch etapách - primárne, sekundárne, latentné a terciárne. K dispozícii je tiež stav známy ako kongenitálny syfilis, ktorý nastane, keď tehotná žena odovzdá syfilis svojmu nenarodenému dieťaťu. Vrodený syfilis ohrozuje život narodeného dieťaťa, preto je dôležité, aby tehotná žena so syfilisom bola liečená.

Primárne štádium syfilisu

V primárnom štádiu vzniká na mieste vniknutia infekcie nebolestivá, hladká a vypuklá vyrážka - tvrdý vred – ulcus durum. Miestom vniknutia býva penis, pysky ohanbia, vagína, okolie pohlavných orgánov, ústa alebo konečník. Do týždňa sa objavuje zdurenie priľahlých lymfatických uzlín. Inkubačná doba je trojtýždňová.

Žena, ktorá je tehotná, môže syfilis preniesť ako na plod, tak aj na dieťa pri pôrode. Postihnutie novorodencov je vážne. Rovná sa druhému štádiu syfilisu u dospelého.

Sekundárne štádium syfilisu

Príznaky sekundárneho štádia sa začínajú objavovať po 9. týždňov. Nie všetky príznaky sa prejavia. Pôvodca ochorenia treponema pallidum sa z miazgovodov a lymfatických uzlín dostáva do krvného obehu, a tým sa infekcia šíri do celého tela.

Typické pre toto štádium je centrálne zdurenie lymfatických uzlín. Objavujú sa lokálne alebo generalizované kožné výsevy. Vyrážky na koži môžu pokrývať celé telo, alebo sa nachádzajú len napríklad na vnútornej strane rúk, spodku chodidiel, hrudníku alebo brušnej stene. V okolí genitálií tvoria veľké ploské alebo vypuklé, sivobiele škvrny, ktoré sa spájajú do otvorených ložísk.

Otvorené ložiská, rozpadajúce sa vredy, sú v tomto štádiu vysoko infekčné. Odborne sa týmto kožným výsevom vraví condilomata lata. Vždy sa ich vyskytuje niekoľko vedľa seba a často vytvárajú veľké papulózne plochy. Zmenám sa nevyhne ani pošva a krčok maternice, kde je možné pozorovať červenohnedé, mierne vyvýšené škvrny, veľké asi ako šošovica. V tomto štádiu sa môže už objaviť horúčka, únava, bolesti hrdla, vypadávanie vlasov a strata chuti do jedla.

Ako aj pri prvom štádiu, tak aj v druhom štádiu môžu príznaky samé ustúpiť a v latentnej podobe môže syfilis prežívať niekoľko rokov alebo do konca života. Po uplynutí jedného roka nebýva syfilis v latentnej podobe tak infekčný ako nazačiatku. Tehotná žena aj napriek tomu môže svoje dieťa infikovať.

Terciálne štádium syfilisu

Asi jedna tretina postihnutých sa dostáva do tretieho, posledného štádia syfilisu. V tomto štádiu sa objavujú vážne kardiovaskulárne poškodenia a zmeny na kostre a kĺboch. Postihnutý je aj mozog a nervová sústava, čo často neskôr vedie k neurologickému zlyhaniu až k demencii. Postihnutý máva halucinácie, manicko – depresívne prejavy ,až dochádza k úplnej paralýze. V konečnom štádiu syfilisu človek slepne, stráca všetky reflexy, trpí únikom moču a stolice, úplnej demencii, čo končí jeho smrťou.

Výtok z penisu môže súvisieť s týmito stavmi

Chlamydia
Genitálny herpes
Gonorrhea
Mycoplasmogentálna infekcia
Trichomoniasis
Ureálna infekcia
Urethritis