Studené ruky

Studené ruky

Studené ruky môžu vzniknúť v dôsledku expozície a vystavenia chladu. Rovnako ako pocit chladu v nohách, studené ruky môžu byť spôsobené tiež problémami s cirkuláciou krvi do rúk alebo nastavením nervovej sústavy. Niektoré formy ochorenia štítnej žľazy môžu tiež mať za následok pocity studených nôh a rúk.

Studené ruky môžu súvisieť s týmito stavmi

  • Úrazy spôsobené chladom Zranenia súvisiace zo studeným počasím spôsobujú omrzliny. Príznaky môžu zahŕňať brnenie, znecitlivenie a zmeny vo farbe a štruktúre pokožky. Liečba zvyčajne zahŕňa odsun z chladného miesta, odstránenie mokrého oblečenia a re-otepľovanie postihnutej oblasti. Tento stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Nerozmrazujte postihnutú oblasť v prípade, že existuje riziko znovu zmrazenia. Niektoré osoby, ako sú starší ľudia, deti, alkoholici a bezdomovci, majú zvýšené riziko vzniku studených zranení. Prevencia týchto úrazov je možné najlepšie dosiahnuť prostredníctvom riadneho plánovania a prípravy na chladné počasie.
  • Hypotyreóza je akýkoľvek stav, v ktorom produkcia hormónov štítnej žľazy je nižšia ako normálne.
  • Periférna neuropatia je problém s fungovaním nervov mimo miechy.
  • Periférne cievne ochorenie (PVD) odkazuje na ochorenia ciev (tepny a žily), ktoré sa nachádzajú mimo srdca
  • Raynaudov fenomén (RP) je stav, ktorý má za následok sfarbenie prstov a/alebo nôh po expozícii zmeny teploty (studené alebo teplé) alebo aj zmeny emocionálnych udalosti. Ku zmene farby kože dochádza preto, že abnormálne kŕče krvných ciev spôsobujú znížené miestne prekrvenie tkanív. Raynaudov fenomén najčastejšie postihuje ženy, najmä v druhom, treťom alebo štvrtom desaťročí ich života. Ľudia môžu mať Raynaudov fenomén samostatne alebo ako súčasť iných reumatických ochorení. Raynaudov fenomén u detí je v podstate totožný ako Raynaudov fenomén u dospelých. Keď sa vyskytuje samostatne, je označovaný ako "Raynaudova choroba" alebo primárny Raynaudov fenomén. Keď je sprevádzaný inými ochoreniami, nazýva sa sekundárny Raynaudov fenomén.