DIS+

Potrebujete vyhľadať kliniku vo svojom okolí?

Panická porucha (s alebo bez agorafóbie)

Psychiatrické poruchy

Panická porucha (s alebo bez agorafóbie)


Kategória
Úzkostné poruchy

Etiológia
Často sa príznaky tohto ochorenia vyvinú rýchlo a bez identifikovateľného stresoru. Jedinci často uvádzajú, že v minulosti mali obdobia vysokej úzkosti, alebo mohli byť tiež zapojení do nedávnej stresujúcej situácie.

Príznaky
Panická porucha je charakterizovaná náhlymi útokmi, intenzívnym strachom alebo úzkosťou; zvyčajne je spojená s mnohými fyzickými príznakmi, ako je búšenie srdca, zrýchlené dýchanie alebo dýchavičnosť, rozmazané videnie, závraty a tiež s rýchlymi uháňajúcimi myšlienkami v hlave. Často sú tieto príznaky považované za srdcový atak, a mnoho prípadov je diagnostikovaných v úrazovej ambulancii.

Ľudia s panickou poruchou majú náhle a opakované útoky strachu, ktoré trvajú niekoľko minút. Niekedy môžu príznaky trvať aj dlhšie. Tieto epizódy sa nazývajú záchvaty paniky. Záchvaty paniky sú charakterizované strachom z katastrofy, alebo zo straty kontroly nad sebou, aj keď neexistuje skutočné nebezpečenstvo. Osoba môže mať tiež silné fyzické reakcie počas paniky. Môže cítiť akoby infarkt. Záchvaty paniky sa môžu objaviť kedykoľvek, a mnoho ľudí s panickou poruchou sa boja a desia možnosti ďalšieho útoku paniky.

Osoba s panickou poruchou, sa môže obávať niektorých situácii, alebo sa často hanbí, za špecifické a nie vždy bežné komplikácie spojené s útokom paniky. Niektorí pacienti hovoria o "trapnosti". Jedinci s útokmi paniky nemôžu vykonávať bežné rutiné úkony, ako trebars ísť do obchodu s potravinami alebo šoférovať. S panickou poruchou sa ťažšie funguje v škole alebo v práci.

Panická porucha niekedy koluje v rodinách, môže mať genetický podklad, ale nikto presne nevie, prečo niektorí ľudia ochorejú na panickú poruchu a iní nie.

Ľudia s panickou poruchou prejavujú príznaky:

Náhle a opakované útoky strachu.
Pocit straty kontroly počas paniky.
Intenzívny strach z ďalšieho útoku paniky.
Strach alebo vyhýbanie sa miestam, kde ku záchvatom paniky v minulosti došlo.
Fyzické príznaky v priebehu útoku, ako je búšenie srdca alebo rýchla činnosť srdca, nadmerné potenie, ťažkosti s dýchaním, slabosť alebo závrate, pocity tepla alebo chladu na tele, mravčenie alebo stuhnutie rúk, bolesti na hrudi alebo bolesti žalúdka.

Panická porucha postihuje asi 1 až 2% ľudí, a je dvakrát častejšia u žien ako mužov. Záchvaty paniky sa často začínajú v neskorom dospievaní alebo v ranej dospelosti, ale nie každý, kto zažíva záchvaty paniky bude trpieť poruchou paniky. Mnoho ľudí má len jeden útok a nikdy nebude mať počas svojho života ďalšie záchvaty. Tendencia k vývoju záchvatov paniky sa zdá byť dedičná.

Liečba
Aj keď liečba môže byť užitočná, psychoterapia (predovšetkým behaviorálne a kognitívno / behaviorálne prístupy sa ukázali ako veľmi úspešné). Kľúčom k liečbe záchvatov paniky sú psychologické postupy; cvičenie, relaxačné cvičenia a iné podobné postupy.

Prognóza
Prognóza tohto ochorenia je veľmi dobrá. Ak sa stav nelieči, príznaky sa môžu zhoršiť a môže sa vyvinúť agorafóbia. V niektorých prípadoch, individuálne sa vytvorí u niektorých jedincov taký strach, ktorý ich doslova paralyzuje, celé mesiace nedokážu potom vyjsť z domu a ani tu, v osamotení svojho domova, sa necítia v bezpečí.